Αισιοδοξία για το μέλλον της Ροδίτικης ποδηλασίας

Ολοκληρώθηκαν την περασμένη Κυριακή οι Πανελλήνιες Μέρες Νεολαίας στις Παιδικές Εξοχές του Δήμου Αθηναίων στη Νέα Μάκρη με τη συμμετοχή 44 σωματείων, ανάμεσά τους κι αυτά από τη Ρόδο και την Κω.

Στην αναπτυξιακή αυτή διοργάνωση για την ποδηλασία με διοργανώτρια την Ελληνική Ομοσπονδία διακρίθηκαν οι αθλητές και οι αθλήτριές μας, κάτι σημαντικό για τη μεγάλη κίνηση των σωματείων μας στο κομμάτι των υποδομών. 

Επίσης οι σύλλογοί μας πήραν θέσεις ψηλά στη γενική κατάταξη της διοργάνωσης, κατά τη διάρκεια της οποίας πραγματοποιήθηκαν αγώνες ατομικής χρονομέτρησης, αντοχής και δεξιοτεχνίας για τις κατηγορίες Μίνι Μικρών και Μεγάλων Αγοριών και Κοριτσιών όπως επίσης των Παμπαίδων-Παγκορασίδων.

Από τη Ρόδο συμμετείχαν οι Διαγόρας, Ροδήλιος, Έλαφος, Άθλος και Ανταίος ενώ οι ΠΟ Κω και Φιλίνος εκπροσώπησαν το νησί του Ιπποκράτη.

Οι θέσεις των αθλητών-αθλητριών μας ανά αγώνισμα:
Ατομική Χρονομέτρηση Μίνι Μικρά Κορίτσια
Ειρήνη Στεφανάκη (Ροδήλιος) 4η θέση
Βασιλική Μπέντα (Διαγόρας) 5η θέση
Αγγελική Αλκευράκη (ΠΟ Κω) 11η θέση
Χριστίνα Ντρίτση (ΠΟ Κω) 12η θέση
Ιόλη Λαγωνικάκη (Διαγόρας) 14η θέση
Ζωή Σιδέρη (Φιλίνος Κω) 15η θέση
Κωνσταντίνα Γαβαλά (Ροδήλιος) 16η θέση
Βασιλεία Παραπόλα (Διαγόρας) 17η θέση

Ατομική Χρονομέτρηση Μίνι Μικρά Αγόρια
Νικήτας Τριαντενός (Έλαφος) 8η θέση
Δημήτριος Παυλίδης (Ροδήλιος) 13η θέση
Νικόλας Χονδρός (ΠΟ Κω) 20η θέση
Δημήτριος Μπούσδρας (Ανταίος) 23η θέση
Άγγελος Παπακίτσος (Άθλος) 47η θέση
Κωνσταντίνος Γαρεφαλάκης (Ροδήλιος) 53η θέση
Θωμάς Ανυφαντής (Φιλίνος Κω) 55η θέση
Γεώργιος Ντιατσένκο (Ανταίος) 57η θέση

Ατομική Χρονομέτρηση Μίνι Μεγάλα Κορίτσια
Μαρία Αντωνίου (Έλαφος) 2η θέση
Ειρήνη Παπαδημητρίου (Ροδήλιος) 4η θέση
Αργυρώ Μπούσδρα (Ανταίος) 5η θέση
Μαρία Στεφανάκης (Ροδήλιος) 6η θέση
Ιφιγένεια Χατζηνικολάκη (Άθλος) 20η θέση
Ευδοκία Αμπελά (Ροδήλιος) 25η θέση
Αικατερίνη Γκιόνα (Φιλίνος Κω) 30η θέση

Ατομική Χρονομέτρηση Μίνι Μεγάλα Αγόρια
Τιμόθεος Σιφουνιός (Έλαφος) 1η θέση
Γεώργιος Ξεσφίγγης (Άθλος) 14η θέση
Σωτήριος Κουφός (Ροδήλιος) 21η θέση
Αντώνιος Γρηγοριάδης (Ροδήλιος) 32η θέση
Αλέξανδρος Τσιρώνης (Άθλος) 39η θέση
Ιωάννης Αλευράκης (ΠΟ Κω) 43η θέση
Βασίλειος Παπαϊωάννου (Ροδήλιος) 70η θέση
Δημήτριος Καρδάρας (Φιλίνος Κω) 77η θέση

Ατομική Χρονομέτρηση Παγκορασίδες
Δανάη Σιφονιού (Άθλος) 4η θέση
Αικατερίνη Χατζηστεφανή (Ανταίος) 11η θέση
Βασιλεία Φωκιανού (Έλαφος) 19η θέση

Ατομική Χρονομέτρηση Παμπαίδες
Σπύρος Ξεσφίγγης (Άθλος) 25η θέση
Βασίλης Μιτζέλος (Διαγόρας) 28η θέση
Ανδρέας Καρνέζος (ΠΟ Κω) 44η θέση
Λουκάς Παπακωνσταντίνου (Άθλος) 50η θέση
Άγγελος Παραπόλας (Διαγόρας) 63η θέση
Ανδρέας Σκαλίδης (Ροδήλιος) 66η θέση
Κωνσταντίνος Κούρος (Ροδήλιος) 70η θέση
Ιωάννης Μονδάνος (Έλαφος) 80η θέση
Τσαμπίκος Διακοτσαμπής (Έλαφος) 93η θέση

Αντοχή Παγκορασίδων
Αικατερίνη Χατζησατεφανή (Ανταίος) 11η θέση
Δανάη Σιφονιού (Άθλος) 12η θέση
Βασιλεία Φωκιανού (Έλαφος) 22η θέση

Αντοχή Παμπαίδων
Σπύρος Ξεσφίγγης (Άθλος) 34η θέση
Βασίλης Μιτζέλος (Διαγόρας) 38η θέση

Δεξιοτεχνία Μίνι Μικρά Κορίτσια
Βασιλική Μπέντα (Διαγόρας) 3η θέση
Χριστίνα Νττρίτση (ΠΟ Κω) 8η θέση
Ζωή Σιδέρη (Φιλίνος Κω) 9η θέση
Ειρήνη Στεφανάκη (Ροδήλιος) 10η θέση
Αγγελική Αλευράκη (ΠΟ Κω) 11η θέση
Κωνσταντίνα Γαβαλά (Ροδήλιος) 12η θέση
Ιόλη Λαγωνικάκη (Διαγόρας) 18η θέση
Βασιλεία Παραπόλα (Διαγόρας) 20η θέση

Δεξιοτεχνία Μίνι Μικρά Αγόρια
Δημήτριος Παυλίδης (Ροδήλιος) 11η θέση
Νικόλας Χονδρός (ΠΟ Κω) 16η θέση
Κωνσταντίνος Γαρεφαλάκης (Ροδήλιος) 19η θέση
Θωμάς Ανυφαντής (Φιλίνος Κω) 20η θέση
Δημήτριος Μπούσδρας (Ανταίος) 29η θέση
Νικήτας Τριαντενός (Έλαφος) 43η θέση
Άγγελος Παπακίτσος (Άθλος) 45η θέση
Γεώργιος Ντιατσένκο (Ανταίος) 52η θέση

Δεξιοτεχνία Μίνι Μεγάλα Κορίτσια
Αργυρώ Μπούσδρα (Ανταίος) 2η θέση
Μαρία Στεφανάκη (Ροδήλιος) 4η θέση
Μαρία Αντωνίου (Έλαφος) 7η θέση
Αικατερίνη Γκιόνα (Φιλίνος Κω) 12η θέση
Ιφιγένεια Χατζηνικολάη (Άθλος) 14η θέση
Ευδοκία Αμπελά (Ροδήλιος) 20η θέση
Ειρήνη Παπαδημητρίου (Ροδήλιος) 24η θέση

Δεξιοτεχνία Μίνι Μεγάλα Αγόρια
Βασίλειος Παπαϊωάννου (Ροδήλιος) 10η θέση
Σωτήριος Κουφός (Ροδήλιος) 16η θέση
Γεώργιος Ξεσφίγγης (Άθλος) 22η θέση
Αντώνιος Γρηγοριάδης (Ροδήλιος) 23η θέση
Ιωάννης Αλευράκης (ΠΟ Κω) 39η θέση
Αλέξανδρος Τσιρώνης (Άθλος) 59η θέση
Δημήτριος Καρδάρας (Φιλίνος) 78η θέση

Οι θέσεις των συλλόγων μας στη γενική κατάταξη της διοργάνωσης:
1) ΠΟΧ Τάλως
2) ΠΑΣ Πηνειός
3) ΠΑΣ Ρεθύμνης «Ατλας»
6 Ροδήλιος
13 Άθλος
17 Διαγόρας
18 Ανταίος
21 ΠΟ Κω
22 Έλαφος
35 Φιλίνος Κω.