Αυτή τη φορά τουλάχιστον το πάλεψε ο Κολοσσός

Η «παράδοση άνευ όρων» στο Ρέθυμνο αποτέλεσε παρελθόν για τον Κολοσσό H Hotels που μπήκε με άλλη ψυχολογία προχθές στο γήπεδο κόντρα στο Περιστέρι και πάλεψε με αξιώσεις για τη νίκη (77-84).

Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 14-2 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, με τον Κολοσσό να έχει θέματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Ο Κουφός έριξε στο παρκέ τους Ντεμπς, Μπράουνινγκ και Τσούπκοβιτς και το ματς άλλαξε εικόνα για τους γηπεδούχους οι οποίοι κατάφεραν να πετύχουν 21 πόντους σε μισή περίοδο (!) και να ισοφαρίσουν 23-23.

Το Περιστέρι με τον Μουρ ξέφυγε εκ νέου (24-32), με τους «θαλασσί» να κάνουν και πάλι την ανατροπή, με τον Μπράουνινγκ να τα βάζει από παντού και με επιμέρους σκορ 18-6 στο τελευταίο εξάλεπτο του ημιχρόνου πήγαν στα αποδυτήρια με 42-38.

Με την ίδια ενέργεια και διάθεση, ο Κολοσσός προηγήθηκε 57-48 στο 24’ όμως το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη έδωσε κατευθύνσεις στο Περιστέρι που έτρεξε ένα σερί 16-0 και προσπέρασε 64-57.

Μπράουνινγκ και Πίνκστον κάλυψαν το χάντικαπ (66-66 στο 33’) όμως ο Γκρέι ήταν ασταμάτητος για λογαριασμό του Περιστερίου, έβαλε μεγάλα σουτ (68-76  στο 37’) και κράτησε το προβάδισμα ασφαλείας για την ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 23-23, 42-38(ημιχρ.), 58-64, 77-84

Διαιτητές: Μάνος, Δημόπουλος, Γιακείμη

Κολοσσός H Hotels (Κουφός): Λι 6, Μπράουνινγκ 27(5/9τρ., 5ασ.), Δημάκος, Ντεμπς 11(5/7δ., 6ρ., 3ασ., 2κλ.), Γεωργαλλής, Μπιλλής, Τσούπκοβιτς 4(1/7τρ.), Μαυροειδής 8, Παπαδάκης, Πίνκστον 7(6ρ., 2κλ.), Λίγκινς 14(4/8τρ., 5ρ., 5ασ.).

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Σμιθ 6(1), Σκορδίλης, Μουράτος 7, Μουρ 10(7ρ., 3ασ., 3κλ.), Αγραβάνης, Ντάνιελ 2, Βασιλόπουλος 15(1τρ., 6ρ., 3ασ.), Κάλαχαν 14(3), Γκρέι 22(6/8τρ., 6ασ., 3κλ.), Μπέντιλ 8(9ρ.).