Το μέλλον της στιβικής Δωδεκανήσου στη Χαλκίδα

Στην πόλη της Χαλκίδας συνεχίζεται σήμερα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων α’ για το στίβο, το πρώτο στο οποίο έχουν δικαίωμα συμμετοχής πια όλοι όσοι ασχολούνται με το άθλημα βάσει της ηλικίας τους. 

Στη διοργάνωση μπορούν να συμμετάσχουν αθλητές και αθλήτριες 14-15 ετών ή και μικρότεροι κατά περίπτωση και διεξάγεται σε δύο ομίλους τα τελευταία χρόνια. Οι αγώνες στο στάδιο της πόλης στην Εύβοια εντάσσονται στο πρόγραμμα του νότιου ομίλου και συμμετέχουν σ’ αυτούς και τα παιδιά από τους δωδεκανησιακούς συλλόγους. Στην Χαλκίδα έχει ταξιδέψει η μεγάλη αποστολή μας, αποτελούμενη κυρίως από κορίτσια κι αρκετά από τα μέλη της έχουν τη δυνατότητα, όχι απλώς να συμμετάσχουν για την εμπειρία, αλλά και να πάρουν μετάλλια ως επιστέγασμα της προσπάθειάς τους όλη τη χρονιά.

Οι δωδεκανησιακές συμμετοχές είναι οι παρακάτω: 
Παμπαίδες α’
Ηλίας Σαλπιγκτίδης (ΑΟ Καλλιπάτειρα) 80μ.
Ηλίας Κωτσιάς (ΑΟ Σταματίου) 150μ.
Ιωάννης Διαμαντής (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) 150μ.
Αντώνιος Χατζηστέργου (Εύδαμος Κω) 150μ.
Ελευθέριος Ζώης (Εύδαμος Κω) 150μ.
Κωνσταντίνος Σύρμας (Νίκη Ρόδου) 150μ.
Αλέξιος Τηλιακός (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 300μ.
Γεώργιος Παντελίδης (Ροδιονίκες) 300μ. μ’ εμπόδια και μήκος
Νικόλαος Χαμουζάς (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) επί κοντώ
Παύλος Κριαράς (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) επί κοντώ
Νικόλαος Μίαρης (ΑΟ Καλλιπάτειρα) έξαθλο

Παγκορασίδες α’
Βασιλική Καβουρμά (Ιπποκράτης ο Κώος) 80μ.
Αικατερίνη Μαλάκη (Ιπποκράτης ο Κώος) 80μ.
Μαρία Λυρώνη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 80μ.
Σάρα Κοντούρη (Νίκη Ρόδου) 80μ.
Γεωργία Καλαφάτη-Ματθαίου (Ένωση Καζώνης-Κάλυμνος 2000) 150μ.
Κωνσταντίνα Βασιλειάδη (Ξάνθος ο Πάτμιος) 150μ.
Κωνσταντίνα Κλωνάρη (Νίκη Ρόδου) 150μ.
Ελπίδα Αναστασιάδη (ΓΑΣ Υγεία Ρόδου) 300μ.
Φωτεινή Ραχανιώτη (ΑΟ Σταματίου) 300μ.
Καλοτίνα Κουρκούτη (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) 600μ.
Ερμιόνη Κλαδογένη (Νίκη Ρόδου) 1000μ.
Αλεξάνδρα Μήλιου (ΑΓΕΣ Κάμερος 2009) 1000μ.
Μαριάννα Καζώνη (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) 1000μ.
Εμμανουέλα Πιζάνια (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) 2.000μ.
Σαββίνα Οικονομοπούλου (ΑΟ Σταματίου) 80μ. μ’ εμπόδια
Αικατερίνη Βαλσαμίδη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 80μ. μ’ εμπόδια
Εμινέ Τοπάλ (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) επί κοντώ
Ελένη Παλαιού (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) επί κοντώ και μήκος
Αναστασία Χριστοδούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) επί κοντώ
Χρυσάνθη Πλατανίτη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009)ν επί κοντώ
Αικατερίνη Αγγελοπούλου (Νίκη Ρόδου) μήκος
Καλλιόπη Βαλσάμη (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) ακόντιο
Καλλιόπη Μεϊμάρη (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) ακόντιο
Σαββίνα Μπαϊράμη (Ένωση Καζώνη-Κάλυμνος 2000) ακόντιο
Χριστίνα Οικονομοπούλου (ΑΟ Σταματίου) σφύρα
Ευαγγελία Αυγουστάκη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) σφύρα
Παρασκευή Πουλλή (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) σφύρα
Ισαέλα Κανάνι (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) σφύρα
Ευανθία Τσελιάγκου (ΑΟ Σταματίου) σφύρα
Σοφία Κυρμιχάλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) σφύρα
Σουαϊλά Αλ Σιχ Αλ Ομάρ (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) πένταθλο
Ιωάννα Παμπίδη (ΑΟ Καλλιπάτειρα) πένταθλο
Ελευθερία Αγγελακοπούλου (Ξάνθος ο Πάτμιος) πένταθλο
Σιμόνα Πρίφτι (ΑΟ Καλλιπάτειρα) πένταθλο

Τελευταίες ανακοινώσεις σχετικώς με τα προκριματικά και τα γκρουπ ανά αγώνισμα: 
Ο ΣΕΓΑΣ, μετά την επεξεργασία των δηλώσεων συμμετοχής, ενημέρωσε τα σωματεία και τους αθλητές – αθλήτριες που συμμετέχουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16, στο Νότιο Όμιλο για τα παρακάτω:

Α) Δεν θα διεξαχθούν προκριματικοί και αγώνες επιλογής στα  παρακάτω αγωνίσματα: 
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄:
Κυριακή 14 Ιουλίου: 

- 100μ Εμπόδια
- Επί Κοντώ
- Δισκοβολία
Οι αθλητές των παραπάνω αγωνισμάτων θα παρουσιαστούν για τη συμμετοχή τους απευθείας στην ώρα διεξαγωγής των τελικών, σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα και τους όρους – διατάξεις που αναφέρονται στην προκήρυξη.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄: 
Κυριακή 13 Ιουλίου: 

-ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ:
Το αγώνισμα θα διεξαχθεί σε δύο γκρουπ σύμφωνα με τα παρακάτω:
Α΄ Γκρουπ – Ώρα: 08.30 
Β΄ Γκρουπ – Ώρα 10.00 
-ΑΛΜΑ ΣΕ ΥΨΟΣ:
Το αγώνισμα θα διεξαχθεί σε δύο γκρουπ σύμφωνα με τα παρακάτω:
Α΄ Γκρουπ – Ώρα: 09.00 – Διαδοχικά άλματα: 1.45 – 1.50
Β΄ Γκρουπ – Ώρα 10.00 – Διαδοχικά άλματα: 1.40 – 1.45 – 1.50
Οι αθλήτριες θα δηλώσουν στην αίθουσα κλήσης το Σάββατο το απόγευμα 17.00 – 18.30, σε ποιο γκρουπ θα συμμετέχουν.

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄:
-ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ (ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ):
Το αγώνισμα θα διεξαχθεί σε ένα γκρουπ με ώρα έναρξης 11.30.
- ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ (ΤΕΛΙΚΟΣ):
Το αγώνισμα θα διεξαχθεί στις 18.00

Το σημερινό πρόγραμμα:
ΚΥΡΙΑΚΗ 
ΠΡΩI:

08.30 3.000μ. ΒΑΔΗΝ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ 
08.30 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 38.00 μ.
08.30 ΜΗΚΟΣ Α΄ ΓΚΡΟΥΠ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 5.20 μ.
09.00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 10.80 μ.
09.00 ΥΨΟΣ Α΄ ΓΚΡΟΥΠ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 1.50 μ.
09.15 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΕΞΑΘΛΟΥ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ 
09.30 80μ. ΕΜΠ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ 
10.00 ΜΗΚΟΣ Β΄ ΓΚΡΟΥΠ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 5.20 μ.
10.00 600μ. ΠΕΝΤΑΘΛΟΥ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 
10.00 ΥΨΟΣ Β΄ ΓΚΡΟΥΠ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 1.50 μ.
10.20 150μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ 
10.45 150μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ  
11.10 1.000μ. ΕΞΑΘΛΟΥ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ 
11.30 80μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ 
11.30 ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΑΓΩΝΑΣΕΠΙΛΟΓΗΣ 6.00μ.
11.40 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 40.00 μ.
12.00 80μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ 

ΚΥΡΙΑΚΗ 
ΑΠΟΓΕΥΜΑ:

15.30 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16.30 100μ. ΕΜΠ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚEΣ ΣΕΙΡΕΣ 
16.30 ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ 
16.30 ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ 
16.45 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
16.50 80μ. ΕΜΠ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ 
17.05 150μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ 
17.15 150μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ 
17.30 80μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ 
17.45 80μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ 
17.45 ΥΨΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17.55 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ 
18.00 3.000μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ 
18.00 ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ 
18.05 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ 
18.15 4 Χ 300μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ 
18.30 4 Χ 300μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ.