Ανατροπή …και νίκη για τον Άρη Αρχαγγέλου

Ο Απόλλωνας μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ στις Καλυθιές, αλλά ο Άρης ήταν τελικά η ομάδα, που «γύρισε» το ματς κι έφυγε από την έδρα του Απόλλωνα με την νίκη και τους τρεις βαθμούς (1-2)

Οι παίκτες του Απόλλωνα μπήκαν από την αρχή στο παιχνίδι αποφασισμένοι να πάρουν τα ηνία του αγώνα, έχοντας κατοχή μπάλας, τη δύναμη και το πάθος σε πολλές φάσεις.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σχετικά νωρίς (12'), αλλά ο Αρης έβγαλε άμεση αντίδραση. Αφού ισοφάρισε είχε ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου για να προηγηθεί στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους οι παίκτες του Άρη πήραν κεφάλι στο σκορ, προηγούμενοι με 1-2 σκορ που κράτησαν μέχρι τέλους πανηγυρίζοντας μια ακόμα εκτός έδρας νίκη, πάρα την προσπάθεια των γηπεδούχων μέχρι το τέλος να φτάσουν τουλάχιστον στην ισοφάριση.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
4' Το σουτ του Γεωργιάδη, κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βαρέλη

12'  Έπειτα από σέντρα του Θεοδοσίου και διώξιμο των αμυντικών, ο Χατζηκοσμάς πάσαρε στον Πέπα Γ., ο τελευταίος έκανε το σουτ και ο Πομπού έδιωξε την  μπάλα, αλλά σύμφωνα με τον δεύτερο βοηθό Τάση, αυτή είχε ήδη περάσει τη γραμμή για το 1 - 0 των γηπεδούχων.

17' Ο  Παπαοικονόμου απείλησε με σουτ, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι κι έφυγε άουτ.

19'  Έπειτα από πάσα του Φλεβάρη προς τον Φωτεινή, η μπάλα "κόλλησε" στο βρεγμένο τερέν και ο Χατζηλιόντας με εξαιρετικό αριστερό πλασέ, την έστειλε στο δεξί «παραθυράκι» του Κουφάλη κάνοντας το 1 - 1.

30' Ο Γεωργιάδης δοκίμασε το πόδι του από μέση απόσταση, αλλά ο Βαρέλης έδιωξε δύσκολα στη δεξιά του γωνία.

38' Το πλασέ του Μάλλιου, κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

42'  Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργιάδη και διώξιμο του Μαγιόγλου, ο Γιορδαμνής, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά ο Βαρέλης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

47'  Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηλιόντα και διώξιμο του Φυλακούρη, ο πρώτος σέντραρε εκ νέου και ο ανενόχλητος Καλοπήτας στο δεύτερο δοκάρι, δε δυσκολεύτηκε  να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 2

69'  Έπειτα από σέντρα του Μάλλιου και κεφαλιά του Κρεκούκια, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κουφάλη και στη συνέχεια ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Παπαοικονόμου.

75' Ο Γεωργιάδης εκτέλεσε απευθείας ένα κερδισμένο φάουλ, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Βαρέλη.

81' Ο πορτιέρο του Άρη πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση, σε διαγώνιο σουτ του Γεωργιάδη  από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

83' Ο Ιντρίζι έπιασε μια "βολίδα" από μέση απόσταση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Από τον Απόλλωνα καλύτερος όλων ο Γεωργιάδης. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Θεοδοσίου και Φωτεινής. Από τον Άρη καλύτερος ο Χατζηλιόντας και κατά δεύτερο λόγο διακρίθηκαν οι Δανάς και Πομπού.

Χωρίς κανένα πρόβλημα η διαιτησία των κ.κ. Κυρίτση, Κόττορου και Τάση.

Απόλλων: Κουφάλης, Διακουράκης, Παγκράτης (57' Ιντρίζι), Φωτεινής, Φυλακούρης (78' Μουχαρέμι), Φλεβάρης (84' Πέπα Ο.), Χατζηκοσμάς (29' λ.τ. Γιορδαμνής), Θεοδοσίου, Πέπα Γ., Γεωργιάδης, Μπαϊρακτάρης.

Άρης: Βαρέλης, Καλοπήτας, Δανάς, Μαγιόγλου, Πομπού, Δημητριάδης (66' Θοδωρή), Κρεκούκιας (89' Μουστάκας), Δημουλάς, Μάλλιος, Χατζηλιόντας, Παπαοικονόμου (84' Μπαρμπαντώνης).