Ρουτζιέρης: «Αποδείξαμε ότι είμαστε καλύτεροι»

Μετά το ντέρμπι του κυπέλλου, όπου ο Διαγόρας επισφράγισε μια πολύ καλή εμφάνιση στον βούρκο του «Οικονομίδειου» με νίκη-πρόκριση επί του Ιάλυσου με 1-0 στην παράταση, ακολουθεί την Κυριακή μια ακόμα ενδιαφέρουσα συνάντηση.

Ο «γηραιός» θα πάει στην Κρεμαστή, όπου στις 3 μ.μ. θα αντιμετωπίσει τον Φοίβο σε ένα ακόμα τοπικό ντέρμπι. Οι βαθμολογικές θέσεις των δυο ομάδων πάντως, ανεβάζουν το ενδιαφέρον για το παιχνίδι αυτό σε επίπεδο γοήτρου, αφού οι γηπεδούχοι έχουν αποχαιρετήσει την κατηγορία.

Στο ματς του Κυπέλλου αλλά και στον αγώνα της Κυριακής, αναφέρθηκε ο κόουτς του Διαγόρα Πέτρος Ρουτζιέρης ο οποίος τόνισε:

«Στον αγώνα με τον Ιάλυσο αποδείξαμε για μια ακόμα φορά μετά το παιχνίδι του πρωταθλήματος, ποια είναι η καλύτερη ομάδα. Η ομάδα μου ήταν πολύ καλύτερη από τον αντίπαλο και κέρδισε δίκαια και θα μπορούσε να πετύχει και περισσότερα τέρματα.

Δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που μέχρι σήμερα δεν τον είχαν και μας δικαίωσαν για μια ακόμα φορά. Όσον αφορά τη συνέχεια, εμείς βλέπουμε μόνο το παιχνίδι της Κυριακής με αντίπαλο τον Φοίβο, ένα επίσης σημαντικό παιχνίδι κι όταν έρθει η ώρα του ημιτελικού, θα είμαστε και πάλι αυτό που πρέπει, με σκοπό να φτάσουμε στο μεγάλο τελικό».

Ζήτησε αλλαγή ο Μεντί
Το ντέρμπι του κυπέλλου και μάλιστα σε βαρύ γήπεδο, ανάγκασε χθες τον Πέτρο Ρουτζιέρη, να δώσει ρεπό στους παίκτες για να ξεκουραστούν από αυτή την προσπάθεια. Οι «κυανέρυθροι» θα προπονηθούν κανονικά σήμερα και αύριο το πρωί θα κάνουν ένα μικρό χαλάρωμα. Ωστόσο μετά από μια τέτοια προσπάθεια δεν λείπουν τα αγωνιστικά προβλήματα.

Χαρακτηριστικό της συνάντησης του κυπέλλου, είναι πως ο Μεντί  ζήτησε αλλαγή στο ημίχρονο, επειδή ένιωσε ενοχλήσεις και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί μέχρι και αύριο. Απών θα είναι από το ματς της Κρεμαστής ο Στάθης Προβατίδης, ο οποίος θα λείψει για δυο αγωνιστικές. Θα απουσιάσει δηλαδή και από το ματς με τον Αστέρα Αμαλιάδας.