Πολλές οι συμμετοχές και φέτος στο Rodos Cup

Εδώ και 23 χρόνια πραγματοποιείται στα νερά της Δωδεκανήσου το Rodos Cup, ο ιστιοπλοϊκός αγώνας με τις περισσότερες συμμετοχές από πληρώματα του εξωτερικού και διοργανωτή τον ΑΣΙΑΘ Ρόδου. 

Φέτος ο αγώνας θα ξεκινήσει από την Κω στις 22 Ιουλίου και τα σκάφη θα φτάσουν στον τελικό τους προορισμό που είναι η Ρόδος στις 26 του μήνα, για να γίνει και η τελετή λήξης της διοργάνωσης με τις απονομές στους νικητές. 

Προτού φτάσουν όμως στο νησί μας, τα σκάφη θα δέσουν διαδοχικά σε Κάλυμνο, Νίσυρο και Σύμη, όπου θα γίνουν διάφορες εκδηλώσεις, ενώ τα πληρώματα θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ομορφιά των τόπων αυτών, ενισχύοντας σημαντικά και την τοπική τους οικονομία. 

Πέρυσι συμμετείχαν 70 σκάφη από 11 χώρες αλλά και φέτος οι συμμετοχές θα είναι αυξημένες αφού έχουν ήδη φτάσει τις 60. Τα σκάφη, τα πληρώματα των οποίων έχουν δηλώσει συμμετοχή, φέρουν σημαίες Ελλάδας, ΗΠΑ, Ιρλανδίας, Ρωσίας, Τουρκίας, Βρετανίας, Ολλανδίας, Ισραήλ, Ουκρανίας, Γιβραλτάρ, Γερμανίας, Ρουμανίας και Βουλγαρίας. 
Το πρόγραμμα, έτσι όπως έχει ανακοινωθεί από τους διοργανωτές, είναι το παρακάτω: 

Κυριακή, 21/7/2019, Μαρίνα Κω
Εγγραφές
Τελετή έναρξης

Δευτέρα, 22/7/2019
1η Ιστιοδρομία: Κως – Κάλυμνος

Τρίτη, 23/7/2019
2η Ιστιοδρομία: Κάλυμνος – Νίσυρος

Τετάρτη, 24/7/2019
Ελεύθερη μέρα στη Νίσυρο

Πέμπτη, 25/7/2019
3η Ιστιοδρομία: Νίσυρος – Σύμη

Παρασκευή, 26/7/2019
4η Ιστιοδρομία: Σύμη – Ρόδος
Τελετή λήξης

Τα σκάφη με συμμετοχή έως τώρα, η εθνικότητα των πληρωμάτων τους και οι κυβερνήτες: 
BLUE SHARK (ΕΛΛΑΣ) Κυβερνήτης: Μανώλης Σπυρίδης
BLONDI (Ρωσία) Κυβερνήτης: Maria Kolenkina
STELLA (Ρωσία) Κυβερνήτης: Sergey Pervushin
HOTPANTS 3 (Ιρλανδία) Κυβερνήτης: William Morrison
SKEIRON (Ρωσία) Κυβερνήτης: Alexander Otmakhov
MARGO (Ρωσία) Κυβερνήτης: Anton Kuzmenkov
AURA 1 (Τουρκία) Κυβερνήτης: Semih Hosgör
MARTLET (Ρωσία) Κυβερνήτης: Brunov Aleksei
ESCAPADE (Αυστραλία) Κυβερνήτης: Alastair McMichael
PERSEY (Ρωσία) Κυβερνήτης: Sergey Potapkin
NORD STAR (Ρωσία) Κυβερνήτης: Sergey Zorin
FIFTY FIFTY (Τουρκία) Κυβερνήτης: Doga Serhan Akalin
APOLLON (ΕΛΛΑΣ) Κυβερνήτης: Πολυχρόνης Αλιβάνης
LORELEY (Λευκορωσία) Κυβερνήτης: Aliaksandr Racheuski
GIZEL (Ισραήλ) Κυβερνήτης: Erez vardi
CAPE HORN (Τουρκία) Κυβερνήτης: Mehmet Nazmi Nurel
TEAM FIVERR (Ισραήλ) Κυβερνήτης: Easy swissa
MUGE (Τουρκία) Κυβερνήτης: Mustafa Ozdemir
MARINA X (Ισραήλ) Κυβερνήτης: Mary Keren
NEW LIFE (Τουρκία) Κυβερνήτης: Orhan Ayker
FAVORIT PLUS (Ουκρανία) Κυβερνήτης: Nemchenko Maksim
PANORMITIS (ΕΛΛΑΣ) Κυβερνήτης Σταμάτιος Σταυράς
SVETLANA SKIFKARGO (Κύπρος) Κυβερνήτης: Artem Mochalov
SWALLOW (Ρωσία) Κυβερνήτης: Mikhail Lotsmanov
MIHO DS (Τουρκία) Κυβερνήτης: Murat Okay
SYMFONY (Ρωσία) Κυβερνήτης: Timakov Anton
X-PRIME (Ρωσία) Κυβερνήτης: Vartan Arutyunyan
SOPRANO (Τουρκία) Κυβερνήτης: Halil Gürkan Arikan
MOUSMOULO (ΕΛΛΑΣ) Κυβερνήτης: Νίκος Κουμνάκης
MARE SOLLARE (Ρουμανία) Κυβερνήτης: Marian Tita
KALIMERA (ΕΛΛΑΣ) Κυβερνήτης: Ηλίας Καράμπης
NAVITA (Τουρκία) Κυβερνήτης: Burhan Kurne
OPTIMUS (Τουρκία) Κυβερνήτης: Serdar Oran
AJUGA (Ουκρανία) Κυβερνήτης: Valentyn Klymentyev
ENCHANTMENT OF SAKHALIN (Ρωσία) Κυβερνήτης: Oleg Nikolaychuk
HARMONIA (Ρωσία) Κυβερνήτης: Nikolay Revzin
KUJU FAMILY (Τουρκία) Κυβερνήτης: Alp onbasioglu
KEEPING COOL (Ρωσία) Κυβερνήτης: Sergey Khristoforov
BABA YAGA (Ρωσία) Κυβερνήτης: Gorovtsov Andrey
CHARLOTTE (Τουρκία) Κυβερνήτης: Burak halac
TAKE WIND (Ρωσία) Κυβερνήτης: Andrey Ukhin
ALFA (Ρωσία) Κυβερνήτης: Oleg Smirnov
APOLLON (ΕΛΛΑΣ) Κυβερνήτης: Σωτήρης Τσιμέτας
PANDEIA (Ρωσία) Κυβερνήτης: Yury Kharazyan
ESTELLA (ΕΛΛΑΣ) Κυβερνήτης: Σωτήρης Κατσαράς
AMADA (Ιταλία) Κυβερνήτης: Francesco Dambrosio
SELENE (Ρουμανία) Κυβερνήτης: Catalina Tomescu
DANCER (Ρωσία) Κυβερνήτης: Maximov Dmitry
MY FIRST (Τουρκία) Κυβερνήτης: Bora Olcav
ST. ANNA (Ρωσία) Κυβερνήτης: Mikhail Kadetov
TUCACU (ΕΛΛΑΣ) Κυβερνήτης: Αντώνης Γκίκας
MX (Τουρκία) Κυβερνήτης: MUSTAFA TEZCAN
ARTEMON TOO (ΕΛΛΑΣ) Κυβερνήτης: Μάνος Γκιουλουντάς
CRYSTAL (Τουρκία) Κυβερνήτης: Murat Toprak
ANDIAMO (Τουρκία) Κυβερνήτης: Ali Öztürk
MAGIC TWELVE (Ρωσία) Κυβερνήτης: Anton Ivanov
KIA ORA (Τουρκία) Κυβερνήτης: Zafer Oznur
STAR DANCE (Ρωσία) Κυβερνήτης: Sergey Savin
LA LOBA (Ρωσία) Κυβερνήτης: Oleg Igoshev
VIVAT (Ρωσία) Κυβερνήτης: Yury Firsov.