«Τρίποντο» για τον Διγενή και «τελικός» με τον Διαγόρα Βατίου

Τους τρεις βαθμούς ήθελε προχθές ο Διγενής στα Κοσκινού, για να παίξει στην ερχόμενη αγωνιστική την παραμονή, ξανά εντός έδρας, με τον Διαγόρα Βατίου και τα κατάφερε, όπως δείχνει το τελικό 5-1, στον αγώνα με τον ουραγό Ορφέα.

Μόλις στο 14’ οι γηπεδούχοι έδειξαν τις… διαθέσεις τους, αφού είχαν μια καλή ευκαιρία με  το σουτ του Κώτη και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Στο 23’ ο Διγενής ωστόσο άνοιξε το σκορ, όταν ο Λυριστής σέντραρε και ο Κώτης έκανε την προβολή.

Το 2-0 έγινε περίπου ένα λεπτό μετά χάρη στη σέντρα του Μαΐλη και την κεφαλιά του Κετσέ, ενώ στο 25’ ο ίδιος παίκτης βρήκε ξανά δίχτυα αφού πραγματοποίησε ωραίο πλασέ από κοντά. Κι ενώ η υπόθεση «νίκη» είχε κριθεί, οι γηπεδούχοι είχαν άλλο ένα γκολ, στο 28’ από τη σέντρα του Κώτη και την κεφαλιά ξανά από τον Κετσέ.

Όπως ήταν λογικό, στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχε λόγος για περισσότερη… ταλαιπωρία, αλλά ο Διγενής βρήκε το δρόμο προς το γκολ ξανά στο 65’ από το σουτ του Διακάκη μέσα από την περιοχή. Στο 81’ ο Μαχραμάς από πλευράς φιλοξενούμενων  κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μοσκιού αλλά στην εκτέλεσή του έπεσε σωστά ο Μολόχας και απέκρουσε.

Το γκολ της τιμής για τον Ορφέα ωστόσο επιτεύχθηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό με κοντινό πλασέ του Ντουρμισλάρ. Να σημειωθεί πως η νίκη αυτή του Διγενή ήρθε υπό βροχή που δυσκόλεψε, όσο να ‘ναι, τις προσπάθειες όλων των ποδοσφαιριστών.

Από τον Διγενή διακρίθηκε με το χατ-τρικ ο Κετσές ενώ από τον Ορφέα ο Ντουρμισλάρ.

Καλή η διαιτησία του Σταμάτη Αντωνά και των βοηθών του, Λαζού και Σταυρούλια.

Διγενής: Μανωλάγκας (62’ Μολόχας), Χουτεσιώτης, Κατσαμάκης, Κώτης, Γιουλβανίδης, Πατσιαούρας (67’ Τσούκαλης), Μαΐλής (46’ Χατζηνικόλας), Σιαμαντούρας, Κετσές, Λυριστής (46’ Μοσκιού), Διακάκης.
Ορφέας: Γιαννόπουλος, Μαχραμάς, Μίλο, Παπαδιός, Μαλανδρής, Τζοβαλίν, Σβέρκος, Αυγουστάκης (46’ λτ. Κνιφάτι), Ντουρμισλάρ, Στεργιόπουλος, Μαγιόγλου.