Ήταν πραγματικός Κολοσσός!

Σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού με 86 – 79 πέτυχε ο Κολοσσός ο οποίος έπαιξε πολύ καλά και δίκαια έφθασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Οι «θαλασσί» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειξαν να το ελέγχουν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου.

Η συνέχεια ήταν κάπως διαφορετική καθώς οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν το μομέντουμ στο δεύτερο δεκάλεπτο και να φθάνουν τη διαφορά στο καλάθι, ωστόσο η ροδίτικη ομάδα είχε τις λύσεις και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε διαφορά 10 πόντων ενώ στο τέταρτο και τελευταίο ο Ιωνικός έκανε μια προσπάθεια περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε μειώνοντας σε έξι πόντους, ωστόσο ο Κολοσσός είχε και πάλι πιο καθαρό μυαλό αλλά και τις απαιτούμενες λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86

Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι κ.κ. Σώμος, Παναγιώτου και Πουρσανίδης Κ.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Τζόουνς 17(3), Στιθ 8(1), Χαραλαμπόπουλος 20(3), Μπατής, Λόρενς 12(1), Μπαρτ 9(1), Μαυροκεφαλίδης 10, Σάφτενααρ, Κώττας 3, Δημάκος
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 13, Τζάκσον 13(2), Τσαλμπούρης 8, Πουλιανίτης, Μπρούσεβιτς 6, Μωραΐτης 9(1), Ντάνιελς 14(1), Κρομά 17(1), Τουτζιαράκης 6, Παύλος