Πλεονέκτημα για Δαμάγητο, «καθάρισε» η Αναγέννηση Έμπωνας

Εξελίξεις στην κορυφή και των δύο ομίλων της Β΄κατηγορίας είχαμε μετά τη διεξαγωγή των παιχνιδιών της 16ης αγωνιστικής. Στον πρώτο, η Κύπρος κατάφερε να «στραβοπατήσει» (2-2) εκτός με την ουραγό Χάλκη, δίνοντας το δικαίωμα στο Δαμάγητο να την πλησιάσει στους 2 βαθμούς, με τους Θολοενούς όμως να έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο (εξέτισαν το ρεπό τους).

Στο δεύτερο όμιλο, η Αναγέννηση Εμπ. στέφθηκε ουσιαστικά πρωταθλήτρια μετά τη νίκη της με 2-1 μέσα στην Παστίδα επί του Αστέρα, έξι αγωνιστικές πριν τη λήξη της αγωνιστικής περιόδου.

Αναλυτικά η 16η αγωνιστική:
Α’ όμιλος
Δόξα Ψ. – Δαμάγητος       1-2
Νηρέας – Δήμητρα            2-1
Ηρακλής Λ. – Σύμη            0-2
Χάλκη – Κύπρος                 2-2
Τήλος – Εθνικός      (Σήμερα 12.00)
Ρεπό ο Αστέρας Μ.

Β’ όμιλος
Αγ. Γεώργιος – Ευκλής            3-1
Ασπίδα Σ. – Πολυβώτης           3-3
Ακουσίλαος – Πολύστρατος   0-1
Ευαγόρας – Αθλέτικο              2-2
Αδελφοσύνη – Αγ. Ισίδωρος     0-1
Αστέρας Π. – Αναγέννηση Εμπ.   1-2

Επόμενη αγωνιστική (17η)
Α’ όμιλος

Αστέρας Μ. – Ηρακλής Λ.
Δήμητρα – Χάλκη
Σύμη – Δόξα Ψ.
Κύπρος – Τήλος
Εθνικός – Δαμάγητος
Ρεπό ο Νηρέας

Β’ όμιλος
Ασπίδα Σ. – Ακουσίλαος
Πολυβώτης – Ευαγόρας
Πολύστρατος – Αδελφοσύνη
Αθλέτικο – Αγ. Γεώργιος
Αγ. Ισίδωρος – Αστέρας Π.
Αναγέννηση Εμπ. - Ευκλής

Βαθμολογίες

Α' όμιλος

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. AE Kύπρος 34 15 10 4 1 27 12
2. Δαμάγητος Θεολόγου 32 14 9 5 0 43 17
3. Εθνικός Αρχίπολης 28 15 8 4 3 28 19
4. Αστέρας Μασσάρων 22 14 6 4 4 27 21
5. Τήλος 20 14 6 2 6 26 22
6. Ηρακλής Λάρδου 18 14 5 3 6 27 32
7. ΑΟ Σύμης 15 13 3 6 4 12 10
8. Δόξα Ψίνθου 14 14 6 2 6 31 27
9. Δήμητρα Δαματριάς 11 14 3 2 9 17 35
10. Νηρέας 10 14 2 4 8 13 34
11. Χάλκη 5 15 1 2 12 20 42


Β' όμιλος

  Ομάδα Βαθμοί Αγώνες Νίκες Ισοπαλίες Ήττες Υπέρ Κατά
1. Αναγέννηση Έμπωνας 46 16 15 1 0 39 7
2. Αστέρας Παστίδας 37 16 11 4 1 42 13
3. Ευκλής Σορωνής 30 16 9 3 4 26 15
4. Πολυβώτης Νισύρου 22 15 6 4 5 28 26
5. Αδελφοσύνη 21 16 6 3 7 22 32
6. Ακουσίλαος Φανών 19 16 5 4 7 23 28
7. Άγιος Ισίδωρος 17 15 4 5 6 21 29
8. Αγ. Γεώργιος Μαλώνας 17 16 5 2 9 21 25
9. Πολύστρατος Λαέρμων 16 16 4 4 8 20 25
10. Ευαγόρας Ρόδου 15 16 4 3 9 29 37
11. Αθλέτικο Αφάντου 14 16 3 5 8 21 39