Ολοκλήρωσε την πορεία παραμονής το Βάτι

Η εξαιρετική πορεία στο δεύτερο γύρο είχε ως επιστέγασμα τη χθεσινή ισοπαλία, 1-1,  στα Κοσκινού για το Διαγόρα Βατίου και την εξασφάλιση της παραμονής στην Α’ Κατηγορία  μετά τον «τελικό» με το Διγενή.

Σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο από φιλάθλους κάθε ηλικίας κι από κάθε περιοχή του νησιού, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν… μουδιασμένες, αν και ο Διγενής κάπως το προσπάθησε με Σιαμαντούρα και Κετσέ, που είχαν καλές προσπάθειες, όμως δεν βρήκαν στόχο.

Στο 35’ παρόλα αυτά, οι Κοσκινιάτες είχαν την πιο καλή στιγμή τους με την εκτέλεση φάουλ του Λυριστή από αριστερά και την κεφαλιά του Πατσιαούρα που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το σκορ άνοιξε ωστόσο στο 55’ από τη σέντρα του Λυριστή από δεξιά και το χέρι στην περιοχή του Έλληνα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει το σημείο του πέναλτι απ’ όπου κι ευστόχησε ο Διακάκης μέσα σ’ έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, θεωρώντας πως παράβαση δεν υπήρχε.

Μετά από εφτά λεπτά όμως ο Διαγόρας Βατίου ισοφάρισε αφού ο Λαζίδης από εξαιρετική προσπάθεια σέντραρε και ο αμαρκάριστος στην περιοχή Πουλάι πλάσαρε εύστοχα.

Οι Βατενοί «απείλησαν» και πάλι περίπου δέκα λεπτά μετά με τη σέντρα του Λαζίδη και την κεφαλιά προς τα πίσω του Ζωάννου, την οποία κι έδιωξε ο Μανωλάγκας. Παρόλα αυτά ο Διγενής θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στις καθυστερήσεις αλλά χάθηκαν δύο απίστευτες ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν στο 91’ από την πάσα του Σιαμαντούρα στον Διακάκη και το… τσίμπημα της μπάλας μέσα από την περιοχή, που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δαρζέντα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χουτεσιώτης τροφοδότησε ξανά τον Διακάκη, όμως το «χλιαρό» πλασέ του πήγε πάνω στον τερματοφύλακα του Διαγόρα Βατίου.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο Διγενής ελπίζει μόνο σε ήττα σήμερα της ΑΕ Κω στο Νέο Στάδιο Ανταγόρα από τον Απόλλωνα Καλυθιών για να παραμείνει στην κατηγορία και ν’ ακολουθήσουν τον Ορφέα στη Β’ οι «βυσσινί».

Από το Διγενή ξεχώρισαν οι Μαΐλής, Πατσιαούρας και Λυριστής, ενώ από τον Διαγόρα Βατίου οι Έλληνας, Ζωάννου και Πουλάι.

Διγενής: Μανωλάγκας, Μοσκιού, Κώττης, Χουτεσιώτης, Μαΐλής, Σιαμαντούρας, Πατσιαούρας, Κετσές (55’ Μικκιού), Γιουλβανίδης, Λυριστής (75’ Ζαχαρίας), Διακάκης.

Διαγόρας Βατίου: Δαρζέντας,  Ζερβός, Καραγιάννης (61’ Πλαγγέντης), Αδάμος, Έλληνας, Παναγιωτόπουλος, Λαζίδης, Κατσαρής, Πουλάι (91’ Παπουρδάνος), Καλημέρης (93’ Θεοδώρου), Ζωάννου (94’ Πόλο).