Κράτησε το πλεονέκτημα ο Διαγόρας Βατίου

Τη νίκη που τον στέλνει στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική στο γήπεδο Κοσκινού με πλεονέκτημα, πέτυχε προχθές ο Διαγόρας Βατίου.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής επικράτησε χθες το μεσημέρι της ΑΕ Κω με 1-0, χάρη σε τέρμα που επιτεύχθηκε στα μέσα περίπου του δεύτερου ημιχρόνου.

Έτσι οι λοιπόν οι Βατενοί στο ματς με το Διγενή πάνε για δύο αποτελέσματα, προκειμένου να παραμείνουν στην κατηγορία. Είτε νίκη είτε ισοπαλία, με ήττα την παραμονή της θα κερδίσει η ομάδα του Διγενή.
Το χθεσινό παιχνίδι στο Βάτι ξεκίνησε με μισή ώρα περίπου καθυστέρηση, λόγω αργοπορημένης άφιξης της ομάδας της Κω στο νησί μας.

Το ματς άρχισε με τους γηπεδούχους να είναι σαφώς πιο πιεστικοί και να δημιουργούν αρκετές φάσεις, παρά την ακαταλληλότητα του αγωνιστικού χώρου από τη συνεχή βροχή.

Ωστόσο και οι Κώοι κατόρθωσαν με τη συμπλήρωση του 20λέπτου να έχουν μια καλή στιγμή (δοκάρι) και μάλιστα στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι, ενώ υπήρξαν κάποιες καλές στιγμές εκατέρωθεν μέχρι τη λήξη το πρώτου 45λέπτου.

Στην επανάληψη η ποιότητα του παιχνιδιού έπεσε, ενώ στο 57’ υπήρξε διακοπή, καθώς κάποιοι φίλαθλοι των γηπεδούχων πλησίασαν απειλητικά των πάγκο των φιλοξενούμενων και δημιουργήθηκε ένταση.

Ευτυχώς τα πνεύματα ηρέμησαν και ο αγώνας συνεχίσθηκε, με τους Βατενούς λίγο αργότερα να πετυχαίνουν το πολυπόθητο γκολ, για το οποίο όμως οι Κώοι διαμαρτυρήθηκαν υποστηρίζοντας πως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Διαγόρας θα μπορούσε στο 80’ να «κλειδώσει» τη νίκη, αν η μπάλα δε σταματούσε στο οριζόντιο δοκάρι. Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν υπήρξε κάτι άλλο σημαντικό κι έτσι η ομάδα του Βατίου πήρε τους τερις πολύτιμους βαθμούς.

Φάσεις Γκολ:
2’ Πλασέ του Ζωάννου απέκρουσε ο Δημητρίεβιτς.

4’ Ο Αδάμος από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

5’ Ο Καλημέρης από θέση τετ α τετ πλάσαρε, αλλά ο Δημητρίεβιτς απέκρουσε σωτήρια.

12’ Ο Καραγιάννης έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Καλημέρη, που όμως έπιασε αδύναμο πλασέ.

18’ Βαθιά μπαλιά του Βασιλειάδη για τον Χατζηφούντα, αυτός απέφυγε ωραία δύο αντιπάλους και από διαγώνια θέση έπιασε το σουτ, με την μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι.

23’ Ο Χόχσι εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

30’ Σέντρα του Χατζηφούντα προς τον Βασιλειάδη, που έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Δαρζέντας έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε.

43’ Ο Καλημέρης κέρδισε τις κόντρες και βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά και πάλι ο Δημητρίεβιτς του «είπε» όχι.

63’ Ο Πλαγγέντης από δεξιά γύρισε την μπάλα και ο Πουλάι από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

80’ Ο Καλημέρης επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Καλύτεροι από τους νικητές ήταν οι Πλαγγέντης, Καλημέρης και Κατσαρή, ενώ από τους ηττημένους οι Βασιλειάδης, Χατζηφούντας και Τογρού.

Με παράπονα οι Κώοι για τη διαιτησία των Δουλγέρη, Μαυρουδή, Στεφανάκη και πιο συγκεκριμένα για τη φάση του γκολ.

Διαγόρας: Δαρζέντας, Ζερβός, Καραγιάννης, Παναγιωτόπουλος, Λαζίδης, Κατσαρής, Πουλάι, Καλημέρης, Ζωάννου, Πλαγγέντης, Αδάμος.
ΑΕ Κως: Δημητριέβιτς, Νυστάζος, Χόχσι, Κολάτσι, Τογρού, Τρικοίλης, Χατζηφούντας (78' Σούλι), Βασιλειάδης, Οχτάρας, Ζαϊμί, Κεφαλιανός.