Δεν άντεξε στο Αγρίνιο ο Ιάλυσος

Βάζοντας πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός νίκησε χθες τον Ιάλυσο με 5 – 1 και έτσι «σφράγισε» την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Μετά το 0 – 4 του πρώτου αγώνα στο «Οικονομίδειο», το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο οι «ερυθροκίτρινοι» μπόρεσαν στο πρώτο ημίχρονο να σταθούν αρκετά καλά και να κερδίσουν τις εντυπώσεις. Στην επανάληψη όμως ο Παναιτωλικός …πάτησε το γκάζι και έφθασε τελικά στην άνετη επικράτηση.

Στο 58′ ο Μπάιροβιτς έκανε το 1-0, ο Μιμίτο στο 60′ το 2-0, ο Τζελάι στο 64ο λεπτό το 3-0 με αυτογκόλ και ο Μπάιροβιτς πάλι αλλά με πέναλτι αυτή τη φορά στο 74ο λεπτό το 4-0. Στο 76′ ο Πεταυράκης μείωσε σε 4-1 και το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 85′ ο Γιοβάνοβιτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων είναι οι ακόλουθες:
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Γιαννακόπουλος, Μπιάϊ, Ντουαρτέ, Λιάβας, Γιαννιώτης (61’ Σάνια), Γιοβάνοβιτς, Πάρρας, Ντάλσιο, Σιέστεν (46’ Ταχάρ), Ρομάν (46’ Ντίαζ), Μπαϊροβιτς

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Μαρτσέλο Τροΐζι): Χειμωνέττος Α. (46’ Ανδρούτσος), Τερζίου, Χειμωνέττος Κ, Μαραγκουδάκης, Νατσιόπουλος, Αυγενικού, Πετράκης (74’ Πετράκης), Γιώργου, Χατζηδίμπας, Τζελάι, Σερτζίνιο (50’ Πεταυράκης).