Σύμη τριών «αστέρων» στην Αρχίπολη

Καλύτερη στο β’ ημίχρονο, κυρίως, η Σύμη χθες στην Αρχίπολη, πήρε τη νίκη με 3-1 και μείωσε δραματικά τις όποιες ελπίδες είχε ο Εθνικός για να διεκδικήσει έστω την κατάληψη της 2ης θέσης για την άνοδο μέσω μπαράζ.

Η συνάντηση άνοιξε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής για τη Β’ Κατηγορία (α’ όμιλος) και η Σύμη κατάφερε να προηγηθεί στο 38’ με την πάσα του Τσίκκη από πλάγια στον Κουμπιάδη, που πλάσαρε ιδανικά.

Αν και το πρώτο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά μοιρασμένο, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι και έκαναν το 0-2 στο 53’ με την κεφαλιά-πάσα του Χότζα στον Τσίκκη και το υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ του.

Τα πράγματα έγιναν πολύ πιο απλά για τους Συμιακούς έξι λεπτά μετά, αφού ο Μιχάλης Χατζηπέτρος  εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα έσκασε στο έδαφος ξεγελώντας τον Σκυλλά, για να καταλήξει εν συνεχεία στα δίχτυα του.

Ο Εθνικός απλώς πέτυχε το γκολ της τιμής στο 68’ από την πάσα του Τσοπανάκη και το πλασέ του Μπιγκό μέσα από την περιοχή. Με τη συμπλήρωση 90’ λεπτών αποβλήθηκε αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα ο Στέλιος Τσακίρης από τους γηπεδούχους για διαπληκτισμό με αντίπαλο. Διαιτητής ήταν ο Θωμάς Πατσιόπουλος με βοηθούς τους Τσέτσο και Χατζηνικόλα.

Εθνικός: Σκυλλάς, Τσακίρης Γ., Τσακίρης Στ., Πάλλας, Χατζηγεωργίου, Μπιγκό, Τσοπανάκης, Φιάμπολης, Νικολής Α., Λυριστής, Μπόσινας (60’ Φλεβάρης Α.).
Σύμη: Τσαβαρής Η., Καραγιάννης (83’ Μπερζέστα), Χατζηπέτρος Μ., Χατζηπέτρος Ν., Ζουρούδης, Τσίκκης, Χότζα (78’ Κόλα), Βαρσαμής, Ράπι, Κουμπιάδης (90’ Τσαβαρής Ν.), Λεβεντέρης.