Βασίλης Φραγκιάς: Αυτός ανέβασε τον Κολοσσό, αυτός τον έριξε…

Η μοναχική φιγούρα του Τζέιβον Πίνκστον στο γήπεδο μετά το τέλος του αγώνα, με το Βενετόκλειο να αδειάζει σε κλίμα …πένθους, ήταν η εικόνα που μιλούσε από μόνη της για το αποτέλεσμα που σφράγισε οριστικά τη μοίρα του Κολοσσού στην Basket League.

Η ομάδα της Ρόδου αποχαιρετά την κατηγορία μετά από δεκατρία χρόνια επιτυχιών, διακρίσεων, έχοντας μεγαλώσει μία ολόκληρη γενιά φίλων του μπάσκετ.

Κι αυτός που είχε κάθε δικαίωμα να τη ρίξει, ήταν ο άνθρωπος που την ανέβασε την πρώτη φορά, ο Βασίλης Φραγκιάς, όσο και αν πόνεσε και ο ίδιος, τιμώντας πάντα το παρελθόν του στην ομάδα της Ρόδου, την ιστορία του στον πάγκο του Κολοσσού. Ο Φραγκιάς που αποθεώθηκε από τον κόσμο, που τιμήθηκε από την ΚΑΕ πριν το τζάμπολ και που δάκρυσε στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα. Που δεν μπόρεσε να αρθρώσει λέξη στη συνέντευξη Τύπου…

Το «τέλος εποχής» γράφτηκε για τον Κολοσσό στην παράταση με 106-109, παρότι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προβάδισμα 14 πόντων στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου. Ο Πανιώνιος έπαιξε πιο ορθολογικό μπάσκετ, γύρισε το ματς κι εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» των γηπεδούχων να μην κάνουν φάουλ στο 91-88, ισοφαρίζοντας με τον Μακ Κι στα 3’’ της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Φραγκιάς δεν έδωσε την μπάλα σε παίκτη που είχε κρατήσει τρία δεκάλεπτα στον πάγκο και τον έριξε «παγωμένο» στο παρκέ, όπως έκανε ο Κουφός με τον Ντεμπς. Η μπάλα πήγε στον Μπέρι, τον MVP της αγωνιστικής αλλά και MVP όλης της χρονιάς για τον Πανιώνιο που σώζει την παρτίδα (και) φέτος, αυξάνοντας κι άλλο την απόσταση από την «επικίνδυνη» ζώνη της βαθμολογίας.

Ντέρμπι με τα όλα του

Με τον Ντε Άντρε Λίγκινς να ξεκινάει στο βασικό σχήμα και να αναλαμβάνει το μαρκάρισμα του Ντέβιον Μπέρι, η ομάδα της Ρόδου επέβαλλε έναν γρήγορο ρυθμό, μετέφερε την μπάλα από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη με ταχύτητα, δείχνοντας μεγάλη διάθεση τόσο στα μετόπισθεν όσο και μπροστά. Μέσα σε λιγότερο από πέντε λεπτά, είχε ήδη τέσσερα κλεψίματα και δύο επιθετικά ριμπάουντ ενώ σούταρε κατά ριπάς από την περιφέρεια. Όχι ότι τα έβαζε πάντως… ο Μπράουνινγκ έκανε το 14-6, με τους «θαλασσί» να έχουν 2/6 τρίποντα από το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης!

Λογικό κι επόμενο ο Φραγκιάς να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ και να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του. Πράγματι, ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση και μείωσε πολύ γρήγορα σε 14-12, «χτυπώντας» κοντά στο καλάθι και ισορροπώντας στα ριμπάουντ (στα οποία εν συνεχεία κυριάρχησε!). Ο Κολοσσός κρατούσε το προβάδισμα σταθερά, με τον Μπράουνινγκ να σημειώνει 9π. όμως οι «κυανέρυθροι» δεν τον άφηναν να ξεφύγει και με τον Χάμιλτον να δίνει λύσεις, προερχόμενος από τον πάγκο, το δεκάλεπτο έκλεισε με το χορταστικό 23-21.

Όταν μπήκε στο παιχνίδι και ο Μπέρι (στην α’ περίοδο ήταν αρκετά καλά κλεισμένος), ο Πανιώνιος ανέβηκε αισθητά και στο 13’ ο Δίπλαρος έκανε το 29-30 με σουτ τριών πόντων, ενώ ο Αμερικανός πρώην «θαλασσί» έγραψε με λέι απ το +5, ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0 μέσα σε σχεδόν δύο λεπτά. Ήταν σειρά του Στέργιου Κουφού να ζητήσει τάιμ άουτ και να γυρίσει στον πάγκο τον Δημήτρη Μαυροειδή (τον οποίο και δεν ξαναέβαλε στο παιχνίδι). Κόντυνε το σχήμα του και στο 16’ ο Λι μείωσε σε 35-36, όντας ακροβολισμένος στην αριστερή γωνία.

Ωστόσο, τα λάθη των γηπεδούχων πολλαπλασιάστηκαν και ο Χάμιλτον έγινε ο πρώτος παίκτης του αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (35-39). Πριν ξεφύγει ωστόσο ο Πανιώνιος ένα λεπτό πριν το ημίχρονο ο Μάλκολμ Λι μιμήθηκε τον Χάμιλτον και φτάνοντας κι αυτός τους δέκα πόντους διαμόρφωσε το 38-39. Οι Νεοσμυρνιώτες, που είχαν πάρει 24 πόντους μέσα στο ζωγραφιστό κι άλλους έντεκα από αιφνιδιασμούς, προσπαθούσαν να χτίσουν μία διαφορά έστω κι εύθραυστη πριν πάνε στα αποδυτήρια όμως ο Πίνκστον ισοφάρισε πρώτα με βολές σε 41-41 και στην εκπνοή με πολύ μακρινό σουτ σε 44-44, απαντώντας στο τρίποντο του Παπαντωνίου.

Φουλ επίθεση ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός ξεκίνησε το β’ ημίχρονο με το ίδιο σύστημα με εκείνο του α’ όμως με διαφορετικό αποτέλεσμα. Με 2/2 τρίποντα από Μπράουνινγκ και Λι, το σκορ έγινε 50-44 μέσα σε 56’’! Ο Λίγκινς έβαλε το τρίτο σερί τρίποντο για τους γηπεδούχους (53-46) όμως ο Κορομηλάς χρέωσε με Τεχνική Ποινή τον Κουφό για διαμαρτυρία (ζήτησε βήματα του Ντόρσεϊ) και ο Μπέρι έκανε το 53-47. Μισό λεπτό αργότερα έδωσε αντιαθλητικό στον Μακ Κι πάνω στον Μπράουνινγκ (55-47). Ήταν όμως μία διαφορά που μπορούσε να ανατραπεί από τον μαχητικό Πανιώνιο όσο τα σουτ από μακριά απέναντι στη ζώνη των «κυανέρυθρων» ήταν άστοχα (57-51 στο 25’). Ο Κουφός περιόρισε στο ελάχιστο το ροτέισον, με τους Μπράουνινγκ και Τσούπκοβιτς να μην έχουν πάρει ούτε ανάσα και τους Λίγκινς, Πίνκστον να έχουν από είκοσι λεπτά συμμετοχής ήδη. Ο Μπέρι μείωσε με «βόμβα» σε 59-56 όμως ο Μπράουνινγκ απάντησε με γκολ – φάουλ και στο 28’ ο Δημάκος με 2/2 τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (68-58).

Το τέταρτο φάουλ του Δίπλαρου ήταν πολύ σημαντικό πρόβλημα για τον Πανιώνιο καθώς είχε δώσει πολύτιμες λύσεις και στην οργάνωση του παιχνιδιού και στην επίθεση εν αντιθέσει με τον Παπαντωνίου που έχασε δύο βολές σε κρίσιμο σημείο και ο Τσούπκοβιτς  έκανε το 71-58 στο 29’. Ο Μπέρι είχε 2/7 τρίποντα όμως συνέχισε να σουτάρει από μακριά και διαμόρφωσε το 71-61 του τρίτου δεκαλέπτου.

Φουλ επίθεση και ο Πανιώνιος…

Ο νεοαποκτηθείς Λίγκινς σημείωσε το 13ο τρίποντο του Κολοσσού (16/32 συνολικά) για το 74-61 και ο Δημάκος αύξησε κι άλλο τη διαφορά (76-62), με τον Πανιώνιο να τα περιμένει όλα στην επίθεση από τον Μπέρι που είχε φτάσει ήδη στους 22 πόντους (76-67 στο 32’). Όταν μπήκε και ο Ντόρσεϊ ξανά στην εξίσωση των φιλοξενούμενων η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (78-72) πριν καν φτάσουμε στα μισά της τελευταίας περιόδου, με τον Κολοσσό να σπαταλά τη μεγάλη προσπάθεια που είχε κάνει.

Βλέποντας τον Πανιώνιο να έχει ακόμη σφυγμό, ο Κουφός κάλεσε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του και να δώσει οδηγίες για την «καυτή» συνέχεια του καθοριστικού αγώνα. Ροκάνισμα χρόνου και πιο αργό ρυθμό, με μεγάλες επιθέσεις και τον Τσούπκοβιτς να αναλαμβάνει δράση, οι «θαλασσί» ήταν μπροστά στο σκορ με 86-76, δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Φραγκιάς απέσυρε τον Ντόρσεϊ και ο Μακ Κι πήρε τις κρίσιμες προσπάθειες μειώνοντας στους πέντε, 95’’ για το τέλος. Ας μην ξεχνάμε πως η τελική διαφορά ίσως έπαιζε σημαντικό ρόλο στην υπόθεση της παραμονής, με τον Πανιώνιο να είχε το +8 από το πρώτο ματς. Το γρήγορο φάουλ στον Πίνκστον, που δεν είναι και ο πιο εύστοχος παίκτης από τη γραμμή των βολών, έγραψε το 87-81 και στα 77’’ ο αμαρκάριστος Χάμιλτον διαμόρφωσε από την κορυφή το 87-84. Ο Δημάκος έκανε το λάθος στην πάσα προς τον Τσούπκοβιτς και ο Μπέρι διέσχισε το παρκέ ταχύτατα για το 87-86, μόλις 52’’ για τη λήξη.

Ο Μπράουνινγκ πήρε το σουτ απέναντι στη ζώνη του Πανιωνίου αλλά ήταν άστοχος και στα 42’’ ο Χάμιλτον πήγε για βολές. Έχασε και τις δύο(!) και ο Παπαντωνίου επέλεξε να κάνει φάουλ στον Πίνκστον (29’’) ο οποίος αυτή τη φορά είχε 2/2 και διαμόρφωσε το 89-86. Ο χρόνος ήταν αρκετός για δύο κατοχές και ο Φραγκιάς κάλεσε τάιμ άουτ για να φέρει την επίθεση του Πανιωνίου στο μισό γήπεδο. Το πρώτο σουτ τριών πόντων από τον Χάρις ήταν άστοχο αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Μπέρι την κρίσιμη προσπάθεια (89-88 στα 15’’). Ο Χάρις έκανε το πέμπτο προσωπικό του φάουλ στον Λι, στέλνοντάς τον για βολές στα 11’’. Έβαλε την πρώτη αλλά ο Λίγκινς ήταν εκεί για το επιθετικό ριμπάουντ και την ευκαιρία να πάει κι εκείνος για βολές στα τελευταία 10’’ του δραματικού αγώνα.

Κι ακριβώς επειδή ήταν δραματικός ο αγώνας, η πρώτη βολή δεν μπορούσε να είναι εύστοχη. Ήταν η δεύτερη (91-88) αλλά δεν ήταν αρκετή αφού ο Κολοσσός δεν έκανε φάουλ (!!) και ο Μακ Κι στα 3’’ και από τα εννέα μέτρα ισοφάρισε για να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Πανιώνιος γύρισε από το -14 σημειώνοντας τριάντα πόντους (!!) στην τελευταία περίοδο, με τον Κολοσσό να δείχνει απίστευτες τάσεις αυτοκτονίας. Πλέον, ήταν καθαρά θέμα ψυχολογίας το έξτρα πεντάλεπτο… Και ποιος ήταν αυτός με την καλύτερη ψυχολογία; Ο Μπέρι που ήθελε να κλείσει στόματα για την πρόωρη αποχώρησή του από τον Κολοσσό πριν δύο χρόνια… στα τελευταία 40’’ της παράτασης έβαλε τρίποντο με ταμπλό για το 102-105 και τις καθοριστικές βολές στα 15’’ για το τελικό 106-109.

Δεκάλεπτα: 23-21, 44-44(ημιχρ.), 71-61, 91-91(κ.α.), 106-109(παρ.)

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τζαφλέρης, Παντελίδης

Κολοσσός H Hotels (Κουφός): Λι 16(4), Μπράουνιγκ 23(2τρ., 7ρ., 7ασ., 6κερδ.φ.), Δημάκος 16(3/3τρ.), Ντεμπς, Τσούπκοβιτς 18(2τρ., 5ασ., 8κερδ.φ.), Μαυροειδής 3, Παπαδάκης, Πίνκστον 17(1τρ., 13ρ.), Λίγκινς 13(4).

Πανιώνιος (Φραγκιάς): Ντόρσεϊ 22(10ρ.), Μπέρι 30(3/8τρ., 11ρ., 5ασ., 8κερδ.φ.), Χάρις 10(2), Μακ Κι 12(2), Παπαντωνίου 7(1), Δίπλαρος 9(1), Όστιν 7(1), Χάμιλτον 12(1τρ., 10ρ.).