Εξαιρετικός και οριστικά δεύτερος ο Ηρακλής Μαριτσών

Ένα ανοιχτό και σε γενικές γραμμές ωραίο παιχνίδι, με οκτώ γκολ και ουκ ολίγες ευκαιρίες, χάρηκαν οι φίλοι του ποδοσφαίρου που επισκέφθηκαν χθες το γήπεδο των Μαριτσών.

Ο Ηρακλής αποδείχθηκε συνεπής στην υπόσχεση που έδωσε στον κόσμο του για νίκη στο τελευταίο εντός έδρας ματς της χρονιάς και το περίσσευμα διάθεσης που έδειξε έναντι του ΑΕΡΑ, τον οδήγησε σε μία επιβλητική νίκη με 6-2, η οποία τον κατατάσσει οριστικά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα εξελίχθηκε σε σόου του Αντώνη Γεωργαλλή, ο οποίος πρέπει να σημείωσε το πιο γρήγορο από τα χατ τρικ της καριέρας του.

Στο 2’ άνοιξε το σκορ με έξοχη ατομική προσπάθεια και υπέροχο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, στο 11’ έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε από τον Τάχο, ενώ στο 14’ έφτασε σ’ ένα τρίτο τέρμα, όταν και μετουσίωσε, με διαγώνιο συρτό σουτ από θέση τετ α τετ, τη μακρινή κάθετη μπαλιά του Λερογιάννη.

Από πάσα του τελευταίου ήρθε στο 50’ το 4-0, το οποίο σημείωσε ο Σπάρταλης με σουτ από τα πλάγια δεξιά της μεγάλης περιοχής, στο 60’ ο Μαθιός μείωσε σε 4-1 από τη βούλα του πέναλτι (τον ανέτρεψε ο Καλαϊτζίδης) και πέντε λεπτά αργότερα  ο νεαρός Αναγνώστου «έγραψε» το 5-1 με συρτό σουτ, μετά από παράλληλο γύρισμα του Σκόρπου από τα δεξιά.

Στο 69’ ο διαιτητής καταλόγισε ορθά ένα ακόμα πέναλτι, αυτή τη φορά σε ανατροπή του Γεωργαλλή από τον Κοντογιωργάκη, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βασιλώττος, ενώ στο 74’  κατεγράφη μία σπάνια στιγμή, όταν λίγη ώρα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, στη θέση του Μαθιού, ο κατά τα άλλα τερματοφύλακας του ΑΕΡΑ Τζήμας χάρηκε ένα δικό του γκολ, με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ (6-2).

Το παιχνίδι θα τελείωνε χαλαρά και με χαμόγελα, αν δεν τραυματιζόταν στην κλείδα, λίγα λεπτά πριν από τη λήξη, ο Αντώνης Γεωργαλλής.

Ξεκούραστο απόγευμα πέρασε ο διαιτητής Παπαγιαννίδης και οι βοηθοί του Βλάχος και Γιαννούλης.

Ηρακλής Μαριτσών: Παπαμιχαήλ, Σκόρπος, Καλαϊτζίδης (71’ Καρίκης), Παπαδημήτρης, Τσούφιος, Παφιάκης (50’ Αναγνώστου), Σπάρταλης, Λερογιάννης, Γεωργαλλής, Ανδρεόπουλος, Κούρος (57’ Βασιλώττος).
ΑΕΡΑ: Κοντογιωργάκης, Καλογήρου, Πιτσουρδάκης, Γαϊτάνος, Τάχος (57’ Ζάχαρης), Ροκάι, Φιλιππάκος (75’ Κωνσταντινίδης), Στελλάς, Ποζατζίδης, Μαθιός (71’ Τζήμας), Μπεγλεκτσής.