Αναπτυξιακός προσανατολισμός από τον Υγρό Στίβο Ρόδου

Ο  θεσμοθετημένος αγώνας κολύμβησης, που δεν είναι άλλος από τον Θαλάσσιο Μαραθώνιο, διοργανώθηκε από τον Υγρό Στίβο Ρόδου κλείνοντας 30 χρόνια, παράλληλα με την πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα παρουσίαση του Beach Polo 2019, την περασμένη Κυριακή στην παραλία του Ενυδρείου.

Και τις δύο διοργανώσεις αγκάλιασε πλήθος κόσμου που συγκεντρώθηκε από νωρίς για να θαυμάσει και να επευφημήσει τις προσπάθειες των μικρών και μεγάλων αθλητών που κατά δεκάδες συμμετείχαν.

Στο Beach Polo οι αθλητές χωρίστηκαν σχηματίζοντας τις ομάδες των Φοβερών και των Γρήγορων, με τον αγώνα επίδειξης να λήγει ύστερα από δύο συναρπαστικά πεντάλεπτα στο 2-2.
Στον αγώνα συμμετείχαν οι Σ. Βεϊσάκης, Κ. Μαυράκης, Π. Οικονόμου, Ν. Κατσουράκης, Γ. Σαρής, Αγ. Χούλλης, και Μ.Συμιξής.

Τα κορίτσια πρόσφεραν μεγάλες συγκινήσεις και η λήξη των δύο ημιχρόνων βρήκε τις Όμορφες νικήτριες με σκορ 3-2 ενάντια στις Υπέροχες, μετά από συνεχείς ανατροπές και αμφίρροπο παιχνίδι.
Τις δύο Ομάδες πλαισίωσαν οι J. Βενιζέλου, Σ. Γρηγορίου, Κ. Σαρή,  Λ.Τσουρδιού, Ν. Καμπέρη, Ρ. Καραβόλια, Ελ. Πανηγύρη, Π.Συμιξή, Ν. Χριστοδούλου και Ειρ.Γρηγορίου.   

Με 62 δηλωμένες συμμετοχές, 37 τελικά να παίρνουν εκκίνηση και όλους να τερματίζουν κάτω από το ζεστό χειροκρότημα των πολυάριθμων θεατών που έμειναν μέχρι και το τέλος του αγώνα, ο 30ος Θαλάσσιος Μαραθώνιος πέρασε στην ιστορία.
Κύπελλα δόθηκαν στο νικητή και τη νικήτρια της κατηγορίας Elite Ανδρών και Γυναικών, ενώ μετάλλια σ’ όλους τους νικητές κάθε κατηγορίας που απέσπασαν το θερμό χειροκρότημα όλων όσοι τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση.

Τα αποτελέσματα του Θαλάσσιου Μαραθώνιου:
Αγόρια έως 5 ετών

1)    Χαραλ. Τσέλιου

Κορίτσια έως 5 ετών
1)    Κυρ. Καραβόλια
2)  Ευδ. Ιακωβίδη
3)     Ελ. Λυκοπάντη
4) Ελ. Χατζηδιάκου
5) Παρ. Κρητικού

Αγόρια 6-7 ετών
1)    Ιωαν. Σταμούλης
2) Λ. Σαρής

Κορίτσια 6-7 ετών
1)    Βασ. Κρητικού
2) Βασ. Σταμούλη
3)     Σ. Χατζηδιάκου
4) Μαρ. Λαμπράκη

Αγόρια 8-9 ετών
1)    Μιχ. Συμιξής

Αγόρια 10-11-12 ετών
1)    Αγ. Χούλλης
2) Γ. Σαρής

Κορίτσια 10-11-12 ετών
1)    Ροδ. Καραβόλια
2) Αικ. Σαρή
3)    Ν. Χριστοδούλου
4) Ειρ. Γρηγορίου

Κορίτσια 13-14-15 ετών
1)    Πολ. Συμιξή
2) Ελ. Πανηγύρη

Αγόρια 13-14-15 ετών
1)    Στ. Βεϊσάκης
2) Παν. Οικονόμου
3)     Ν. Κατσουράκης

Ανδρών
1)    Αντ. Μαρκιού
2) Ι. Σωτρίλλης
3)     Στ. Καμπέρης

Elite Ανδρών
1)    Κυρ. Μαυράκης

Γυναικών
1)    A. Godoy
2) Ντ. Καμπέρη
3)     Δικ. Σαχίνη
4) Τζ. Βενιζέλου
5) Μ. Ντόβελλου
6) Μαρκιού
7)    Αικ. Σωταύρου
8) Αθ. Λιόλιου