Κλεόβουλος- Ρόδος: Μπίσα εσύ, σούπερ σταρ!

Λίνδος

Ακόμα κι ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι μπορεί να προσφέρει συγκινήσεις και να σπάσει καρδιές, όπως αποδείχθηκε στο προχθεσινό, αποχαιρετιστήριο για φέτος, του Κλεόβουλου με τη Ρόδο.

Οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη με 3-2, χάρη σε «μπάζερ μπίτερ» του Θανάση Μπίσα στο 95’, με εκπληκτικό μακρινό φάουλ- «οβίδα», το οποίο ήρθε ως απάντηση στην ισοφάριση του Κλεόβουλου δύο λεπτά νωρίτερα, με κοντινό σουτ του Χατζηνικόλα, έπειτα από γέμισμα του Ταγκάεφ από τα αριστερά.

Η Ρόδος, η οποία ήταν ξεκάθαρα καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 2-0, χάρη στο γκολ του Μπίσα στο 17’ (υπέροχο τελείωμα μετά από σκαφτή μπαλιά του Κιοσέογλου) και του νεαρού Κεχαγιόγλου στο 30’ (εκτέλεσε από κοντά, μετά από έξοχη ατομική προσπάθεια του Τσουλάκου στα πλάγια αριστερά).

Τα «ελάφια» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της κατάστασης στο πρώτο μισό της επανάληψης, σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες (στο 64΄, ο Μπίσα είχε οριζόντιο δοκάρι σε υπέροχο μακρινό σουτ), με τον Κλεόβουλο να προειδοποιεί στο 52’, όταν ο Αλέκος Κακλαμάνος «σημάδεψε» δοκάρι σε ανεπανάληπτο τετ α τετ (την πορεία της μπάλας άλλαξε ελαφρώς ο Ράντζα), να μειώνει σε 2-1 στο 72’, με κεφαλιά του πολύπειρου επιθετικού, μετά από φάουλ του Κολιοκώστα και να αρχίσει να πιέζει για την ισοφάριση μετά το 77΄, όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χατζηπέτρου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πριν την ισοφάριση στο 81’, ο Κολιοκώστας είχε σουτ στο δοκάρι στο 81’, για να ακουστεί στο 95’ το σφύριγμα της λήξης, αμέσως μετά το γκολ-ποίημα του Μπίσα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κυρίτσης, με βοηθούς τους Λάζο και Κωτσόπουλο.

Κλεόβουλος:  Μήλιος, Κουκουτσέλας, Χαμιτάι, Τσελεπίδης, Κακλαμάνος Λ. (65’ Γιατσιάτσος), Μαριεττάκης, Τσιάτσιος (56’ Κολιοκώστας), Γιαννιού (46’ Χατζηνικόλας), Κακλαμάνος Α., Αθανασίου Α., Ταγκάεφ

Ρόδος: Ράντζα, Κεχαγιόγλου, Χατζηπέτρος, Καντιμοίρης (59’ Σουλάι), Κρητικός, Τριχάκης, Κιοσέογλου (91’ Αμπελάς), Κόστα (83΄Καμπούρης), Αλιμερκάι (75΄Κάππος), Τσουλάκος, Μπίσα

Σήμερα η γιορτή της απονομής

Σήμερα στις 5 το απόγευμα θα ξεκινήσει, στο Δημοτικό Στάδιο, η φιέστα της Ρόδου για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και της ανόδου στη Γ’ Εθνική. Η αρχή θα γίνει με το εσωτερικό τουρνουά των ακαδημιών, στις 6 θα ακολουθήσει το φιλικό της πρωταθλήτριας με τη μικτή της ΕΠΣΔ και η γιορτή θα κορυφωθεί με την απονομή του κυπέλλου.