Εργασιακό: Πιο δύσκολα απ’ ό,τι περίμεναν

Μόνο ο Ιβίσκος «καθάρισε» δια περιπάτου στο νοκ άουτ παιχνίδι της φάσης των «16», για το 4ο εργασιακό τουρνουά μπάσκετ «Υδροκατασκευαστική Αντώνογλου», που φιλοξενείται στο Ροδίων Παιδεία.

Στα παιχνίδια που έγιναν το περασμένο Σαββατοκύριακο, ο Ιβίσκος έκανε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Αστυνομία και προηγήθηκε 9-60(!!), με τον Κώστα Τσαλίκη, τον Δημήτρη Βόλα και τους συμπαίκτες του να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι.

Συνολικά, οι «κόκκινοι» πέτυχαν 16 τρίποντα αλλά στο β’ ημίχρονο έριξαν τόσο πολύ το ρυθμό τους που οι περισσότεροι πήγαιναν από τη μία άκρη του παρκέ στην άλλη περπατώντας, προσπαθώντας ν’ αποτρέψουν ένα ιδιαιτέρως βαρύ σκορ για τη φιλότιμη ομάδα της Αστυνομίας.

Εν αντιθέσει με τον Ιβίσκο, που δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί στο δικό του παιχνίδι, το Βενετόκλειο είδε κι έπαθε να κάμψει την αντίσταση του Σταυρού Καλυθιών. Παρότι ξεκίνησε πολύ καλά με «αιχμή» τον Στέφανο Κουτσούκο και προηγήθηκε ακόμη και με δεκατρείς πόντους (24-11), ο Σταυρός αντεπιτέθηκε και μείωσε στον πόντο (39-38 στο 32’).

Κάπου εκεί το Βενετόκλειο σοβαρεύτηκε, έβγαλε 2-3 συνεχόμενους αιφνιδιασμούς με τον Τσιγάρο, έβαλε και ο - κατά τα άλλα άστοχος - Κουτσονικόλας ένα τρίποντο και η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό.
Ούτε οι «Πάνθηρες» τα παραίτησαν απέναντι στον Δωριέα Νεοχωρίου και με πρωταγωνιστή τον – ποιόν άλλον;- Δημοσθένη Βενιζέλη, το πάλεψαν για την πρόκριση στους «8» όμως ο Δωριέας είχε περισσότερες λύσεις.

Οι πέντε από τους οχτώ παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και παρότι δεν τα έβαλαν από την περιφέρεια, ήταν πιο αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι.

Ο Διγενής απέδειξε απέναντι στους Blue Celtics ότι δεν νίκησε τυχαία το ΤΕΕ, ούτε έκανε συμπτωματικά την πορεία του στον Όμιλο. Μπορεί για ένα ημίχρονο να ζορίστηκε αλλά στο 3ο δεκάλεπτο επιβλήθηκε πλήρως στο παρκέ.

Τα αποτελέσματα:
Δωριέας Νεοχωρίου – Panthers 71-58
Διγενής Κοσκινού by Κολλέγιο – Blue Celtics 60-46
Βενετόκλειο – Σταυρός Καλυθιών 60-47
Αστυνομία – Ιβίσκος 34-89

Το τουρνουά συνεχίζεται ως εξής:
Σάββατο 23 Μαρτίου
Ροδίων Παιδεία (17.00’) Modela – ΟΕΕ (1)
Ροδίων Παιδεία (19.00’) Epavlis café – ΤΕΕ (2)
Ροδίων Παιδεία (21.00’) Δωριείτες – Buzzer Beaters (3)

Κυριακή 24 Μαρτίου
Ροδίων Παιδεία (19.00’) Small Ball – Underdogs (4).

Μετά τη διεξαγωγή των παραπάνω νοκ άουτ αγώνων, στην επόμενη φάση οι ομάδες θ’ αγωνιστούν το Σαββατοκύριακο 30 και 31 Μαρτίου και διασταυρώνονται ως εξής:
Διγενής Κοσκινού by Κολλέγιο – Νικητής 1
Βενετόκλειο – Νικητής 3
Δωριέας Νεοχωρίου – Νικητής 4
Ιβίσκος – Νικητής 2.