Δωδεκάνησος: Απόρθητο το κάστρο της!

Με επιμέρους σκορ στο β’ ημίχρονο 41-14 και στο τελευταίο δεκάλεπτο 22-3(!), η Δωδεκάνησος υποχρέωσε τον Μέγα Αλέξανδρο στην πρώτη του φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ με αμαξίδιο με τελικό σκορ 68-43, διατηρώντας απόρθητο το Βενετόκλειο.

Κορυφαίος του γηπέδου ο Χαμαντί με 26 πόντους όμως ολόκληρη η ομάδα της Ρόδου ήταν συγκινητική όπως άλλωστε και ο κόσμος της αφού στο κλειστό βρέθηκαν πάνω από 300 φίλοι του συλλόγου.

Δεκάλεπτα: 13-18, 27-29(ημιχρ.), 46-40, 68-43

Δωδεκάνησος (Μαρουλλάκης): Γέρεμιτς 10, Μαξίμοβιτς 6, Λουκάς, Χαρτερός 2, Μιχαήλου 9, Χαμαντί 26, Χατζηδημητρίου, Παππάς 11, Χατζηκαντής 4.
Μέγας Αλέξανδρος (Κασαπίδης): Διμπιτούζης Α. 2, Δαούλας, Σούτιτς 23, Καλογιάννης, Δίτσης 6, Ανατολίτης, Διμπιτούζης Π. 12.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 5ης αγωνιστικής (τελευταία α’ γύρου), τα αποτελέσματα είχαν ως εξής: Άρης – Άτλας 41-58, Μαρούσι – ΠΑΣΚΑ 49-67.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1) Μ. Αλέξανδρος (4-1) 9β., 2) Άτλας (4-1) 9, 3) Δωδεκάνησος (3-1) 7, 4) ΠΑΣΚΑ (2-3) 7, 5) Μαρούσι (1-3) 5, 6) Άρης (0-5) 5.

*εκκρεμεί ο αγώνας Δωδεκάνησος – Μαρούσι.

«Μπηχτές» για τη φιλοξενία
Στο προφίλ του Μ. Αλέξανδρου ’94 στο facebook αναρτήθηκε χθες το παρακάτω κείμενο: «Την πρώτη ήττα υπέστη η ομάδα μας στον εκτός έδρα αγώνα με τη  Δωδεκάνησο! Συγχαρητήρια στους παίκτες της Ρόδου για τη νίκη.

Στο τι έγινε στον αγώνα από προέδρους και διαιτητές, καλύτερα να μην το αναφέρουμε διότι 1ον σεβόμαστε το άθλημα που υπηρετούμε και 2ον ό,τι έγινε έγινε, προχωράμε όπως ξεκινήσαμε, όπως είπε ένας παίκτης μας αυτήν την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ δεν μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ και ΤΙΠΟΤΑ να τη διαλύσει».

Ο παίκτης που αναφέρεται στο κείμενο είναι ο Κωνσταντίνος Ανατολίτης ο οποίος σχολίασε νωρίτερα στο προφίλ της ΟΣΕΚΑ μεταξύ άλλων ότι «είναι αδιανόητο πρόεδρος ομάδας να βρίζει ολόκληρη την ομάδα μας και προσωπικά κάποιους από τους παίχτες μας τα σπίτια και τις μάνες και ό,τι άλλο μπορεί να σκαρφιστεί ο νους του!!! Να μπαίνει στο ημίχρονο από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο και μετά την έναρξη του ημιχρόνου να βγαίνουν κατευθείαν 2 παίχτες μας με 5 φάουλ».

Λίγες ώρες μετά το εν λόγω μήνυμα του αθλητή του Μ. Αλέξανδρου είχε διαγραφεί από το προφίλ της Ομοσπονδίας.