Ο Άρης άφησε την ΑΕ Κω στην αγωνία της…

Μπορεί ο Άρης να μην έχει βαθμολογικό κίνητρο στα τελευταία παιχνίδια αλλά η παρουσία του είναι εξαιρετική και τον οδηγεί στη μια νίκη πίσω από την άλλη, όπως έγινε και χθες στον εξ αναβολής παιχνίδι στον Αρχάγγελο όπου αντιμετώπισε την ΑΕ Κω και την κέρδισε 2-1.

Αν και οι «βυσσινί» ήθελαν έναν βαθμό για να εξασφαλίσουν την παραμονή, δεν κατάφεραν να τον κατακτήσουν, με τον Άρη να μπαίνει… φουριόζος και να σκοράρει με «εκτελεστή» τον Κρεκούκια μόλις στο 3’, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μάλιστα ένα λεπτό μετά η ΑΕ Κως αντέδρασε με ένα πολύ καλό σουτ του Χατζηφούντα που «έβγαλε» ο Καραγιάννης, για να μπουν πια οι γηπεδούχοι μπροστά στο σκορ στο 7’. Τότε ο Χατζηλιόντας πάσαρε στον Παπαοικονόμου κι αυτός, αφού απέφυγε στην έξοδο τον Ντιμιτρίεβιτς, έκανε το εύστοχο πλασέ.

Στη συνέχεια, αν κι έπεσε ο ρυθμός, ο Άρης είχε άλλη μια καλή ευκαιρία με το σουτ του Κρεκούκια που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ στο 30’ η ΑΕ Κως έφερε το παιχνίδι στα ίσια από το σημείο του πέναλτι, αφού ο Κουρζής ανατράπηκε στην περιοχή, με το διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Οχτάρα να ευστοχεί από κει.

Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έφυγαν για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ, αφού ο Παπαοικονόμου βρήκε τον Δημητριάδη στ’ αριστερά στο 44’ και αυτός με πλασέ έκανε το 2-1.

Από κει και πέρα, στην επανάληψη ο Άρης απλώς προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ του σκορ και η ΑΕ Κως να πετύχει γκολ σε κάποιες από τις αντεπιθέσεις της, όπως επιχείρησε στο 57’ από τη πάσα του Πυλίγκου στον Χατζηφούντα που σούταρε και ο Καραγιάννης απέκρουσε.

Δέκα λεπτά μετά ο Κεφαλιανος σούταρε, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Άρης είχε κι αυτός καλή στιγμή με την κεφαλιά του Πομπού και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ στο 70’. Τελευταία καλή φάση ήταν στο 78’, και πάλι για τον Άρη, με το σουτ του Χατζηλιόντα από μακριά, το οποίο έφυγε λίγο άουτ.

Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Παπαοικονόμου και Χατζηλιόντας ενώ από την ΑΕ Κω ο νεαρός Πυλίγκος.
Διαιτητής ήταν ο Τάσος Γιαννουκάς με βοηθούς τους Σταυρούλια και Τάση.

Άρης: Καραγιάννης, Θοδωρή  Δανάς, Καλοπήτας, Πομπού, Δημουλάς, Παπαοικονόμου, Δημητριάδης,  Κρεκούκιας (42’ λτ. Μουστάκας – 87’ λτ. Σφυριαλάς), Χατζηλιόντας, Γιακουμάκης (32 λτ. Μπαρμπαντώνης)
ΑΕ Κως: Δημητρίεβιτς, Νυστάζος, Κεφαλιανός , Ηλιάδης (40’ λτ. Πυλίγκος) Κουρζής, Κοκάρι, Χατζηφούντας, Βασιλειάδης, Ζαΐμι, Οχτάρας, Κεφαλιανός