Ποιους «σταύρωσαν» για την  Ευρωβουλή οι Δωδεκανήσιοι

Πρώτο κόμμα αναδείχτηκε και στο νομό Δωδεκανήσου η Νέα Δημοκρατία στις εκλογές για το Ευρωκοινοβούλιο αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον ΣΥΡΙΖΑ και το Κίνημα Αλλαγής στην τρίτη θέση.

Ειδικότερα κατέγραψε ποσοστό 31,6% έναντι 24,3% του δεύτερου ΣΥΡΙΖΑ και 10,8 του ΚΙΝΑΛ, ενώ το ποσοστό του ΚΚΕ ανήλθε στο 3,3%.

Με καταγεγραμμένο μόλις το 11,8% των εκλογικών τμημάτων (49 από τα 414 τμήματα) τα αποτελέσματα στους σταυρούς προτίμησης φέρουν στην πρώτη θέση τον Βαγγέλη Μεϊμαράκη από τη ΝΔ, την Έλενα Κουντουρά από τον ΣΥΡΙΖΑ, τον συμπατριώτη μας Γιώργο Νικητιάδη από το ΚΙΝΑΛ και τη Λίλα Καφαντάρη από το ΚΚΕ.

Σημειώνεται ότι στην πρώτη δεκάδα από το κόμμα της ΝΔ περιλαμβάνεται και η Μαίρη Τριανταφυλλοπούλου από την Κω.

Οι δέκα πρώτοι από το κάθε κόμμα και οι σταυροί που πήραν με καταμετρημένα τα 49 από τα 414 εκλογικά τμήματα είναι οι εξής:    

NEA ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ                                                                                          Ψήφοι
ΜΕΪΜΑΡΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ - ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του Ιωάννη                                    748
ΚΥΜΠΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ του Παναγιώτη                                         655
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΙΡΗ ΜΑΡΙΑ του Δημητρίου                              596
ΚΡΕΜΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΣΤΑΥΡΟΣ του Δημητρίου - Θεοδώρου                    544
ΣΠΥΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του Λεωνίδα                                                                        453
ΒΟΖΕΜΠΕΡΓΚ - ΒΡΥΩΝΙΔΗ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ (ΕΛΙΖΑ) του Κυριάκου                  416
ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Κωνσταντίνου                                    359
ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ - ΜΙΣΕΛ του Παναγιώτη                                      348
ΖΑΓΟΡΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ του Ιωάννη                                                            305
ΚΥΡΤΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Χρήστου                                                                 276

ΣΥΡΙΖΑ

ΚΟΥΝΤΟΥΡΑ ΕΛΕΝΑ του Αλεξάνδρου                                                          546
ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του Μιλτιάδη                                                 459
ΠΑΠΑΔΗΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Χριστόδουλου                                    442
ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (ΣΤΕΛΙΟΣ) του Δημητρίου                                 323
ΚΟΥΡΟΥΜΠΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ του Ελευθερίου                                          305
ΚΟΚΚΑΛΗΣ ΠΕΤΡΟΣ του Σωκράτη                                                               293
ΓΕΩΡΓΟΥΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ του Ιωάννη                                                    290
ΑΓΓΕΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Κωνσταντίνου                                                     264
ΔΑΝΕΛΛΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του Αθανασίου                                                        214
ΜΟΥΖΑΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του Ευστρατίου                                                        177

 

Κίνημα Αλλαγής (ΠΑΣΟΚ-ΚΙΔΗΣΟ-Ένωση Δημ. Εθνικής Μεταρρύθμισης Ε.Δ.Ε.Μ.-Ανανεωτική Αριστερά-Προοδευτικό Κέντρο-Κινήσεις Πολιτών

ΝΙΚΗΤΙΑΔΗΣ Γεώργιος του Νικολάου                                                        661
ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ Νικόλαος του Μαρίνου                                                    414
ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Νικόλαος του Ανδρέα                                                        348
ΚΑΪΛΗ Ευδοξία-Εύα του Αλεξάνδρου                                                        281
ΚΑΜΙΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Βασιλείου                                                           204
ΑΡΝΑΟΥΤΟΓΛΟΥ Αθανάσιος (Σάκης) του Αστέριου                                  78
ΜΠΟΥΡΑ Ευαγγελία (Εύα) του Γεωργίου                                                    41
ΜAΛΛΙΩΡΗ Μινέρβα-Μελπομένη (Μένη) του Αθανασίου                          36
ΚΑΛΛΗ Γεωργία του Νικολάου                                                                      33
ΒΑΡΔΑΚΑΣΤΑΝΗΣ Ιωάννης του Δημητρίου                                                 27

 

ΚΚΕ

ΚΑΦΑΝΤΑΡΗ ΕΥΘΑΛΙΑ (ΛΙΛΑ) του Ηλία                                                    143
ΑΓΓΕΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ του Γεωργίου                                                            101
ΑΝΔΡΟΥΛΙΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ του Παντελή                                         66
ΤΖΙΜΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του Κωνσταντίνου                                                    63
ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του Κωνσταντίνου                                     55
ΔΙΓΕΝΗ ΑΣΗΜΙΝΑ (ΣΕΜΙΝΑ) του Αναστασίου                                           39
ΜΟΥΣΤΑΦΑ ΑΧΜΕΤ του Μωχάμετ                                                              31
ΑΜΠΑΤΙΕΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Γερασίμου                                                  25
ΓΑΒΑΛΑ ΜΑΡΙΑ του Ρωσσέτου                                                                   19
ΑΡΑΠΗ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΒΙΚΥ) χήρα Δημητρίου                         14