Εύκολη επικράτηση του «Ροδίων» επί του Πανιωνίου

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε προχθες το «Ροδίων Αθλησις» την πορεία του στα πλέη οφ, καταλαμβάνοντας τελικά την δεύτερη θέση στην ειδική βαθμολογία κι έχοντας πλέον μπροστά του να αντιμετωπίσει, τον πρώτο του άλλου υποομίλου Κέρκη Μαραθοκάμπου Σάμου.

Οι παίκτες του Αλέκου Καμπερίδη έπαιξαν όσο έπρεπε για να κερδίσουν στο γήπεδο τους με 3-0 σετ τον Πανιώνιο, που προσπάθησε αλλά υποτάχθηκε μπροστά στην ανωτερότητα της Ροδίτικης ομάδας στο παρκέ.

Στο α΄ σετ ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα κι είχε μέχρις ενός σημείου ένα προβάδισμα δύο και τριών πόντων. Το «Ροδίων» αντέδρασε άμεσα όμως, ισοφάρισε σε 8-8 και 12-12 και ξέφυγε στο σκορ με 20-15. Από κεί κι έπειτα

-Ενα λάθος του Παντελούκα έφερε το 21-15

-Ο Σαρικεϊσογλου ανέβασε το σκορ σε 22-15

-Ένα λάθος του Ποτολίδη έφερε την μείωση σε 22-16

-Το μπλοκ των Σαρικεϊσογλου-Ποτολίδη έφερε το 23-16

-Ο Προδρομίδης έγραψε το 25-16 και

-Ένα λάθος στην άμυνα του Καρακίτσου το 25-16 στο α΄ σετ.

Η διαφορά των δυο ομάδων φάνηκε στο ξεκίνημα και του β΄ σετ. Η Ροδίτικη ομάδα προηγήθηκε με 4-1, αλλά ο Πανιώνιος αντιπαρήλθε ισοφαρίζοντας και προηγούμενος με 6-7 και 8-12. Οι παίκτες του Αλέξη Καμπερίδη μείωσαν σε 13-14, οπότε πήρε τάιμ άουτ ο Πανιώνιος, που ξαναπέρασε μπροστά με 18-21. Στο σημείο αυτό ο Αλέκος Καμπερίδης πήρε το τάιμ άουτ, για να «γυρίσει» στη συνέχεια η ομάδα του υπέρ της το σκορ και να προηγηθεί με 23-22.

Ο Δημόπουλος όμως ισοφάρισε σε 23-23, αλλά ο Σακόγλου με δυο δικούς του πόντους πέτυχε το 25-23

Στο γ΄ σετ το ματς έδειχνε ισορροπημένο μέχρι το 6-6. Το «Ροδίων» πέρασε μπροστά με 10-7 αναγκάζοντας την κ. Οικονόμου να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ και στο 16-8 το δεύτερο. Ο Πανιώνιος «πριόνισε» την διαφορά, μειώνοντας μάλιστα σε 17-16, με ένα επί μέρους σκορ 9-1, και πέρασε και μπροστά με 17-18. Οι «Ρόδιοι» όμως προηγήθηκαν ξανά με 20-19 .

-Ένα λάθος στην άμυνα του Δημόπουλου έφερε το 21-19

-Το πλασέ του Κωσταντινίδη το 21-20

-Ο πρώτος χρόνος του Ποτολίδη το 22-20

-Ο άσσος του ίδιου παίκτη το 23-20

-Ο Αρβανίτης έγραψε το 24-20

-Και το πλασέ του Θεοδόση το 25-20

Αναλυτικά τα σετ 25-16 σε 20΄ το α΄σετ, 25-23 σε 24΄ το β΄ και 25-20 σε 26΄ το γ΄.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Μυλωνάκης-Σταματίου-Παπαδούλη, Παπαβασιλείου

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ: Μακρής  Ν., Ηλίας  Θεοδ., Προδρομίδης Β., Κοκολάκης Εμ., Μοσχούς Χ., Σακόγλου Χ., Αρβανίτης Ν., Γρηγοριάδης Δ-Λ., Παππάς Α., Καφαντάρης Β-Π., Σαρικεϊσογλου Μ., Ποτολίδης Π.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπεκιάρης Θ., Μαυραγάνης Δ., Παντελούκας Α., Κωσταντινίδης Γ., Βλαβιανός Μ., Δημόπουλος Ν., Καρακίτσος Α., Μανούσος Α.