Κι όμως ο Ορφέας είναι ακόμη εδώ…

Ζωντανές παρέμειναν οι ελπίδες παραμονής του Ορφέα στην κατηγορία με τη προχθεσινή του νίκη στους Αγίους Αποστόλους, 1-0 επί της Κατταβιάς, δίνοντάς του επιπλέον κίνητρο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ουσιαστικά χθες, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό της και φάνηκε πως όποια σκόραρε πρώτη θα είχε και τον πρώτο λόγο για τη νίκη και την κατάκτηση των τριών βαθμών.

Από την αρχή του αγώνα ο Ορφέας φάνηκε κάπως πιο …ορεξάτος απέναντι σε μια ομάδα αδιάφορη βαθμολογικά, με την πρώτη καλή φάση να σημειώνεται στο 39’, όταν ο Τζοβαλίν έβγαλε την μπαλιά για τον Γκρίζη απέναντι από τον Παπαβεργή που βγήκε κι έδιωξε δύσκολα με τα πόδια.

Δύο λεπτά όμως πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Κεμάλ Κιλασίν … απάντησε για την Κατταβιά αφού μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε, λίγο άουτ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν περισσότερο αποφασισμένοι για την επίτευξη του πολυπόθητου γκολ, κι αυτό φάνηκε κατ’ αρχάς στο 47’ από τον συνδυασμό Πάπα, Ζαγκότση και το σουτ του δεύτερο από κοντά που έδιωξε ο Καστανάκης.

Δέκα λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι είχαν μάλιστα νέα ευκαιρία ν’ απειλήσουν με τον Πάπα που επωφελήθηκε από τις κόντρες και πλάσαρε από πλάγια, μόλις άουτ, ενώ ο Ορφέας πια έβγαλε αντίδραση στο 65’ με τη σέντρα του Αυγουστάκη από δεξιά και το ανάποδο σουτ του Λουκίσσα που δε βρήκε όμως στόχο.

Στο τελευταίο τέταρτο οι δύο ομάδες ρίσκαραν και ο Αυγουστάκης …προειδοποίησε στο 74’ για ό, τι επρόκειτο να συμβεί έξι λεπτά μετά. Ο νεαρός επιθετικός του Ορφέα σούταρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, κάτι το οποίο όμως δεν έγινε στο 80’.

Τότε, από την εκτέλεση κόρνερ του Αυγουστάκη από δεξιά, έγιναν οι κόντρες μέσα στην περιοχή και ο Δαφερέρας σούταρε, διώχνοντας αρχικά ο Σαλαμαστράκης. Στη συνέχεια της φάσης όμως η μπάλα έφτασε στον Στεργιόπουλο που με σουτ από κοντά άνοιξε το σκορ.

Παρόλα αυτά η Κατταβιά αντέδρασε και είχε τρεις καλές στιγμές, αλλά δεν κατάφερε όμως να πανηγυρίσει ένα γκολ. Πρώτη απ’ αυτές ήταν στο 82’ με την κεφαλιά του Σαλαμαστράκη από σέντρα του Πάπα και την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, η δεύτερη στο 89’ όταν ο Κεμάλ Κιλασίν πλάσαρε μόλις άουτ και η τρίτη στο 93’ με σουτ του Πάπα από κοντά, χωρίς να βρει στόχο.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές, πανηγυρίζοντας τη διατήρηση των όποιων ελπίδων παραμονής.

Από τον Ορφέα διακρίθηκαν οι Αυγουστάκης, Στεργιόπουλος και Τσικούρης, ενώ από την Κατταβιά οι Κεμάλ Κιλασίν, Παραστατίδης και Πάπα.

Καλή η διαιτησία του Θωμά Πατσιόπουλου και των βοηθών του, Αυγενικού και Λυριστή.

Ορφέας: Καστανάκης, Τσικούρης, Αντωνιάδης, Δαφερέρας, Τζοβαλίν, Στεργιόπουλος (87’ Μαχραμάς), Τσακμακίδης, Αυγουστάκης, Γκρίζης (46’ Καπέσιος, 92’ Τσακίρης), Ντουρμισλάρ, Λουκίσσας.
Κατταβιά: Παπαβεργής, Αυγέρης (86’ Νταϊλάνι), Κιλασίν Κ., Δράμη (81’ Ντούπης), Κιλασίν Χ., Σαλαμαστράκης, Παραστατίδης, Κούτσι, Ζαγκότσης (65’ Κονόμη), Νασόπουλος, Πάπα.