Νίκη παραμονής για τη Δήμητρα

Νίκη παραμονής  για τη Δήμητρα

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 190 ΦΟΡΕΣ

Κάνοντας την ανατροπή μέσα στην Τήλο, κέρδισε την ομώνυμη ομάδα με 3-2 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα

Στο παιχνίδι που άνοιξε προχθές την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας, για τον Α’ όμιλο, η Δήμητρα πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στην Τήλο, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με 3-2.

Μάλιστα η ομάδα της Δαματριάς έχανε στο ημίχρονο 1-0 και κατάφερε στην επανάληψη να το γυρίσει σε 1-3. Οι Τηλιακοί το μόνο που κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν να μειώσουν σε 2-3 στις καθυστερήσεις.

Μ’ αυτή τη νίκη η Δήμητρα πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στην παραμονή της στην κατηγορία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 10’ ο Η. Σακελλάρης με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γρήγορα, όμως το σουτ του Καστρινάκη από φάουλ στο 12’ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 25’ ο Εξαδάχτυλος με τη σειρά του σημάδεψε εκ νέου το δοκάρι.

Η Τήλος στη συνέχεια είχε δύο καλές ευκαιρίες στο 40’ και στο 50’ με τον Η. Σακελλάρη να κάνει το 2-0, αλλά ο Ζώης δήλωσε… παρών!

Αφού τη γλύτωσε φθηνά η Δήμητρα, πέρασε στην επίθεση καταφέρνοντας αρχικά στο 60’ και στη συνέχεια στο 72’ με ισάριθμα εύστοχα πλασέ του Εξαδάχτυλου, να κάνει το 1-1 και το 1-2 αντίστοιχα. Ενδιάμεσα ένα σουτ του Σότα στο 62’, βρήκε το δοκάρι.

Για να έρθει στο 85’ ο Παππάς και με νέο πλασέ και να γράψει το 1-3.

Στο 92’ ο Χριστοφής με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Τον αγώνα διεύθυνε ο διαιτητής Πλάτσης με βοηθούς τους Στεφανάκη, Μαυρουδή.

Τήλος: Μήτσης, Χαραλαμπάκης, Λεβτσένκο (62’ Σακελλάρης Σ.Κ.), Σακελλάρης Κ.Μ., Σακελλάρης Κ.Κ. (89’ Κ.Τ.), Χριστοφής, Φυλακούρης, Σακελλάρης Η., Τσιβέρδης, Αγκόλι, Οικονόμου.
Δήμητρα: Ζώης, Φιακέττι, Αυγενικού, Θεουλάκης, Ντουλάι (54’ Σαΐτης Α.), Γιαννακάκης, Σότας, Εξαδάχτυλος (89’ Σαΐτης Σ.), Σαΐτης Χρ. (89’ Μάκρας), Καστρινάκης (79’ Παππάς), Πηδιάκης.

Γιορτή αναπαράστασης των Ολυμπιακών Αγώνων στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Ρόδου!