Διακρίθηκαν 47 μαθητές από τα  Δωδεκάνησα σε πανελλήνιο διαγωνισμό φυσικής

Εξαιρετικές επιδόσεις κατάφεραν να σημειώσουν 47 μαθητές από τα Δωδεκάνησα, που διακρίθηκαν ανάμεσα σε χιλιάδες συμμετέχοντες, στους Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Φυσικής (Γυμνασίου, Λυκείου) «Αριστοτέλης 2019», οι οποίοι διεξήχθησαν τον περασμένο Απρίλιο από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Αναλυτικά,  τα ονόματα και οι διακρίσεις που έλαβαν:

Μαθητές Γυμνασίου
Α’ Γυμνασίου
1ο βραβείο αριστείας

• Ηλιάνα Πετρίδενα (Γυμνάσιο Αστυπάλαιας) – 6η θέση

2ο βραβείο αριστείας
• Αιμιλία Αστρουλλάκη (Γυμνάσιο Αστυπάλαιας) – 94η θέση
• Γιώργος Τρικοίλης (1ο Γυμνάσιο Νικηφόρειο Καλύμνου) – 109η θέση
• Ελευθερία Πιτσικάκη (Μπελλένειο Γυμνάσιο Λέρου) – 139η θέση
• Πόπη Αχλαδιώτη (Γυμνάσιο Αστυπάλαιας) – 155η θέση

3ο βραβείο αριστείας
• Κρις Ραμάι (2ο Γυμνάσιο Κω) – 322η θέση
• Σεβαστή Ψαρομμάτη (1ο Γυμνάσιο Νικηφόρειο Καλύμνου) – 323η θέση
• Σωτήρης Παπαντωνίου (2ο Γυμνάσιο Ρόδου) – 424η θέση
• Χρήστος Κεφαλάς (3ο Γυμνάσιο Βενετόκλειο Ρόδου) – 425η θέση

Εύφημος μνεία
• Γιώργος Παπαδόπουλος (1ο Γυμνάσιο Κω) – 509η θέση
• Πρόδρομος Νικολής (Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ρόδου Πυθαγόρας) – 595η θέση
• Αθανάσιος Γαρύφαλλης (Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ρόδου Πυθαγόρας) – 605η θέση
• Νίκη Κουτούζη (1ο Γυμνάσιο Νικηφόρειο Καλύμνου) – 608η θέση

• Ελευθέριος Ζωγάκης (2ο Γυμνάσιο Κω) – 704η θέση
• Μαριάννα Ρούφα (2ο Γυμνάσιο Καλύμνου) – 706η θέση
• Σαββίνα Γαλουζή (1ο Γυμνάσιο Νικηφόρειο Καλύμνου) – 765η θέση
• Μαρία Τράτση (Μπελλένειο Γυμνάσιο Λέρου) – 781η θέση

Β’ Γυμνασίου
1ο βραβείο αριστείας

• Μαρία Πορταΐτισσα Κάλη (Γυμνάσιο Αστυπάλαιας) – 3η θέση

3ο βραβείο αριστείας
• Μιχαήλ Τζαγκαράκης (6ο Γυμνάσιο Ρόδου) – 216η θέση
• Στέφανος Στεφανίδης – Πουλάκης (Ροδίων Παιδεία) – 314η θέση
• Μαρία – Κωνσταντίνα Γκουγκουστάμου (6ο Γυμνάσιο Ρόδου) – 388η θέση

• Ηλιάνα Ζιμπούλη (1ο Γυμνάσιο Ρόδου) – 403η θέση
• Κωνσταντίνος – Μιχαήλ Μάτσης (1ο Γυμνάσιο Ρόδου) – 493η θέση
• Χρυσάνθη Δημητρακοπούλου (1ο Γυμνάσιο Ρόδου) – 552η θέση
• Ελευθερία Παπαγιανοπούλου (1ο Γυμνάσιο Ρόδου) – 573η θέση

Γ’ Γυμνασίου
1ο βραβείο αριστείας

• Θέμελης Μαμουζέλος (2ο Γυμνάσιο Κω) – 3η θέση
• Χρυσάνθη – Σωτηρία Διάκου (Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ρόδου Πυθαγόρας) – 7η θέση

2ο βραβείο αριστείας
• Παναγιώτης Κλαδογένης (3ο Γυμνάσιο Ρόδου) – 66η θέση
• Χριστίνα Ψαρά (Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ρόδου Πυθαγόρας) – 73η θέση

3ο βραβείο αριστείας
• Βάλια Γαρυφάλλη (Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ρόδου Πυθαγόρας) – 93η θέση
Εύφημος μνεία
• Δώρα Σώρρα (1ο Γυμνάσιο Ρόδου) – 172η θέση

Μαθητές Λυκείου
Α’ Λυκείου
1ο βραβείο αριστείας

• Γιώργος Παπαζαχαρίου (Ροδίων Παιδεία) – 18η θέση

2ο βραβείο αριστείας
• Γιώργος Περής (1ο Ιπποκράτειο ΓΕΛ Κω) – 38η θέση
• Γιώργος Κοσαρής (1ο Ιπποκράτειο ΓΕΛ Κω) – 50η θέση
• Αργύρης – Χρήστος Χανόπουλος (1ο Ιπποκράτειο ΓΕΛ Κω) – 61η θέση

3ο βραβείο αριστείας
• Χρυσάνθη Καστρουνή (ΓΕΛ Κρεμαστής) – 87η θέση
• Καρολίνα Εγγλέζου (1ο ΓΕΛ Ρόδου) – 146η θέση

Εύφημος μνεία
• Εμμανουήλ Κιαπόκας (1ο Ιπποκράτειο ΓΕΛ Κω) – 199η θέση
• Νικίας Κόνσολας (2ο ΓΕΛ Ρόδου) – 219η θέση

Β’ Λυκείου
2ο βραβείο αριστείας

• Παναγιώτης Σταματόπουλος (ΓΕΛ Καλύμνου) – 32η θέση

3ο βραβείο αριστείας
• Κωνσταντίνα Ντάσκα (ΓΕΛ Κρεμαστής) – 70η θέση
Εύφημος μνεία
• Σεβαστιανή Ανδρέου (1ο Ιπποκράτειο ΓΕΛ Κω) – 95η θέση

Γ’ Λυκείου (α’ φάση)
1ο βραβείο αριστείας

• Νικόλαος – Άγγελος Σκουμιός (Ροδίων Παιδεία) – 9η θέση

3ο βραβείο αριστείας
• Θεμιστοκλής Αρβανίτης (1ο ΓΕΛ Ρόδου) – 47η θέση
• Νικόλαος Φωτάρας (4ο ΓΕΛ Ρόδου) – 59η θέση
Εύφημος μνεία
• Δημήτρης Μιχάλαρος (1ο ΓΕΛ Ρόδου) – 72η θέση
• Εμμανουήλ Πρωτογεράκης (Ροδίων Παιδεία) – 95η θέση

Γ’ Λυκείο (β’ φάση)
• Θεμιστοκλής Αρβανίτης (1ο ΓΕΛ Ρόδου) – 7η θέση
• Νικόλαος – Άγγελος Σκουμιός (Ροδίων Παιδεία) – 15η θέση.