Το πάλεψαν οι Νέοι, λύγισαν στα πέναλτι

Δεν τα κατάφερε τελικά χθες η μικτή ομάδα των Νέων, που στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του πανελλήνιου πρωταθλήματος προεπιλογής των εθνικών ομάδων, ηττήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με 4-1. Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο Βάρης και η κανονική διάρκειά του έληξε 1-1.

Οι παίκτες του Γιώργου Τριχιά βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κρητικούς να είναι καλύτεροι σ’ αυτό το μέρος.

Συγκεκριμένα στο 37’ ο Λιανέρης μετά από ωραία προσπάθεια έδωσε στον Ζηδιανάκη, που με πλασέ έκανε το 1-0 για το Ηράκλειο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της μικτής μας πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 55’ με τον Ρουτζιέρη.

Μέχρι τη λήξη του, προσπάθησαν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Επομένως οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου εκεί οι αντίπαλοί μας ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι σε όσα πέναλτι εκτέλεσαν (τέσσερα) σε αντίθεση με τους παίκτες της μικτής μας που δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στα δύο πρώτα, με συνέπεια να χάσουν 4-1 (5-2 συνολικά) και να αποκλειστούν.

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ:
Ήλιος, Τρικοίλης (51’ Χαράπας), Παπασταματίου (51’ Συρίμης), Σταματούλλας, Καραμανώλης, Κότζα, Κοντός, Μαγκούλιας (63’ Ζερβός), Κορνάρος (41’ Αναγνώστου), Ρουτζιέρης, Κουλλολί (71’ Μυξολούρης).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Ψιμόπουλος, Μαρκατάτος, Κόκκας, Παχάκης, Ματαλλιωτάκης, Βασιλάκης, Λιανέρης (78’ Σταυρουλάκης), Τσακόνι, Αναστασιάδης (63’ Τσαμαντιώτης), Ζηδιανάκης, Ανδρουλάκης (41’ Θεοδωράκης).

Συγχαρητήρια από ΕΠΣΔ

«Ο Πρόεδρος κ. Διακοφώτης και τα μέλη της Ε.Ε. της ΕΠΣΔ, συγχαίρουν τη Μικτή Ομάδα Νέων  (Κ-16), τον Προπονητή τους, καθώς και όλη την ομάδα που συνόδευσε την αποστολή, για το σημερινό (σ.σ. χθεσινό) αγώνα απέναντι στην ΕΠΣ Ηρακλείου για τη  φάση των «8» του Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Νέων και Παίδων 2018-2019».