Μεγάλος κερδισμένος ο Διαγόρας Βατίου

Ο Διαγόρας Βατίου είναι ο μεγάλος κερδισμένος των χθεσινών αγώνων της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου.

Η ομάδα της νότιας Ρόδου νίκησε δύσκολα εντός έδρας τον Διγενή Κοσκινού και ανέβηκε και πάλι στην 4η θέση της βαθμολογίας έχοντας 22 βαθμούς. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Λαζίδης μόλις στο 5’ ενώ στο 44’ ο  Έλληνας έχασε μεγάλη ευκαιρία από τα έντεκα βήματα να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του καθώς απώλεσε πέναλτι. Στην επανάληψη ο Διγενής προσπάθησε και είχε δοκάρι με τον Πάνο στο 80’ που με σουτ «σημάδεψε» το οριζόντιο για να μείνει έτσι το πολύτιμο 1 – 0 για τους γηπεδούχους.

Δεν νίκησε και πάλι ο Αστέρας
Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η μέχρι πρόσφατα μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος Αστέρας Παστίδας έμεινε χωρίς νίκη. Αυτή τη φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1 – 1 με τον Κλεόβουλο σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Παστίδας. Οι γηπεδούχοι είχαν όλες τις προδιαγραφές για να πάρουν το «τρίποντο» καθώς άνοιξε το σκορ με τον Αποστολάτο στο 55’ αλλά οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 70΄ πέναλτι που εκτέλεσε ο Ταγκάεφ. Το τελικό 1 – 1 έμεινε ως το τέλος και έτσι Αστέρας και Κλεόβουλος πήραν από ένα βαθμό, αποτέλεσμα που ασφαλώς αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους Λινδιακούς.

Επέστρεψε στις νίκες ο ΑΕΡΑ
Στις νίκες μετά την βαριάς ήττα στη Λίνδο από τον Κλεόβουλο επέστρεψε ο ΑΕΡΑ. Παίζοντας στο γήπεδό του επικράτησε με 3 – 1 επί του μαχητικού Κλεάνθη, οι παίκτες του οποίου προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό και έκαναν αισθητή την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» τ’ Αφάντου στο 17’ καθώς ο Λόσε έκανε το 0 – 1 αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Στο 20’ ο Γκινής ισοφάρισε σε 1 – 1 και στο 56΄ ο Μαθιός με κεφαλιά πέτυχε το 2 – 1. Στο 67’ ο Γκινής και πάλι διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1. Σημειώνεται ότι στο 80’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Δανάς και έτσι η ομάδα του Παραδεισίου τελείωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Έσπασαν καρδιές στις καθυστερήσεις
Στον Αρχάγγελο το φινάλε δεν ήταν για καρδιακούς καθώς ο Αρφαράς έβαλε γκολ στις καθυστερήσεις και διαμόρφωσε έτσι το τελικό 1 – 1. Είχε ανοίξει το σκορ για τον Άρη ο Ευγενικός στο 33’ όμως ο Απόλλωνας δεν το έβαλε κάτω και στάθηκε πολύ καλά αναζητώντας στο δεύτερο ημίχρονο την ισοφάριση, την οποία πέτυχε έστω και στο τέλος. Στο πρώτο μέρος, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την υπεροχή αλλά αυτό δεν ήταν τελικά αρκετό για να τους δώσει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Δυο αγώνες έγιναν χθες στη Β’ Κατηγορία
Δυο παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν χθες στο πλαίσιο του 2ου ομίλου της Β΄ Κατηγορίας Δωδεκανήσου. Στους Αγίους Αποστόλους, ο Ορφέας δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 3 – 0 την Αθλέτικο Αφάντου, όντας καλύτερος τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λουκίσσας στο 17’ έκανε το 1 – 0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 52’ ο Νίκας πέτυχε το 2 – 0 και στο 68’ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0. Στο Ενωσιακό γήπεδο στο «Καλλιπάτειρα» ο Πολύστρατος επικράτησε με 2 – 0 του Ροδιακού πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 34’ ο Σότα (1 – 0) και το έκλεισε ο Γανωτάκης στο 52’ (2 – 0).