Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τη Ρόδο

Παίζοντας όσο χρειάζεται για να «καθαρίσει» τον αγώνα, η Ρόδος επικράτησε με 2 – 0 του Αήττητου Σπάτων χθες στο Δημοτικό Στάδιο και έκανε έτσι την τρίτη συνεχόμενή της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας (6ος όμιλος), μένοντας βέβαια στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα «ελάφια» η αλήθεια είναι ότι έπαιξαν και λίγο με …τη φωτιά καθώς ο Αήττητος έδειξε μια καλοδουλεμένη ομάδα που με την πίεσή του δημιούργησε ορισμένα προβλήματα στους γηπεδούχους, ωστόσο τέλος καλό όλα καλά για τους παίκτες του Νίκου Κουρμπανά που πήραν τους τρεις βαθμούς που ήταν και το ζητούμενο.

Η Ρόδος έκανε μια μέτρια εμφάνιση στα πρώτα 45 λεπτά απέναντι στον Αήττητο που είχε κλείσει όλους τους χώρους και …βραχυκύκλωσε τους γηπεδούχους στον χώρο του άξονα, ωστόσο ακόμα και έτσι θα μπορούσαν να είχαν ανοίξουν το σκορ νωρίτερα και ίσως να παίξουν και διαφορετικά στη συνέχεια. Τελικά το γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, το οποίο έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους ενόψει της επανάληψης.

Η ομάδα πάντως του Μάρκου Στεφανίδη και στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε τα …δόντια της και δεν το παράτησε το παιχνίδι, συνεχίζοντας να δημιουργεί προβλήματα στη Ρόδο που συνέχεια έψαχνε να βρει τον καλό της ρυθμό χωρίς όμως να τα καταφέρει. Ωστόσο «ακούμπησε» το 2 – 0 σε μια ωραία κεφαλιά του Γιόνδη που η μπάλα «βρήκε» το δοκάρι και τελικά πέτυχε το πολυπόθητο γκολ στο 85’ από έναν παίκτη που ήρθε από τον πάγκο, τον Βουργουντζή.

Τα γκολ
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και μετά από αντεπίθεση, ο Μπουντόπουλος πάσαρε στον Μισέλ, αυτός μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και πάσαρε στον Γιόνδη ο οποίος εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.
Στο 85’ Μπουντόπουλος με ωραία μπαλιά «βρήκε» τον Μπίσα ο οποίος πήρε την μπάλα με το κεφάλι και μπήκε στην περιοχή πασάροντας στον Βουργουντζή και αυτός από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0.

Άλλες φάσεις
Στο 20’ ο  Γιόνδης σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Στεφανίδης ήταν σωστά τοποθετημένος και απόκρουσε.
Στο 24’ ο Μπίσα έκανε μια ωραία σέντρα σουτ με τον Στεφανίδη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.
Μετά το κόρνερ, ο Κανταρτζής μέσα από την καρδιά της άμυνας έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (άουτ).
Στο 26’ ο Γραμματίκας έκανε ένα επικίνδυνο σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελαφρώς δίπλα από το κάθετο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Στο 40’ μετά από πάσα του Δελαπόρτα, ο Γιόνδης έβαλε το πόδι του, η μπάλα πήρε ύψος και ανάγκασε τον Στεφανίδη να αποκρούσει πολύ δύσκολα, στέλνοντας την μπάλα να χτυπήσει και στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήξει στη συνέχεια κόρνερ
Στο 42’ ο Μπουντόπουλος έκανε μια κεφαλιά από καλό σημείο αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 43’ ο Στεφανίδης έκανε δύο διαδοχικές επεμβάσεις σε σουτ των Μπίσα και Γιόνδη.
Στο 47’ ο Γιόνδης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και έκανε το συρτό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία και κατέληξε άουτ.

Στο 65’ από κόρνερ του Μπουντόπουλου, ο Γιόνδης έκανε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Κακουλίδης από τον Σύνδεσμο της Θράκης. «Βοηθοί» του ήταν οι Λιαμπότης (Αθήνα) και Ναζιρόπουλος (Έβρος).

Οι συνθέσεις των ομάδων είναι οι ακόλουθες:
ΡΟΔΟΣ: Πίτκας (87’ λ.τ. Τζήμας), Κανταρτζής, Σούλης, Παπαθανασίου, Νικολόπουλος, Μισέλ (75’ Χατζησάββας), Μπίσα, Κλιγγόπουλος (78’ Σταυλάς), Γιόνδης (80’ Βουργουντζής), Μπουντόπουλος
ΑΗΤΤΗΤΟΣ: Στεφανίδης, Γραμματίκας, Γερόλυμος, Κασάπης (76’ Χιλάϊ), Σπίτζος (64’ Στυλιανόπουλος), Βενέρης, Ξαγοράρης, Τζανουλίνος (54’ Τουσάϊ), Δρίτσας, Πρέντι, Αντζέλι (69’ Δόρης)