Νίκη με αιφνιδιασμό για τον Ηρακλή Μαριτσών στην Κάρπαθο

Τον χαρακτήρα του ως μια από τις πολύ καλές ομάδες στο φετινό πρωτάθλημα και την ικανότητά του να ανατρέπει, ακόμα κι εκτός έδρας, το εις βάρος του σκορ με έναν υπολογισμό αντίπαλο, όπως είναι ο Ποσειδώνας, έδειξε χθες και με το παραπάνω ο Ηρακλής Μαριτσών.

Παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, οι Καρπάθιοι προηγήθηκαν στο 25’ σε μια από τις οργανωμένες επιθέσεις τους και είχαν σκόρερ τον Κοντονικόλαο αφού σούταρε εύστοχα μέσα από την περιοχή.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ηρακλή Μαριτσών πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες και βάσει της εξέλιξης της αναμέτρησης, ήταν κάτι παραπάνω από φανερό πως, η ισοφάριση δεν θ’ αργούσε να επιτευχθεί.

Έτσι κι έγινε λοιπόν στο 52’ μετά από εκτέλεση φάουλ και … άπιαστη κεφαλιά του Παπαδημήτρη. Αφού συμπληρώθηκαν τρία λεπτά από το 1-1, ο Ηρακλής πέτυχε και δεύτερο γκολ χάρις σε μια απίστευτη φάση, με τον Παφιάκη να πιάνει ένα εξαιρετικό πλασέ έξω από την περιοχή και πλάγια, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και την απέναντι γωνία.

Από κει και πέρα, ο Ηρακλής παίζοντας έξυπνα δεν απειλήθηκε και τόσο, ενώ είχε παράλληλα στην αντεπίθεση κάποιες φάσεις για να πετύχει άλλο ένα γκολ. Κάτι τέτοιο ωστόσο δεν έγινε, γι’ αυτό και η αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική έληξε μ’ αυτό το 1-2 που δίνει τους βαθμούς στους φιλοξενούμενους.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μανώλης Κυρίτσης με βοηθούς τους Τσέτσο και Μαυρουδή.

Ποσειδών: Βιτώρης, Κεσίδης (60’ Νασόπουλος), Τσαβέλης, Χατζημανώλης, Σπανός Ι., Φελλουζής, Μαντινάος, Αρχοντούλης (80’ Ζυγούρης), Κοντονικόλαος, Αναγνωστόπουλος (75’ Κοκόνια), Σπανός Ε.
Ηρακλής: Κουμέντος, Λενιού, Παπαδημήτρης, Τσούφιος, Καλαϊτζίδης (60’ Βασιλώττος Χ.), Φελεσάκης, Σπάρταλης, Σκόρπος, Παφιάκης (85’ Παπαμιχαήλ), Λερογιάννης, Κούρος.