Οι μικρές παίζουν για την κούπα του πρωταθλητή

Το τρίτο κατά σειρά φάιναλ φορ των τοπικών πρωταθλημάτων είναι αυτό των κορασίδων το οποίο θα φιλοξενηθεί σήμερα κι αύριο στην Κω, με τη συμμετοχή των Ιπποκράτη, ΑΕ Δικαίου (διοργανωτές), Ιάλυσου και Διαγόρα. 

Ο γηπεδούχος Ιπποκράτης πέρασε στην τελική φάση όντας αήττητος, με οχτώ νίκες σε ισάριθμους αγώνες, και κουβαλάει τον χαρακτηρισμό του φαβορί για τον τίτλο, δεδομένου ότι ο βασικός κορμός των κοριτσιών του Πέτρου Αργυρίου συνθέτει τη ραχοκοκκαλιά τόσο της γυναικείας ομάδας του συλλόγου όσο κι αυτήν των νεανίδων. 
Στον πρώτο ημιτελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί νωρίς (12.30’) λόγω του αγώνα της Α2 ανδρών, Ιπποκράτης – Ιωνικός Νικαίας, θ’ αντιμετωπίσει τον Διαγόρα, που επιστρέφει μετά από χρόνια σε φάιναλ φορ κορασίδων, αφήνοντας έξω τον περσινό φιναλίστ, Κολοσσό. 
Ο δεύτερος ημιτελικός θα ξεκινήσει στις 18.00’ κι έχει πολύ πιο έντονο ενδιαφέρον. Ο κάτοχος του τίτλου, Ιάλυσος, θα συναντήσει την ΑΕ Δικαίου, ένα ζευγάρι που συναντάται συχνά τα τελευταία χρόνια, τόσο στις κορασίδες όσο και στις παγκορασίδες. Το 2017 το F4 των κορασίδων έγινε στην Ιαλυσό, με την ΑΕ Δικαίου να αποκλείει τις οικοδέσποινες στον ημιτελικό όμως δύο μήνες αργότερα, σε επίπεδο παγκορασίδων, στην Κω, ο Ιάλυσος πήρε τη ρεβάνς και κέρδισε στον τελικό την ΑΕΔ, κατακτώντας τον τίτλο. Πέρσι, το F4 των παγκορασίδων έγινε στην Ιαλυσό, με την ΑΕ Δικαίου να κερδίζει εκ νέου στον ημιτελικό τις «ερυθροκίτρινες». 
Τα ρόστερ των ομάδων που συμμετέχουν (με αλφαβητική σειρά):

ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ                                                ΔΙΑΓΟΡΑΣ

ΟΝ/ΜΟ                                    ΕΤ.ΓΕΝ.            ΟΝ/ΜΟ                        ΕΤ.ΓΕΝ.

Χατζηκαλύμνιου Μαίρη            2003                        Καταβαίνη Άννα            2003

Χατζηδαυίδ Ανθή                         2003                        Αργυρίου Μαριλένα            2003

Παναγιωτοπούλου Δήμητρα             2003                        Μαυρή Ματίνα            2003

Ψαρού Τάνια                                    2004                        Πακάκη Κωνσταντίνα            2003

Τσαούση Βαλάντω                        2004                        Πάππου Βάσω                        2004

Μαλάι Αριόλα                                    2004                        Ποντικάκη Μαρία            2004

Δρόσου Βασιλική                        2004                        Σακκή Ναστάζια            2004

Πιτταρά Μαριέτα                        2005                        Σούλο Ελένη                        2004

Σκαρτάδου Θεοδώρα                        2005                        Μπέρδη Ματίνα            2005

Αμελλά Αλλά                                    2005                        Ζέκιο Σαββίνα             2005

Γκούτρα Βάγια                        2005                        Παπαϊωάννου Εβίτα            2005

Κουκουφτοπούλου Βιολέτα            2005                        Πουργιαζή Μαρία            2005

Σπύρου Ελευθερία                         2006                        Προπονήτρια: Βελούδου Γεωργία

Δρόσου Στεργία                         2006                        Β.Προπονητή: Λιβιεράτος Κώστας

Πάντου Φωτεινή                         2006

Προπονητής: Τζομάκας Δημήτρης

Έφορος: Κεσκίνη Χριστίνα

Γι’ ακόμη μία φορά παρούσα σε F4 η ΑΕ Δικαίου
Γι’ ακόμη μία φορά παρούσα σε F4 η ΑΕ Δικαίου

 

ΙΑΛΥΣΟΣ                                                ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

ΟΝ/ΜΟ                        ΕΤ.ΓΕΝ.            ΟΝ/ΜΟ                                    ΕΤ.ΓΕΝ.

Χούλη Μαίρη                        2003                         Φρούντζα Θεμελίνα                        2003

Βελή Μαρία                        2003                        Μουχατζίρη Άννα                        2003

Ασπρούδη Χρυσή            2003                        Κιαπόκα Κωνσταντίνα            2004

Πετσοπούλου Έλενα             2004                        Αθανασοπούλου Βασιλίτσα            2004

Ντογκούς Γκιουλσέν            2004                        Γκοτζάι Άντζελα                        2004

Ζουμπά Ιωάννα            2004                        Κουντουριώτη Ειρήνη            2004

Βολονάκη Μαρία            2004                        Καλούδη Αναστασία                        2004

Μανουσάκη Ανθή            2004                        Μιλίκοβιτς Σάρα                         2005

Σταυράκη Ελευθερία            2005                        Πασχάλη Κυριακή                         2005

Ζουρούδη Κάτια            2005                        Κρητικού Σοφία                        2005

Πετσοπούλου Κάλια            2005                        Δερβίση Σύλβια                        2005

Χαραλάμπους Ειρήνη            2005                        Κιλημάτου Μελίνα                        2007

Νικηφορίδη Ειρήνη            2006                        Καραμήτσου Βασιλική            2008

Βολιτάκη Αγγελική            2006                        Προπονητής: Αργυρίου Πέτρος

Μιχαήλ Σοφία                        2006                        Μάνατζερ: Κιαπόκας Σταμάτης

Μπαλτζή Δέσποινα            2007

Προπονητής: Μαρκάκης Αντώνης

Β. Προπονητή: Λαού Μαρία, Κυπραίου Ελένη

Τον τίτλο του θέλει να υπερασπιστεί στην Κω ο Ιάλυσος
Τον τίτλο του θέλει να υπερασπιστεί στην Κω ο Ιάλυσος

Το πρόγραμμα των αγώνων: 
Σήμερα 
Κλειστό Κω (12.30’) Ιπποκράτης – Διαγόρας 
Διαιτητές: Νικολάου, Τρουμούσης
Κλειστό Κω (18.00’) Ιάλυσος – ΑΕ Δικαίου
Διαιτητές: Τρουμούσης, Πατμίου
Αύριο
Κλειστό Κω (10.30’) Μικρός Τελικός
Διαιτητές: Νικολάου, Πατμίου
Κλειστό Κω (12.30’) ΤΕΛΙΚΟΣ
Διαιτητές: Τρουμούσης, Νικολάου.

Επιστρέφει δυναμικά σε τελική φάση κορασίδων ο Διαγόρας
Επιστρέφει δυναμικά σε τελική φάση κορασίδων ο Διαγόρας 
Φαβορί για την κούπα ο Ιπποκράτης
Φαβορί για την κούπα ο Ιπποκράτης