Αρχίζει το διεθνές τουρνουά squash στη Ρόδο

Με τη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών από δεκαπέντε χώρες αρχίζει σήμερα στο ξενοδοχείο Sheraton το διεθνές τουρνουά squash που διοργανώνει για μια ακόμα χρονιά ο Ροδιακός Όμιλος Τοιχοσφαίρισης υπό την αιγίδα της Πανελλήνιας Λέσχης Φίλων του αθλήματος.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα, οι αγώνες θα ξεκινήσουν στις 3 μ.μ. και θα ολοκληρωθούν αργά το βράδυ, ενώ καθημερινά μέχρι και την Κυριακή, το πρόγραμμα θα είναι πολύ "γεμάτο".

Οι κατηγορίες που θα ισχύσουν είναι:
-Το ταμπλό των invitational, όπου παίρνουν μέρος όλοι οι επαγγελματίες αλλά και τα... αστέρια του αθλήματος που βρίσκονται στη Ρόδο.
-Α' Κατηγορία ανδρών
-Κατηγορία γυναικών
-Α2 κατηγορία ανδρών
-Β' Κατηγορία ανδρών
-Κατηγορία τζούνιορ για αγόρια και κορίτσια

Η μεγάλη καινοτομία που έχουν κάνει φέτος οι διοργανωτές είναι ότι η Α' Κατηγορία Ανδρών και αυτή των Γυναικών θα είναι επαγγελματικές. Αυτό σημαίνει ότι οι συμμετέχοντες θα παίρνουν πόντους που θα προσμετρώνται στην παγκόσμια κατάταξη.

Αναλυτικά, όλες οι συμμετοχές, είναι οι ακόλουθες: 
ΕΛΛΑΔΑ: Γιώργος Αγγούριας, Αναγνώστου Χρήστος, Φάνης Ανδρικόπουλος, Τάσος Ανδρικόπουλος, Χρισόφορος Μπάτσος, Μαρία Μπονιάτη, Κώστας Χατζηπέτρος, Θεόδωρος Χατζηστρατής, Ανδρέας - Μανώλης Χιωτάκης, Στεργία Έψιμου, Σέβα Φρατζή, Λένια Γκιθκοπούλου, Γιώργος Γλυνός, Sami Haj - Hamed, Αντώνης Ηλιόπουλος, Χαρά Καρέτα, Αλέξανδρος Καρυδάκης, Νώντας Κατσαρός, Στέργος Κούλλαρος, Ανίτα Λαδάκη, Αντώνης Λαζανάκης, Χαράλαμπος Λεονταράκης, Χάρης Λουκαράς, Πέτρος Αναστάσιος Μαρκαντωνάτος, Εύη Μαρτίνοβιτς, Abu Ghazaleh Azzam, Γιώργος Μισσίκος, Κυριάκος Μητρόπουλος, Μανώλης Παπαδημήτρης, Κατερίνα Παπανικολάου, Δανάη Περδικάκη, Χρήστος - Γιάννης Σεΐτης, Κική Σπάρταλη, Δημήτρης Σπάρταλης, Μαρία Σταματέλου, Άννα Τομάζου, Μιχάλης Τσιγάρος, Απόστολος Βανταράκης, Ιωάννα Βελισσάρη, Νίκος Δημητριάδης και Βασίλης Μπαρδής.

ΙΣΡΑΗΛ: Haruzi Dovi, Korchia Ben Rober, Poleshchuk Daniel
ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Aysev Uzay Yasar
Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Brockway Beverley, Richards Tom, Roberts Luke Anthony, Selby Daryl, Simpson Chris, 
ΓΑΛΛΙΑ: Claude Yannick
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Coll Paul
ΤΟΥΡΚΙΑ: Fırat Bahadır, Uğurlu Ahmet Levent, Yörükoğlu Ergin
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Georgieva Gergana, Harbov Stefan Stefanov, Karpachev Vasil, Lincheva, Simona, Marinov Stoyan, Nikolov Nikola, Nurieva Naime, Saidova Aylin, Stankova Rayna, Tsoneva Kalina, Yanev Georgi Dimitrov

ΕΛΒΕΤΙΑ: Merlo Cindy
ΒΕΛΓΙΟ: Gilis Nele, Winkin David georges
ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Kincső Szász
ΚΥΠΡΟΣ: Liasides Gregory
ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Salem Zahed
ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Szabo Gergely
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: White Joseph.