Διγενής – Απόλλων Καλυθιών: Τα «πρέπει» τους  ήταν διαφορετικά

Οι διαφορετικές ανάγκες και στοχεύσεις των δύο ομάδων, όπως και η ποιοτική διαφορά σε καίριες θέσεις, αποτυπώθηκαν στον χθεσινό προημιτελικό του Κυπέλλου Δωδεκανήσου ανάμεσα στον Διγενή και τον Απόλλωνα.

Οι ποδοσφαιριστές του συγκροτήματος των Καλυθιών είχαν την πολυτέλεια να έχουν στο μυαλό τους μόνο τη συγκεκριμένη υποχρέωση κι έφτασαν στην πρόκριση μ’ ένα άνετο 3-0, την ίδια στιγμή που οι Κοσκινιάτες πάλεψαν μεν και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο σκληρά, αλλά με φανερή τη διάθεση να μην καταγράψουν απώλειες και να εξοικονομήσουν δυνάμεις ενόψει του κρίσιμου εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος με την Κατταβιά.

Ενδεικτική της έλλειψης επιλογών και των προτεραιοτήτων των γηπεδούχων, ήταν η επιλογή του Γιάννη Καμίτση να χρησιμοποιήσει στο αρχικό σχήμα τον Μιχάλη Μανωλάγκα όχι ως τερματοφύλακα, αλλά στη θέση του… αριστερού μπακ χαφ.

Στο ισορροπημένο και «κλειστό» πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε λίγα μακρινά σουτ, ποντάροντας στο βαρύ και γλιστερό , λόγω βροχόπτωσης, τερέν. Τα πιο απειλητικά έγιναν από τα πόδια των Γεωργιάδη στο 32’ και του Χατζηκοσμά στο 37’, που έμοιαζαν με προειδοποιητικές βολές πριν γίνει το 0-1, στο 42’.

Η φάση ξεκίνησε με την απόκρουση του Μολόχα σε απ’ ευθείας φάουλ του Γεωργιάδη. Μετά το κόρνερ που εκτελέστηκε από τα δεξιά, η μπάλα «κόλλησε» στη μεγάλη περιοχή, με τον Πέπα να βρίσκει την ευκαιρία και να σκοράρει με έξοχο γυριστό βολέ.

Η επανάληψη εξελίχθηκε σε μονόλογο των φιλοξενούμενων. Εμφανίζοντας μεγαλύτερα αποθέματα ενέργειας και δυνάμεων, οι Απολλωνιστές ανέβασαν τις γραμμές τους, πύκνωσαν τις επισκέψεις τους στα αντίπαλα καρέ, είχαν δύο δοκάρια, στο 62’με το παραλίγο αυτογκόλ του Χατζηνικόλα και στο 66’ σε σουτ του Θεοδοσίου από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από γύρισμα του Πέπα από τα αριστερά και στο 75’ έφτασαν στο 0-2.

Ο Μπαϊρακτάρης βγήκε τετ α τετ με τον Μολόχα, πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε, με απίθανο τρόπο, πρώτα στο αριστερό και στη συνέχεια στο δεξί δοκάρι και χρειάστηκε η παρέμβαση του Χατζηκοσμά για να γίνει το… «μπιλιάρδο» γκολ.

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 83’. Οι Πέπα και Χατζηκοσμάς άλλαξαν ταχύτατα την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Μπαϊρακτάρη και από το δικό του ψηλοκρεμαστό πλασέ αναπαύτηκε στα δίχτυα.

Η επικράτηση του Απόλλωνα ήταν απόλυτα δίκαιη, το ήθελε περισσότερο και ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο. Όσο για τον Διγενή, ο αποκλεισμός θα ξεχαστεί γρήγορα, καθώς τα «πρέπει» βρίσκονται στο πρωτάθλημα. Αν υπάρχει κάτι που αφήνει κάτι πίσω του το χθεσινό παιχνίδι, είναι η αγωνία για τον Μιχάλη Λυριστή, ο οποίος προς το τέλος του αισθάνθηκε τσίμπημα στον δικέφαλο και εγκατέλειψε.

Διγενής: Μολόχας, Ζαχαρίας (74’ Τάλος), Κατσαμάκης, Πατσιαούρας, Κώτης, Μαΐλης, Χατζηνικόλας, Σιαμαντούρας, Εξουζίδης (55’ Λυριστής), Διακάκης, Μανωλάγκας (83’ Τσούκαλης).
Απόλλων Καλυθιών: Κουφάλης, Πέπα, Κίτσος (80’ Παγκράτης), Φωτεινής, Θεοδοσίου (83’ Μουχρέμι), Γεωργιάδης, Φλεβάρης, Χατζηκοσμάς, Καντιμοίρης (59’ Φυλακούρης), Ιντρίζι (46’ Διακουράκης), Μπαϊρακτάρης.