Χώρος πραγματικής ανάπτυξης του τένις ο ΡΟΑ

Μετά από τέσσερις ημέρες, 217 επίσημα καταχωρημένους αγώνες και 235 συμμετοχές παιδιών ηλικίας 5 έως 16 ετών, το διασυλλογικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα τένις έριξε αυλαία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Την Κυριακή πλήθος κόσμου επέλεξε να παρακολουθήσει τις προσπάθειες των παιδιών στους τελικούς, καθώς ο πολύ καλός καιρός και το ασφαλές περιβάλλον του Ροδιακού Ομίλου Αντισφαίρισης συνδύαζε το τερπνόν μετά του ωφελίμου.
Την ολοκλήρωση των αγώνων το μεσημέρι ακολούθησε η βράβευση όλων των παιδιών ηλικίας κάτω των 9 ετών.

Οι βραβεύσεις των επίσημων κατηγοριών έγιναν από τον βουλευτή Δωδεκανήσου Ιωάννη Παππά, την εντεταλμένη περιφερειακή σύμβουλο σε θέματα Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης, Χαρούλα Γιασιράνη, ενώ σημαντική για τους ανθρώπους του ομίλου χαρακτηρίστηκε η παρουσία από νωρίς του αντιδημάρχου Οικονομικών Τηλέμαχου Καμπούρη.

Ο Ιωάννης Παππάς εξήρε το έργο του Δ.Σ. του ομίλου όλα αυτά τα χρόνια, αλλά ενημέρωσε και τα παιδιά για τα οφέλη στη διαμόρφωση του χαρακτήρα τους από την ενασχόληση με το ατομικό άθλημα του τένις, αναφέροντας πως και ο ίδιος όποτε βρίσκει χρόνο στην Αθήνα δεν χάνει την ευκαιρία να αγωνιστεί.

Η Χαρούλα Γιασιράνη αφού θυμήθηκε στιγμές από τα προηγούμενα χρόνια ως αθλήτρια του ΡΟΑ, δήλωσε την αμέριστη συμπαράσταση της Περιφέρειας σε όλες τις διοργανώσεις του Ομίλου στη Ρόδο, όπως επίσης στην Κω και την Κάλυμνο.

Ο Τηλέμαχος Καμπούρης, φανερά ικανοποιημένος από το πλήθος του κόσμου των παιδιών αλλά και το υψηλό επίπεδο του τένις που παρακολούθησε, εξέφρασε τον ενθουσιασμό του για τη συνεργασία με το Δ.Σ. και την εκτίμηση πως πολλά ακόμα μπορούν να γίνουν στο νησί.
Τα παιδιά που διακρίθηκαν από Ρόδο, Κω, Λέρο, Άγιο Σουλά , Πεταλούδες και Μαριτσά είναι:

Αγόρια κάτω των 10
1. Χρυσός Π.
2. Χαπίπης Μ.
3. Τσιγάρος Γ.
3. Μπιλιάς Κ.

Κορίτσια κάτω των 10
1. Παπαγαπητού Α.
2. Παπαγεωργίου Α.
3. Μάγου Α.
3. Μανέττα Ε.

Αγόρια κάτω των 12
1. Καρπέτης Α.
2. Τσαφής Δ.
3. Ζερβός Α
3. Μπουφίδης Γ.

Κορίτσια κάτω των 12
1. Χασταλή Β.
2. Αράπη Θ.
3. Πουλάκη Μ.
3. Θυριάκη Β

Αγόρια 12-14 (αρχάριοι)
1. Γαλενός Α
2. Θωμόπουλος Κ
3. Φιοραβάντης Π.
3. Μυτιληνιός Α.

Κορίτσια 12-14 (αρχάριες)
1. Ντοβέλου Κ.
2. Ζερβού Μαρία
3. Βασιλάκη Φ.
3. Καραγιάννη Μ.

Αγόρια 14
1. Διακονικολής Σ.
2. Δημητρούλης Μ.Α.
3. Ρόμπας Γ.
3. Γιαγτζογλου Α.

Κορίτσια 14
1. Σπύρου Ε.
2. Χατζηκαντή Μ.
3. Πολιά Α.
3. Πλακιώτη Σ.

Αγόρια 16
1. Κασλη Ογλου Σ.
2. Πανάγος Η.
3. Λανδρου Φ.
3. Κοκκίνης Κ.

Κορίτσια 16
1. Τσώλη Φ.
2. Γιαβάση Χ

Αγόρια διπλά 10 ετών
1. Χονδρός Κ- Δρίβας Σ.
2. Μπουφίδης Μ – Χρυσός Π.

Κορίτσια διπλά 10 ετών
1. Παπαγαπητου Ά – Περγαντή Α
2. Πιστόλα Δ – Τζιώρα Τζ.