Ροδίων Άθλησις: Αφού τον «χόρεψε», τον «γκρέμισε» από την κορυφή

Το «Ροδίων» απέδειξε χθες, πως μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε αντίπαλο της Κατηγορίας του. Μετά τον Πανερυθραϊκό «θύμα» του και ο ΟΦΗ τον οποίο «γκρέμισε» από την κορυφή της ειδικής βαθμολογίας περνώντας  στην 1η θέση με 9β., έναντι 7 της Κρητικής ομάδας.

Οι παίκτες του Αλέξη Καμπερίδη βρέθηκαν να χάνουν το α΄ σετ αλλά μέχρι εκεί. Αντέδρασαν άμεσα, ισοφάρισαν σε 1-1 και έφτασαν στη νίκη με 3-1, κάνοντας σημαντικό βήμα για την επόμενη φάση.

Τα πολλά λάθη του «Ροδίων» έφεραν τον ΟΦΗ με «όπλο» το σερβίς, να προηγείται με 0-5 και να αναγκάζει τον Αλέξη Καμπερίδη να παίρνει το πρώτο τάιμ άουτ. Η αντίδραση έφερε το σκορ στο 14-15, ισοφάρισε σε 16-16 αμέσως μετά, αλλά ο ΟΦΗ εκμεταλλευόμενος τα λάθη της Ροδίτικης ομάδας και τις επιθέσεις του έφτασε στην νίκη στο α΄ σετ με 19-25.

Το «Ροδίων» στο β΄ σετ πίεσε από την αρχή. Προηγήθηκε με 10-5 και 13-7 κι ήταν σαρωτική η υπεροχή του, αφού έφτασε το σκορ στο 20-9. Οι του ΟΦΗ με διάφορους τρόπους, προσπάθησαν να «ροκανίσουν» την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά…το έχασαν πανηγυρικά με 25-13.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά και στο 3ο σετ, προηγήθηκε 10-5, γεγονός που ανάγκασε τον κόουτς του ΟΦΗ να πάρει τάιμ άουτ νωρίς. Η ψυχολογία όμως είχε γείρει υπέρ της ομάδας της πόλης μας, που προηγήθηκε με 20-16. Ο ΟΦΗ δεν το έβαλε κάτω όμως και πλησίασε στο 22-20.

- Ο Σαρικεΐσογλου έκανε το σκορ 23-20 κι ένας άσσος δικός του επίσης, το 24-20, για να γίνει γρήγορα το 25-21 και ταυτόχρονα το 2-1 ατα σετ.

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ ΣΤΟ Δ΄ ΣΕΤ

Στο δ΄ σετ αρχικά ο αγώνας δεν εξελίχθηκε θετικά για το «Ροδίων», αφού ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 0-5. Αμέσως μετά το τάιμ άουτ του Καμπερίδη, η ομάδα της πόλης μας μείωσε σε 6-8 και 15-16, για να φτάσει το σκορ στο 18-20 με τον ΟΦΗ μπροστά.

- Ο Σακόγλου όμως έγραψε το 19-20

- Κι ένας άσσος του Ηλία έφερε το ματς στα ίσια (20-20)

- Το μπλοκ του Προδρομίδη «γύρισε» το ματς σε 21-20

- Κι ο Σαρικεϊσογλου μέσα σε αποθέωση έγραψε το 22-20

- Το μπλοκ του Μπάση έφερε το 22-21 κι ένα ακόμα στην εξέλιξη του Τζελάτι το ματς ξανά στα ίσια (22-22), για να πάρει το δεύτερο τάιμ άουτ ο Καμπερίδης.

- Αμέσως μετά ο Προδρομίδης ανέβασε το σκορ σε 23-22

- Κι ένα λάθος στο φιλέ του Σαρικεϊσογλου το 23-23

- Ο Σακόγλου έφερε για το «Ροδίων» το 24-23

- Κι ο Εφραιμίδης το 24-24

- Το φινάλε ανήκε στον Σακόγλου που με δυο δικούς του πόντους, πέτυχε το 26-24 χαρίζοντας σημαντική νίκη στο «Ροδίων Αθλησις» με 3-1 σετ

Τα σετ: 19-25 το α΄, 25-13 το β΄, 25-21 το γ΄ και 26-24 το δ΄.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι ο κ. Βουδούρης, η κ. Κρίτσα και οι κυρίες Παπαδούλη και Παπαβασιλείου, κομισάριος του αγώνα ήταν ο κ. Ράπτης

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ: Μακρής Ν., Ηλίας Θ., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Ε., Μοσχούς Χ., Σακόγλου Χ., Γρηγοριάδης Δ., Αρβανίτης Ν., Παππάς Α., Καφαντάρης Β., Σαρικεϊσογλου Μ., Ποτολίδης Π.

ΟΦΗ: Μονιάκης Γ., Κομητούδης Δ., Τεφτσής Μ., Κολτσιάκης Χ., Σκαρλατίδης Γ., Μπάσης Α., Αντιφάκος Αγ., Καρατζάς Ν., Καρασαββίδης Β., Δημητριάδης Θ., Τζελάτι Α., Εφραιμίδης Δ.