Εκπλήξεις στην τελευταία «στροφή» του εργασιακού τουρνουά

Ανακατατάξεις στη βαθμολογία του Β’ Ομίλου του 4ου εργασιακού τουρνουά μπάσκετ «Υδροκατασκευαστική Αντώνογλου» είχαμε με τη διεξαγωγή της 9ης και τελευταίας αγωνιστικής της α’ φάσης. 

Οι Underdogs γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους στη διοργάνωση καθώς δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των αξιόμαχων Panthers (66-68), σ’ ένα ντέρμπι που είχε δύο αποβολές κι αρκετή ένταση.

Για την ομάδα του Παναγιώτη Παπακώστα, η σοβαρότερη «απώλεια» δεν ήταν αυτή των δύο βαθμών αλλά η επικείμενη τιμωρία του Παναγιώτη Κουλούμπρη, του οποίου το δελτίο κρατήθηκε από τους διαιτητές της αναμέτρησης, καθώς επίσης και του Βαγγέλη Γενναιόπουλου, εξίσου καθοριστική απουσία για τους Panthers εν όψει νοκ άουτ αγώνων. 

Συγκεκριμένα στο Φ.Α. οι Θεοδοσίου και Μητσού έγραψαν ότι «στο 37’ του αγώνα μετά από διεκδίκηση της μπάλας οι αθλητές Νο15 της Α’ ομάδας (Κουλούμπρης Π.) και Νο11 της Β’ ομάδας (Γενναιόπουλος Ε.) διαπληκτίστηκαν λεκτικά και εν συνεχεία ο αθλητής της Α’ ομάδας χτύπησε χαστούκι στο χέρι του αθλητή της Β’ ομάδας ο οποίος βρισκόταν στο παρκέ πεσμένος και ο οποίος αποπειράθηκε να απαντήσει με χέρια και πόδι, χωρίς επιτυχία. Οι αθλητές αποβλήθηκαν και κρατήθηκαν τα δελτία τους». 

Οι Panthers μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και με τους Σωτηρίου, Βενιζέλη προηγήθηκαν 15-26 και 17-31. Οι Underdogs, αν και πολύ άστοχοι από τα 6.75μ., ισοφάρισαν στο 35’ σε 59-59 όμως ήταν τα ριμπάουντ (και οι βολές) που τους στοίχισαν στη συνέχεια. Οι Panthers πήραν τρία απανωτά επιθετικά και ο Βενιζέλης «εκτέλεσε» για το +3 σ’ ένα κομβικό χρονικά σημείο αφού ακολούθησε η αποβολή των Κουλούμπρη και Γενναιόπουλου και ο Κρασουδάκης έπαιζε με τέσσερα φάουλ. 

Ο Σωτηρίου έκανε το 59-64 στο 38’ με τους Underdogs να έχουν 0/5 βολές και 0/2 τρίποντα. Ο Στεφανίδης ήταν εκείνος που ευστόχησε στο μακρινό σουτ στα 58’’ όμως οι διαιτητές έδειξαν «δύο» (61-64) και στα 30’’ ο Μιρόσαβιτς με ψυχραιμία στις βολές έγραψε το 61-66. Η απάντηση ήταν γρήγορη για τους Underdogs με τον Τσεκουρά (64-66) και οι Panthers κάνουν λάθος στην επαναφορά στα 23’’. Όμως, ο Στεφανίδης όχι μόνο χάνει την προσπάθεια αλλά χρεώνεται και με αντιαθλητικό στα 14’’. 

Δεκάλεπτα: 17-28, 32-40(ημιχρ.), 48-55, 66-68
Διαιτητές: Θεοδοσίου, Κιόττου

Underdogs (Παπακώστας): Μανέττας 2, Πολίτης 9(2), Στεφανίδης 7, Ρέτσας, Κουντούρης 7, Κιουρτ 2, Κρασουδάκης 15, Τσεκουράς 12(2), Μουρουζίδης, Κουλούμπρης 12. 
Panthers (Φτακλάκης): Σκαμάγκης 2, Βενιζέλης 26(3), Αλεξανδρίδης 6, Φτακλάκης, Βεργόπουλος, Γενναιόπουλος 7(1), Σωτηρίου 16(2), Μιρόσαβιτς 9, Σταυρής, Σακελλάρης 2. 

Παρά τις απουσίες του, όπως αυτή του Γιώργου Σταυριανάκη, ο Διγενής έπαιξε καλύτερα από το ΤΕΕ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πήρε δίκαια τη νίκη με 66-55 και μαζί την τέταρτη θέση του Ομίλου. Το ΤΕΕ, χωρίς τον Καραβοκυρό και τον Γιωτόπουλο Δ., είχε μειώσει από το19-9 στο 27-25 (15’) όμως ο Διγενής έκανε ένα επιμέρους 27-12 και ξέφυγε 54-37 λίγο πριν τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο, βάζοντας τις βάσεις για το τελικό αποτέλεσμα. 

Δεκάλεπτα: 16-9, 38-27(ημιχρ.), 54-40, 66-55
Διαιτητές: Μητσού, Αντωνίου

Διγενής Κοσκινού by Κολλέγιο (Καρακωνσταντής): Φλοκιού 19(3), Φωτεινόπουλος 4, Φωτεινής 10(2), Σταυριανάκης Χ. 11, Φάκουλας 10, Καραταπάνης 7, Αλαχούζος 5. 
ΤΕΕ (Γιαννακόπουλος): Μαρουλλάκης Γ. 18(2), Γιωτόπουλος Ν., Χαρτοφύλης, Λάκουρας 1, Καμπουράκης 15(2), Κοψιάς 15(2), Μαρουλλάκης Σ. 6. 

Με «κατοστάρα» ολοκλήρωσε ο Ιβίσκος τις υποχρεώσεις του στην α’ φάση του τουρνουά, νικώντας 111-38 την Kronos Security, με τον Κώστα Τσαλίκη να σημειώνει 30 πόντους και μάλιστα χωρίς να σκοράρει καθόλου στην τελευταία περίοδο. Μάλιστα, σε συνδυασμό με την ήττα των Underdogs, πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας του Β’ Ομίλου. 

Δεκάλεπτα: 18-29, 24-60(ημιχρ.), 29-81, 38-111
Διαιτητές: Αντωνίου, Μελλίνη

Kronos Security (Κακλιός): Αλυγιζάκης, Κακλιός 8, Μπόνης 15(1), Γιακουμάκης, Αργυρίου 2, Ζωάννου, Παπασταθόπουλος 11, Καραμαρίας 2.
Ιβίσκος (Χατζόπουλος): Τσαλίκης 30(3), Πατινιώτης 9(1), Βόλας 6(2), Μαστροχρήστος 16, Τσιτσούλας 16(1), Φυλτζανίδης 18(6), Κακάς 10(2), Κουμνάκης 6. 

Με αξιοσημείωτη πολυφωνία, καθώς σκόραραν και οι δέκα παίκτες, οι Buzzer Beaters επικράτησαν 92-46 του Σταυρού Καλυθιών κι έφτασαν τις εφτά νίκες σε εννέα αγώνες. 
Δεκάλεπτα: 9-20, 20-45(ημιχρ.), 27-64, 46-92
Διαιτητές: Φάκαρος, Μητσού

Σταυρός Καλυθιών (Κιόττου): Χατζηγεωργίου 9(1), Μέντος 6, Σφουγγαριστός 6(1), Κοντινός 10, Αγαπητάκης 5(1), Κιόττος, Σκούπρας, Τριχάς, Χατζόπουλος 6, Μαΐλλης 4. 
Buzzer Beaters (Ξυπολιάς): Κοσανδιανός 4, Κουτσαργιώτης 7, Νικολιδάκης 13(4), Γουλόπουλος 2, Παπαδομαρκάκης 18(2), Χριστοφάκης 2, Βαρβαρής 3(1), Δαρβίρας 24, Κωνσταντάρος 16, Κλαδάς 3(1). 

Μ’ ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο, το Μπιργουόκι Μπαξ επιβλήθηκε 51-40 του ΟΕΕ ωστόσο δεν κατάφερε με αυτή του τη νίκη να περάσει στην οχτάδα. 
Δεκάλεπτα: 12-11, 23-26(ημιχρ.), 42-30, 51-40
Διαιτητές: Νικηφορίδης, Βράκα

Μπιργουόκι Μπαξ (Κορναρόπουλος): Ορφανός 7, Χαρκιανάκης 15(2), Αττιτής 6, Μαρινάκης 19(1), Κορναρόπουλος 4.
Οικονομικό Επιμελητήριο (Κασέκας): Λασιθιωτάκης 2, Κουρούνης 5(1), Χαϊδούλης 2, Μπάμπος, Ράδος 22, Πολεμικός, Ρουμπής 4, Θυρής 5, Λούπης. 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1) Ιβίσκος (8-1) 17β., 2) Underdogs (7-2) 16, 3) Buzzer Beaters (7-2) 16, 4) Διγενής (6-3) 15, 5) ΤΕΕ (6-3) 15, 6) Panthers (5-4) 14, 7) Σταυρός Καλυθιών (2-7) 11, 8) ΟΕΕ (2-7) 11, 9) Μπιργουόκι Μπαξ (2-7) 11, 10) Kronos (0-9) 9.
 


Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου, τα Modela παρατάχθηκαν με μία εξάδα αθλητών απέναντι στο Villanova City όμως οι τέσσερις εξ αυτών είχαν ζεστό χέρι και σημείωσαν 16 τρίποντα, με πιο «θανατηφόρο» τον Μόσχο Φάντη που πέτυχε 23 πόντους με εφτά τρίποντα. 

Με το τελικό 38-88, τα Modela έπιασαν κορυφή στη βαθμολογία, με δεύτερο το Βενετόκλειο.

Δεκάλεπτα: 10-13, 19-37(ημιχρ.), 29-58, 38-88
Διαιτητές: Αρνάς, Βράκα

Villanova City (Ζαχαριάς Ν.): Τσακιράκης 4, Τσερκέζης 5(1), Ζουρούδης 13, Καραβαΐλης 6, Τσούβαλης 4, Αφεντούλης, Γρηγορίου 4, Κωνσταντόπουλος 2, Νεσφυγές.
Modela (Μαγριπλής): Μαγριπλής, Φάντης 23(7), Παπαγιάννης 16(4), Σαντιμπαντάκης 19(3), Κόρρος 22(2), Τσιάρας 8.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1) Modela (8-1) 17β., 2) Βενετόκλειο (8-1) 17, 3) Δωριέας Νεοχωρίου (7-2) 16, 4) Epavlis (5-4) 14, 5) Blue Celtics (5-4) 14, 6) Δωριείτες (5-4) 14, 7) Small Ball (4-5) 13, 8) Αστυνομία (1-8) 10, 9) Villanova City (1-8) 10, 10) Πειρατές (1-8) 10.

ΣΚΟΡΕΡ-TOP 5
Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Παπαγιάννης Τάκης (Modela)     122π.
Κόρρος Γαβριήλ (Modela)     117π.
Γιορδαμνής Σάββας (Epavlis café)     116π.
Τσέρκης Γιάννης (Δωριείτες)     115π.
Σαντιμπαντάκης Δημήτρης (Modela)    114π. 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Τσαλίκης Κώστας (Ιβίσκος)     177π. 
Δαρβιράς Τάσος (Buzzer Beaters)     167π.
Μαρουλλάκης Γιάννης (ΤΕΕ)     141π.
Καραβοκυρός Σκεύος (ΤΕΕ)     123π.
Βενιζέλης Δημοσθένης (Panthers)     122π.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
Τα ζευγάρια της επόμενης φάσης έχουν ως εξής:
Modela – ΟΕΕ
Βενετόκλειο – Σταυρός Καλυθιών
Δωριέας Νεοχωρίου – Panthers
Epavlis Cafe – TEE
Blue Celtics – Διγενής Κοσκινού By Κολλέγιο
Δωριείτες – Buzzer Beaters
Small ball – Underdogs
Αστυνομία – Ιβίσκος

*Το πρόγραμμα των αγώνων θ’ ανακοινωθεί έως την Παρασκευή 8/3/2019.
*Το Σαββατοκύριακο 9-10 Μαρτίου δε θα πραγματοποιηθούν αγώνες.