Έχασε το πλεονέκτημα το Ροδίων Άθλησις

Ήθελε μόλις δυο σετ στο ντέρμπι για να μείνει στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας το «Ροδίων» απέναντι στον πολύ δυνατό ΟΦΗ, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ηττήθηκε με 3-1 σετ στο Ηράκλειο κι άφησε από προχθές τα πρωτεία στην ομάδα της Κρήτης, ένα μόλις παιχνίδι πριν το τέλος των πλέι οφ.

Στο α΄ σετ ο ΟΦΗ μπήκε φουριόζος προηγήθηκε με 7-2, μέχρι να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ ο Αλέξης Καμπερίδης. Το «Ροδίων» που πάλεψε το σετ έφτασε στο 7-5, αλλά ο ΟΦΗ αντεπιτέθηκε και με αιχμή του δόρατος τους Τζελάτι-Μπάση  έφτασε στο 10-5.

Οι παίκτες του ΟΦΗ διατηρούσαν μια διαφορά πάντα, αλλά το Ρ.Α. πάλευε κυνηγώντας το σκορ και μείωσε κι άλλο σε 12-11, ισοφαρίζοντας αμέσως μετά σε 12-12. Οι Κρήτες όμως άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, φτάνοντας το σκορ στο 19-15 και πήρε το σετ με 25-23.

Στο β΄ σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν στο ξεκίνημά του πόντο-πόντο μέχρι το 6-6, αλλά ο ΟΦΗ που πραγματοποιούσε προχθές πολύ καλή εμφάνιση, ξέφυγε και πάλι με 9-7, 19-12, 21-13, κλείνοντάς το στο 25-15 (2-0 σετ).

Στο γ΄ σετ το «Ροδίων» έδειξε αποφασισμένο να πάρει αυτό που διεκδικούσε. Τουλάχιστον δυο σετ κι ένα βαθμό. Οι «Ρόδιοι» προηγήθηκαν 3-5 και 4-8. Ο ΟΦΗ πέρασε στην αντεπίθεση και  ισοφάρισε σε 8-8 και πέρασε μπροστά (11-9). Οι Κρητικοί έδειξαν να απομακρύνονται προηγούμενοι με 13-10 έχοντας μαζί και τον κόσμο που γέμισε το ΒΑΚ. Όταν το σκορ πήγε στο 15-11, η Ροδίτικη ομάδα σάλπισε αντεπίθεση. Ισοφάρισε σε 15-15 και προηγήθηκε με 16-17 και 17-20, για να πάρει στο τέλος το σετ με 23-25.

Το δ΄ σετ αποδείχτηκε το πιο καθοριστικό του αγώνα. Το «Ροδίων» το ήθελε, αφού στην περίπτωση της ισοβαθμίας θα είχε εκείνο το προβάδισμα στα σετ. Μπήκε μπροστά στο σκορ με 7-8.

Ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 8-8 και προσπέρασε με 10-8. Οι δυο ομάδες πάλευαν πόντο-πόντο, φτάνοντας την αγωνία στο κατακόρυφο μέχρι το 17-15. Το «Ροδίων» αποφασισμένο να «κλέψει» το σετ ισοφάρισε σε 18-18 και 22-22 περνώντας μάλιστα και μπροστά με 22-23. Ο ΟΦΗ όμως «γύρισε» το ματς προηγούμενο 24-23 και το τελείωσε με 25-23, κερδίζοντας τον αγώνα με 3-1 σετ και καπαρώνοντας εκείνος πλέον την πρώτη θέση.

Αναλυτικά τα σετ: 25-23 σε 26΄ το α΄, 25-16 σε 21΄τα ο β΄, 23-25 σε 24΄ το γ΄ και 25-23 σε 30΄ το δ΄.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Κουτσούλας-Τραχαλάκη.

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Μονιάκης Γ., Κομητούδης Δ., Μύρος Δ., Τεφτσής Μ., Κολτσιάκης Χ., Σκαρλατίδης Σ., Μπάσης Α., Αντιφάκος Α., Καρασαββίδης  Β., Καρατζάς Ν., Δημητριάδης Θ., Τζελάτι Ε., Εφραιμίδης Ν.

Ροδίων Άθλησις (Καμπερίδης): Μακρής Ν., Σαρικεϊσογλου Μ., Παππάς Α., Σακόγλου Χ., Ποτολίδης Π., Προδρομίδης Β., Αρβανίτης Ν.