Flashback: Ο Παναθηναϊκός πατάει το χορτάρι του «Οικονομίδειου» γυμναστηρίου

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 500 ΦΟΡΕΣ

Μια αναμφίβολα πολύ ιστορική φωτογραφία. Ο Παναθηναϊκός πατάει το χορτάρι του «Οικονομίδειου» γυμναστηρίου.

Είναι από την περίοδο 1996 – 1997 όπου οι «πράσινοι» είχαν αντιμετωπίσει τον Ιάλυσο στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδας. Το πρώτο παιχνίδι είχε γίνει στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας όπου ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με 2 – 0.

Η ρεβάνς είχε τελειώσει ισόπαλη με σκορ 1 – 1 και την είχε παρακολουθήσει πάρα πολύ κόσμος ο οποίος είχε γεμίσει ασφυκτικά απ’ άκρη σε άκρη το «Οικονομίδειο».

Ο Ιάλυσος μάλιστα είχε ανοίξει το σκορ με μια πολύ ωραία λόμπα του τωρινού προπονητή του Φοίβου Μιχάλη Πολιά στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους φίλους του Ιάλυσου.

Όμως ο Κριστόφ Βαζέχα με ένα γκολ στις αρχές της επανάληψης διαμόρφωσε το τελικό 1 – 1. Οι «ερυθροκίτρινοι» είχαν δώσει πανηγυρικό τόνο στην αναμέτρηση με τη συμμετοχής μάλιστα της Φιλαρμονικής του Δήμου πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Σημειώνεται ότι στα ημιτελικά, ο Παναθηναϊκός απέκλεισε την Παναχαϊκή (3- 0, 0 – 4) και στον τελικό έπαιξε με την ΑΕΚ από την οποία έχασε με 5 – 3 στα πέναλτι.

Παναγιώτης Σπάρταλης: «Με νίκη αγκαλιάζουμε την παραμονή μας»

Νέο ρεκόρ συμμετοχών από το εξωτερικό για τον Μαραθώνιο Ρόδου!

ΕΠΣΔ: Το νέο πρόγραμμα στο τοπικό πρωτάθλημα

Ηρακλής Λάρδου-Ποσειδών Καρπάθου: «Καμπάνες» από τη ΔΕΑΒ!

Νίκες στην Καλαμάτα για τα αναπτυξιακά τμήματα πόλο των «Πιγκουίνων»

Ασπίδα Σαλάκου: «Ο σύλλογός μας σταματάει κάθε δραστηριότητα»