Σκοράρει κι απ’ την άμυνα η Ρόδος…

Την ικανότητά της να βρίσκει τρόπους να σκοράρει χάρις στην πληρότητά της σε όλες τις γραμμές απέδειξε η Ρόδος προχθές στο Δημοτικό Στάδιο όπου συνάντησε έναν Διαγόρα Βατίου καλά διαβασμένο έως ένα σημείο αμυντικά, που προσπάθησε να… χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το κόρνερ του Αμανατίδη από δεξιά και την προβολή όσο χρειαζόταν του προωθημένου Σουλάι αλλά εν συνεχεία τα βρήκαν σκούρα με τη συμπαγή άμυνα των Βατενών.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ωστόσο οι «πράσινοι» με λύση ξανά από την άμυνα σκόραραν, όταν ο Μπίσα εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Λαζάρου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Δαρζέντα.

Η Ρόδος είχε την ευκαιρία να πετύχει κι άλλο τέρμα στο 42’ όταν ο Κόστα σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Δαρζέντας μπλόκαρε , ενώ ένα λεπτό μετά ο Αμανατίδης πραγματοποίησε από πλάγια το πλασέ και η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι.

Στην επανάληψη ο αγώνας απέκτησε… διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού στο δίλεπτο η Ρόδος πέτυχε κι άλλο γκολ από συνδυασμό Νάκα-Κόστα και γύρισμα του δεύτερου για τον Τσουλάκο ο οποίος με σουτ έκανε το 3-0.

Από κει και πέρα οι δύο προπονητές έριξαν στον αγωνιστικό χώρο και νεαρούς παίκτες, για να καταγραφούν άλλες δύο καλές στιγμές, κατ’ αρχάς στο 52’ με το σουτ του Νάκα που απέκρουσε ο Δαρζέντας και την κεφαλιά του Αδάμου μετά από κόρνερ του Καραγιάννη στο 87’ που πέρασε λίγο άουτ για λογαριασμό του Βατίου.

Από τη Ρόδο διακρίθηκαν οι Λαζάρου, Καντιμοίρης και Μπίσα, ενώ από τον Διαγόρα Βατίου προσπάθησε ο Κατσαρής.

Καλή ήταν η διαιτησία του Αλέξανδρου Αυγενικού και των βοηθών του Στεφανάκη και Κωτσόπουλου.

Ρόδος: Ράτζα, Καντιμοίρης, Καμπούρης (46’ Νάκα), Σουλάι (27’ Γεωργίου), Λαζάρου, Τριχάκης (55’ Αλιμερκάι), Δημητριάδης, Αμανατίδης, Κόστα (65’ Κεχαγιόγλου Ι.Α), Τσουλάκος, Μπίσα.
Διαγόρας Βατίου: Δαρζέντας, Ζερβός, Κωστάκης, Αδάμος, Έλληνας (70’ Θεοδώρου), Παναγιωτόπουλος (62’ Καραγιάννης), Λαζίδης, Κατσαρής, Πουλάι, Καλημέρης (55’ Πόλο), Χότζα (46’ Πλαγγέντης).