«Χρώμα» Δωδεκανήσου στην Πολωνία

Δύσκολο έργο θα έχει η αποστολή που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στο Μπίντγκοζ της Πολωνίας (9-11/8).

Η χώρα μας μετέχει στη Σούπερ Λίγκα, αφού κατάφερε να διατηρηθεί στις 12 κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, πριν δύο χρόνια στη διοργάνωση της Λιλ. Φέτος το έργο των αθλητών και αθλητριών μας θα είναι δυσκολότερο, καθώς λόγω των αλλαγών που θα ισχύσουν στη διοργάνωση του 2021, στη Σούπερ Λίγκα θα πρέπει να μείνουν μόλις επτά ομάδες.

Αυτό σημαίνει πως οι πέντε υπόλοιπες θα αφήσουν την κατηγορία και η νικήτρια ομάδα της Α’ κατηγορίας θα ανέβει προκειμένου να συμπληρωθεί η οχτάδα της διοργάνωσης του 2021. 

Η ομοσπονδία ανακοίνωσε χθες την ομάδα που θα μας εκπροσωπήσει, η οποία αποτελείται από τους κορυφαίους και τις κορυφαίες αθλητές και αθλήτριες που εκτιμάται πως μπορούν να προσφέρουν τα μέγιστα, για να διεκδικήσουν την καλύτερη δυνατή κατάταξη. Η χώρα μας μετέχει στο ίδιο γκρουπ με τις Τσεχία, Φινλανδία, Γαλλία, Γερμανία, Μ. Βρετανία, Ιταλία, Πολωνία, Ισπανία, Σουηδία, Ελβετία, Ουκρανία.

Η ομάδα μας θα αναχωρήσει για το Μπίντγκοζ την επόμενη εβδομάδα σε δύο γκρουπ, αποτελώντας μέλη της ένας αθλητής και δύο αθλήτριές από τα Δωδεκάνησα. Κατ’ αρχάς στους Άνδρες θα συμμετάσχει ο Γιάννης Ντέτσικας του ΑΟ Σταματίου, ένας εξαιρετικός αθλητής που θ’ αποτελέσει μέλος της ομάδας 4χ400 με πολύ καλή πορεία φέτος.

Στις Γυναίκες δεν θα μπορούσε να λείπει η Ροδίτισσα Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) από τα 100μ. και τα 4χ100 ενώ επιλέχθηκε και η Μαρία Γάτου από τον ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 για να συμμετάσχει επίσης στα 4χ100. 

Αναλυτικά η αποστολή: 
Άνδρες
100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βεν.) 
200 μ.: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ) 
400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)
800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)
3.000 μ: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)
5.000 μ.: Μάρκος Γκούρλιας (ΑΟ Μυκόνου)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΑΟ Ηφαιστία)
400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
3.000 μ. στιπλ: Νίκος Σάκης (Ερμής 1877)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κ.) 
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (ΠΓΣ) 
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς) 
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ) 
Σφαιροβολία: Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων) 
Δισκοβολία: Γιώργος Τρέμος (ΓΕΑ Τρικάλων)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βεν.)
Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΟΦΚΑ Φίλιππος Γ.)
4Χ100 μ.: Ζήκος, Γκαραγκάνης, Νυφαντόπουλος, Δουβαλίδης, Τριβυζάς, Αρβανίτης
4Χ400 μ.: Τριβυζάς, Παππάς, Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), Ντέτσικας (ΑΟ Σταματίου), Νάκος
Αναπληρωματικός:
3.000μ./5.000 μ.: Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας)

Γυναίκες
100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) 
200 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ)
400 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός ΑΟ)
800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 
1.500 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 
3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
5.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς) 
400 μ. εμπ.: Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς) 
3.000 μ στιπλ: Ισαβέλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς) 
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)
Μήκος: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος) 
Σφαιροβολία: Ευαγγελία Σοφάνη (ΠΓΣ)
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας) 
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων) 
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΟΚΑ Βικέλας)
4Χ100 μ.: Σπανουδάκη, Πεσιρίδου, Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009), Σαμάνη (Αίολος Μακ.), Βενιέρη (Πανιώνιος), Μπελιμπασάκη
4Χ400 μ.: Μπελιμπασάκη, Βασιλείου Ειρ. (Αμεινίας Μεσ.), Μουρτά (Ολυμπιάδα Πάτρας), Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας), Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Αργυρού (ΓΣ Ελευθέριος Β.)
Αναπληρωματικές
Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας)
1.500 μ./3.000 μ.: Βικτόρια Τσόλη (ΓΣ Χαλανδρίου).