Το πρόγραμμα της Α’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου

Σε αγωνιστικούς ρυθμούς πια κινείται το τοπικό μας ποδόσφαιρο μετά την κλήρωση χθες στα γραφεία της ΕΠΣΔ της Α’ Κατηγορίας αλλά και τον καταρτισμό των δύο ομίλων στη Β’.

Παρουσία του Θοδωρή Ζαγοράκη και του βουλευτή Γιάννη Παππά,  ο πρόεδρος Παναγιώτης Διακοφώτης έκανε γνωστό πως θα μπορέσουν τα σωματεία να ελαφρυνθούν οικονομικώς αφού πάει να περάσει τροπολογία για κάλυψη εξόδων μετακίνησης από την Περιφέρεια και τον Δήμο, κάτι που έχει ζητηθεί από την ένωση εδώ και δύο χρόνια.

Τόσο οι Ζαγοράκης και Παππάς όσο και οι Νίκος Νικολής, επίσης παρών στην όλη διαδικασία, τόνισαν πως είναι στη διάθεση της Ένωσης για οτιδήποτε έχει να κάνει με τη διευκόλυνση διεξαγωγής των αγώνων ξεπερνώντας το «αγκάθι» της μετακίνησης.

Πριν την κλήρωση επίσης δόθηκε το κύπελλο ήθους στην Αδελφοσύνη αλλά και το ειδικό βραβείο fair play στον Γιώργο Τριχιά. Γνωστό όμως έγινε πως η διεξαγωγή του Κυπέλλου φέτος είναι αφιερωμένη στη μνήμη του Μιχάλη Κόκκινου.

Σε ό, τι είχε να κάνει αποκλειστικά με την κλήρωση, ειδικό κλειδάριθμο πήραν τα γειτονικά νησιά, ενώ για συγκοινωνιακούς λόγους τα δύο πρώτα παιχνίδια του Ποσειδώνα θα διεξαχθούν στην Κάρπαθο.

Οι αγωνιστικές:
1η αγωνιστική (16η )

Ποσειδών Καρπάθου-ΑΕ Κως
Φοίβος-Δόξα Καρδάμαινας
ΑΟ Πυλίου-Άρης
Ηρακλής Μαριτσών-ΑΕΡΑ
Διγενής-Κλεόβουλος
Διαγόρας-Βατίου-Κατταβιά
Απόλλων Καλυθιών-Κλεάνθης
ΑΕ Λέρου-Αστέρας Παστίδας

2η αγωνιστική (17η)
Ποσειδών-Απόλλων Καλυθιών
Κλεάνθης-Διγενής
ΑΕ Κως-Φοίβος
Κλεόβουλος-ΑΟ Πυλίου
Δόξα Καρδάμαινας-Διαγόρας Βατίου
Άρης-ΑΕ Λέρου
Κατταβιά-ΑΕΡΑ
Αστέρας Παστίδας-Ηρακλής Μαριτσών

3η αγωνιστική (18η)
Απόλλων Καλυθιών-Διγενής
Φοίβος-Ποσειδών
ΑΟ Πυλίου-Κλεάνθης
Διαγόρας Βατίου-ΑΕ Κως
ΑΕ Λέρου-Κλεόβουλος
ΑΕΡΑ-Δόξα Καρδάμαινας
Ηρακλής Μαριτσών-Άρης
Κατταβιά-Αστέρας Παστίδας

4η αγωνιστική (19η)
Φοίβος-Απόλλων Καλυθιών
Διγενής-ΑΟ Πυλίου
Ποσειδών-Διαγόρας Βατίου
Κλεάνθης-ΑΕ Λέρου
ΑΕ Κως-ΑΕΡΑ
Κλεόβουλος-Ηρακλής Μαριτσών
Δόξα Καρδάμαινας-Αστέρας Παστίδας
Άρης-Κατταβιά

5η αγωνιστική (20η)
Απόλλων Καλυθιών-ΑΟ Πυλίου
Διαγόρας Βατίου-Φοίβος
ΑΕ Λέρου-Διγενής
ΑΕΡΑ-Ποσειδών Καρπάθου
Ηρακλής Μαριτσών-Κλεάνθης
Αστέρας Παστίδας-ΑΕ Κως
Κατταβιά-Κλεόβουλος
Δόξα Καρδάμαινας-Άρης

6η αγωνιστική (21η)
Διαγόρας Βατίου-Απόλλων Καλυθιών
ΑΟ Πυλίου-ΑΕ Λέρου
Φοίβος-ΑΕΡΑ
Διγενής-Ηρακλής Μαριτσών
Ποσειδών-Αστέρας Παστίδας
Κλεάνθης-Κατταβιά
ΑΕ Κως-Άρης
Κλεόβουλος-Δόξα Καρδάμαινας

7η αγωνιστική (22η)
Απόλλων Καλυθιών-ΑΕ Λέρου
ΑΕΡΑ-Διαγόρας Βατίου
Ηρακλής Μαριτσών-ΑΟ Πυλίου
Αστέρας Παστίδας-Φοίβος
Κατταβιά-Διγενής
Άρης-Ποσειδών
Δόξα Καρδάμαινας-Κλεάνθης
ΑΕ Κως-Κλεόβουλος

8η αγωνιστική (23η)
ΑΕΡΑ-Απόλλων Καλυθιών
ΑΕ Λέρου-Ηρακλής Μαριτσών
Διαγόρας Βατίου-Αστέρας Παστίδας
ΑΟ Πυλίου-Κατταβιά
Φοίβος-Άρης
Διγενής-Δόξα Καρδάμαινας
Ποσειδών-Κλεόβουλος
Κλεάνθης-ΑΕ Κως

9η αγωνιστική (24η)
Απόλλων Καλυθιών-Ηρακλής Μαριτσών
Αστέρας Παστίδας-ΑΕΡΑ
Κατταβιά-ΑΕ Λέρου
Άρης-Διαγόρας Βατίου
Δόξα Καρδάμαινας-ΑΟ Πυλίου
Κλεόβουλος-Φοίβος
ΑΕ Κως-Διγενής
Κλεάνθης-Ποσειδών

10η αγωνιστική (25η)
Αστέρας Παστίδας-Απόλλων Καλυθιών
Ηρακλής Μαριτσών-Κατταβιά
ΑΕΡΑ-Άρης
ΑΕ Λέρου-Δόξα Καρδάμαινας
Διαγόρας Βατίου-Κλεόβουλος
ΑΟ Πυλίου-ΑΕ Κως
Φοίβος-Κλεάνθης
Διγενής-Ποσειδών

11η αγωνιστική (26η)
Απόλλων Καλυθιών-Κατταβιά
Άρης-Αστέρας Παστίδας
Δόξα Καρδάμαινας-Ηρακλής Μαριτσών
Κλεόβουλος-ΑΕΡΑ
ΑΕ Κως-ΑΕ Λέρου
Κλεάνθης-Διαγόρας Βατίου
Ποσειδών-ΑΟ Πυλίου
Διγενής-Φοίβος

12η αγωνιστική (27η)
Άρης-Απόλλων Καλυθιών
Κατταβιά-Δόξα Καρδάμαινας
Αστέρας Παστίδας-Κλεόβουλος
Ηρακλής Μαριτσών-ΑΕ Κως
ΑΕΡΑ-Κλεάνθης
ΑΕ Λέρου-Ποσειδών
Διαγόρας Βατίου-Διγενής
ΑΟ Πυλίου-Φοίβος

13η αγωνιστική (28η)
Απόλλων Καλυθιών-Δόξα Καρδάμαινας
Κλεόβουλος-Άρης
ΑΕ Κως-Κατταβιά
Κλεάνθης-Αστέρας Παστίδας
Ποσειδών-Ηρακλής Μαριτσών
Διγενής-ΑΕΡΑ
Φοίβος-ΑΕ Λέρου
ΑΟ Πυλίου-Διαγόρας Βατίου

14η αγωνιστική (29η)
Κλεόβουλος-Απόλλων Καλυθιών
Δόξα Καρδάμαινας-ΑΕ Κως
Άρης-Κλεάνθης
Κατταβιά-Ποσειδών
Αστέρας Παστίδας-Διγενής
Ηρακλής Μαριτσών-Φοίβος
ΑΕΡΑ-ΑΟ Πυλίου
ΑΕ Λέρου-Διαγόρας Βατίου

15η αγωνιστική (30η)
Απόλλων Καλυθιών-ΑΕ Κως
Κλεάνθης-Κλεόβουλος
Ποσειδών-Δόξα Καρδάμαινας
Διγενής-Άρης
Φοίβος-Κατταβιά
ΑΟ Πυλίου-Αστέρας Παστίδας
Διαγόρας Βατίου-Ηρακλής Μαριτσών
ΑΕ Λέρου-ΑΕΡΑ.