Ο Διαγόρας πήρε την άνοδο μέσα στην Καλαμάτα με γκολ του Μπουρλάκη στην παράταση!

Χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 111’ του σημερινού επαναληπτικού αγώνα μπαράζ στην Καλαμάτα για να μπορέσει ο Διαγόρας να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα και να πάρει την άνοδο στην Football League, αν και ηττήθηκε με 2-1!

Μέχρι εκείνο το σημείο η «Μαύρη Θύελλα» με την βοήθεια και των 4.000 φίλων της που βρέθηκαν στο γήπεδο, κρατούσε το υπέρ της 1-0 το οποίο «ισοφάρισε» το σκορ του πρώτου αγώνα στη Ρόδο, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 47’, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στην παράταση!

Ο Διαγόρας ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και εκμεταλλευόμενος το άγχος της γηπεδούχου Καλαμάτας, η οποία όμως κατάφερε να ισορροπήσει την αναμέτρηση από τα μέσα του πρώτου μέρους και έπειτα.

Παρά το 0-0 του ημιχρόνου, ο Διαγόρας δεν μπήκε συγκεντρωμένος στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ μόλις στο 46’ από τον Γιόνδη. Την ώρα των πανηγυρισμών όμως ο σκορ αποβλήθηκε από τον «άρχοντα της αναμέτρησης» Βάτσιο, μετά από υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή Μαρκαντωνάτου.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, αν και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντουαλά  έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια να σκάσει πάνω στη γραμμή, πριν απομακρύνουν οι αμυντικοί.

Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα μισάωρο. Εκεί ο «γηραιός» προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την κούραση της Καλαμάτας, έχοντας δύο πολύ καλές στιγμές, με τον Παγώνη στο 103’ και τον Κασωτάκη να αποκρούει δύσκολα και με κεφαλιά του Ντουαλά στο 106’ και νέα δύσκολη επέμβαση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Το γκολ της λύτρωσης ήρθε τελικά στο 111’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη που είχε μπει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή στο παιχνίδι!

Η Καλαμάτα παρόλο που έμεινε με εννιά παίκτες στο 119’ εξαιτίας απευθείας κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Κάρλος, έκανε την απέλπιδα προσπάθεια της και τελικά κατάφερε να πετύχει στο 120’ το 2-1 με τον Μάρκοβιτς, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό…

Καλαμάτα: Κασωτάκης, Τσόπελας (84’ Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης (109’ Αντωνιάδης), Γιόνδης, Μίνγκας (69’ Κάρλος), Λαθύρης (81’ Μάρκοβιτς).
Διαγόρας: Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνος, Μεντί, Γλυνός (99’ Μπουρλάκης), Πινιώτης (57’ Ντουαλά), Δήμας (64’ Καρπαθάκης), Γεωργίου.