Κύπελλο Δωδεκανήσου: Ο ΔΙΑΣ «έκλεψε» το… εισιτήριο του Φοίβου

Ο ΔΙ.ΑΣ είναι η 3η ομάδα που πήρε το «εισιτήριο» για την ημιτελική φάση του κυπέλλου, κερδίζοντας στην παράταση 2-1 τον Φοίβο.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έχαναν μέχρι το 80’ αλλά στο 81’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στον έξτρα χρόνο.

Σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του σκορ έπαιξε ο διαιτητής Δημαράκης, ο οποίος πριν το γκολ της ισοφάρισης, αρνήθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους που θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» την πρόκριση.

Μάλιστα οι Κρεμαστενοί ήταν καλύτεροι μέχρι το 80’. Κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς (13’) στο πρώτο ημίχρονο και με σχετική ευκολία κρατούσαν τους επιθετικούς του ΔΙ.Α. μακριά από τον Μιχαλάκη.

Μετά όμως το 1-1. η ψυχολογία άλλαξε «στρατόπεδο» και οι γηπεδούχοι πήραν θάρρος και ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο.

Η πίεση τους αυξήθηκε στην παράταση και με ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση φάουλ του Φονσέκα στη λήξη του ημιχρόνου της, πέτυχαν το 2-1 και πήραν τη νίκη πρόκριση στην ημιτελική φάση, όπου εκεί θα αντιμετωπίσουν τον Διαγόρα.

Φάσεις Γκολ:

13΄ Ο Τζελάι με δυνατό συρτό σουτ, ανοίγει το σκορ για τον Φοίβο (0-1)

31΄Ο Χατζησουλεϊμάν εκτέλεσε φάουλ ο Παπασταμάτης προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα κι ο Μιχαλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

39΄Ο Αρφαράς ελίχθηκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά, αλλά έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο.

73΄Ο Θωνιάτης εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο Μιχαλάκης έδιωξε κι έσωσε την εστία του.

80΄Ο Πατσίλης μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Τσαραπατσάνη, αλλά ο διαιτητής κ. Δημαράκης έδειξε να συνεχισθεί το παιχνίδι, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων που ζήτησαν πέναλτι.

81΄Εγινε βαθειά μπαλιά στην περιοχή του Φοίβου, με τον Μιχαλάκη να συγκρούεται με τον Ταφάνι κι ο τελευταίος να πέφτει στο έδαφος. Ο Φονσέκα έγινε κάτοχος της μπάλας , την γύρισε στον Θωνιάτη κι αυτός με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1. Στη φάση αυτή υπήρξε διακοπή στο παιχνίδι για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον Ταφάνι ο οποίος λίγο αργότερα έγινε αλλαγή.

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

96΄Ωραία προσπάθεια και σουτ του Δρόσου, έφυγε λίγο πάνω από τα γκολπόστ του Μιχαλάκη.

101΄Ωραία προσπάθεια του Λαμίν, αλλά το δυνατό σουτ έφυγε άουτ.

105΄Ο Φονσέκα με απευθείας χτύπημα φάουλ, έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Μιχαλάκη γράφοντας το τελικό 2-1.

118΄. Έμεινε με δέκα παίκτες ο Φοίβος λόγω αποβολής του Τερζίου (2η κίτρινη).

Κάτω του μετρίου και με πολλά λάθη, με πιο σοβαρό αυτό του μη καταλογισμού πέναλτι υπέρ του Φοίβου στο 80΄, η διαιτησία των κ.κ. Δημαράκη, Αλέκου και Θάνου.

ΔΙΑΣ: Τσαραπατσάνης, Μαριάς, Ιωαννίδης, Φονσέκα (112' Συνεσίου), Χατζησουλεϊμαν (120' Κάρλος), Πης (93' Τσιπιζίδης), Βλαντιμίρωφ, Δρόσος, Μπεκιρλάρι (56' Θωνιάτης), Χατζηβασίλης, Μποϊλής.
Φοίβος: Μιχαλάκης, Κουδούνης (90' Αρέτογλου), Ταφάνι (86' Μαργαρίτης), Παπασταμάτης, Τερζίου, Νικήτας, Τζελάι (76' Παϊζάνος), Μαντικός (54' Λαμίν), Αρφαράς, Γαργάλης, Πατσίλης.