Τα πρώτα αποτελέσματα του 8ου Grand Prix για τμήματα υποδομής του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου

 Ξεκίνησε το Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019 το αγωνιστικό πρόγραμμα του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ», με το πρώτο τουρνουά στο πλαίσιο του 8ου Grand Prix των τμημάτων υποδομής.

Το Τουρνουά θα έχει 5 γύρους, με τους δύο τελευταίους και τις απονομές να ολοκληρώνονται το άλλο  Σάββατο στι 18:00 στην έδρα του ομίλου επί της Πίνδου 1.

Η συμμετοχή ήταν παραπάνω από ικανοποιητική με περίπου 80 παιδιά να παίρνουν μέρος στους αγώνες των τμημάτων υποδομής και για τα τρία πρώτα σκακιστικά επίπεδα (step1 – step2 και step 3).

Σκοπός των αγώνων αυτών κύρια είναι η εξοικείωση των παιδιών με το σκάκι και τους κανόνες του, αλλά και η εξάσκηση του μυαλού και των συναφών δεξιοτήτων που το σκάκι επιτρέπει.

Η αντίληψη, η μνήμη, η υπομονή, η ορθή κρίση, η αποφασιστικότητα, η δημιουργία σχεδίου (πλάνου), η ιεράρχηση των στόχων, ο υπολογισμός, η παρατηρητικότητα , η φαντασία  είναι κάποια χαρακτηριστικές δεξιότητες που το σκάκι εξασκεί μαζί με άλλα πολλά χαρακτηριστικά στα παιδιά, αλλά και στις μεγαλύτερες ηλικίες.

 

 

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα τα αποτελέσματα μέχρι τώρα έχουν:

Step 1

Ranking Crosstable after Round 3

                   
                         

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

Pts

1

24

Μπιλιού Ρεντιόν

36

-

+

10

w

1

6

b

1

3

2

29

Παπαδόπουλος Σταύρος

23

b

1

9

w

1

11

b

1

3

3

25

Μπινάς Δημοσθένης

34

b

1

24

w

1

8

w

1

3

4

32

Πεταυράκης Νεόφυτος

21

w

1

12

b

½

17

-

+

5

23

Μπιλιού Αλμπιόν

7

b

½

32

w

1

18

b

1

6

35

Σαμαράς Νίκος

15

b

1

13

w

1

1

w

0

2

7

3

Δαϊκοπούλου Αντιγόνη

5

w

½

20

b

1

12

w

½

2

8

2

Δαϊκόπουλος Γιώργος

27

b

1

14

w

1

3

b

0

2

9

7

Κακά Ρεγγίνα

30

w

1

2

b

0

19

b

1

2

10

36

Σκούτα Αφροδίτη

16

w

1

1

b

0

28

b

1

2

11

11

Καραγιάννης Χρήσρτος

31

w

1

25

b

1

2

w

0

2

12

21

Μοσχής Αντώνιος

33

b

1

4

w

½

7

b

½

2

13

17

Κότε Αλέξανδρος Αχιλλέας

26

w

1

6

b

0

24

w

1

2

14

26

Μπίντα  Λιονέλ

35

w

1

8

b

0

23

b

1

2

15

15

Κοντομανώλη Κυριακούλα

6

w

0

35

b

1

25

w

1

2

 

16

Κορινιώτου  Μυρτώ

10

b

0

33

w

1

26

b

1

2

17

14

Κλαδογέννης  Παναγιώτης

39

-

+

19

w

½

4

-

-

18

13

Καραντώνης Μιχαήλ

20

w

½

29

b

1

5

w

0

19

28

Παπαδόπουλος Αντώνης

22

w

1

17

b

½

9

w

0

20

33

Σακελλάρης Παντελής

18

b

½

7

w

0

33

b

1

21

12

Καραντώνη  Φωτεινή

4

b

0

31

w

½

32

b

1

22

8

Καλογέρης Σάββας

19

b

0

27

w

½

31

-

+

23

9

Καμπαστάνας Άκης

2

w

0

30

b

1

14

w

0

1

24

40

Χατζηλαζάρου Στέλλα

28

w

1

3

b

0

13

b

0

1

25

30

Παρδαλάκη Ελισάβετ

37

-

+

11

w

0

15

b

0

1

26

37

Σπανός Γιώτγος

13

b

0

-

-

1

16

w

0

1

27

22

Μοσχής Σωτήρης

8

w

0

22

b

½

29

w

½

1

28

20

Μαρίνος   Αποστόλης

24

b

0

34

-

+

10

w

0

1

29

18

Κρητικού Παρασκευή

32

b

½

18

w

0

27

b

½

1

30

27

Μπολάκης Λέανδρος

9

b

0

23

w

0

35

w

1

1

31

31

Παρδαφέλλης Φώτης

11

b

0

21

b

½

22

-

-

½

32

38

Τσαμπικάκης Τσαμπίκος

29

w

½

5

b

0

21

w

0

½

33

1

Ανατολίτης Γιάννης

12

w

0

16

b

0

20

w

0

0

34

5

Θεουλάκλης  Εμμανουήλ

3

w

0

28

-

-

-

-

-

0

35

6

Ισμιρίδης Γιώργος

14

b

0

15

w

0

30

b

0

0

36

4

Διμέλλης Γεώργιος Μιχαήλ

1

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

10

Καραγιάννη Άννα

25

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

19

Λαππάς Γιαννάς

40

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

34

Σαλβατόρε Ζωή

17

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

39

Τσιρέβελος Γεώργιος

38

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

 

 

 
Step 2

Ranking Crosstable after Round 3

                   
                         

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

Pts

1

7

Λούππος Κων/νος

15

-

+

5

b

1

3

w

1

3

2

11

Παλάζη Γαλάτεια

11

-

+

4

b

1

8

w

1

3

3

8

Λούππος Ραφαήλ

14

-

+

9

w

1

1

b

0

2

4

2

Κανσίζογλου Γεώργιος

8

b

1

2

w

0

9

b

1

2

 

12

Πιτροπάκης Κυριάκος

6

b

1

1

w

0

10

b

1

2

6

5

Κρητικού Βασιλική

5

w

0

10

b

½

-

-

1

7

4

Κοκκίνης Παύλος

-

-

1

-

-

-

-

-

-

1

8

10

Ορφανός Νίκος

4

w

0

-

-

1

2

b

0

1

9

1

Απανοζίδης Δημήτρης

10

w

1

3

b

0

4

w

0

1

10

9

Μελένος Μιχαήλ

9

b

0

6

w

½

5

w

0

½

11

3

Κιουρτζής Αλκιβιάδης

2

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

6

Κωνσταντίνου Αιμιλία

13

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

13

Σάρρου  Πηνελόπη

12

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

14

Σταματέλλος Σταμάτης

3

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

15

Τσουμάνης Άγγελος

1

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

 

 


Step 3

Rank

SNo.

Name

1.Rd.

2.Rd.

3.Rd.

Pts

1

19

Σταυριανάκης Μάνος

7

b

1

10

w

1

8

b

1

3

2

21

Τρέπας Μάξιμος

13

b

1

5

w

1

4

w

1

3

3

13

Πισσαδάκη Δέσποινα

20

b

1

12

w

1

6

w

1

3

4

12

Πάττας Ιορδάνης

16

b

1

9

w

1

2

b

0

2

5

15

Σαρρής Εμμανουήλ Άγγελός

22

-

+

2

b

0

18

w

1

2

6

4

Κουλούμπρης Ραφαήλ

19

b

1

15

w

1

3

b

0

2

 

7

Μουταφτσής Ιάσονας

1

w

0

17

b

1

14

w

1

2

 

11

Παρίσης Νίκος

17

w

1

14

b

1

1

w

0

2

9

20

Σταυριανός Αναστάσιος

11

w

1

4

b

0

21

w

1

2

10

14

Σαρλάι  Φιλίπ

21

w

1

1

b

0

16

w

1

2

11

8

Μαρίνου Καλλιόπη

9

b

0

20

w

1

15

b

1

2

12

22

Τσιμπλής Παναγιώτης

24

-

+

3

b

0

13

w

½

13

9

Νικολάου Νικήτας

2

w

0

21

b

1

12

b

½

14

17

Σκούτας Γιώργος

18

b

1

8

w

0

7

b

0

1

15

18

Σπανού Αθηνά

23

-

+

6

b

0

11

w

0

1

16

24

Χατζηλαζάρου Παναγιώτης

4

w

0

-

-

1

10

b

0

1

17

23

Φωτείνης Γιώργος

8

b

0

7

w

0

-

-

1

1

18

5

Κουρής Μιχάλης

14

w

0

19

b

1

5

b

0

1

19

16

Σαχινίδης Νίκος

6

w

0

18

w

0

20

b

1

1

20

1

Γεραβέλλης Άγγελος

3

w

0

11

b

0

19

w

0

0

21

2

Γεραβέλλης Παύλος

10

b

0

13

w

0

9

b

0

0

22

3

Γρεμμενάς Παναγιώτης

5

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

6

Μάγου Φιλαρέτη

15

-

-

-

-

-

-

-

-

0

 

10

Παπαδάκης Οδυσσέας

12

-

-

-

-

-

-

-

-

0