Υποψήφιος για τον κορυφαίο αθλητή της χρονιάς ο Μιχάλης Σεΐτης

Ολοκληρώθηκε την περασμένη Δευτέρα, 2 Δεκεμβρίου, η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών – Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2019, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 66η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00.


Σε κάθε κατηγορία, μετά και την ψηφοφορία, έχουν προκύψει οι τρεις επικρατέστεροι ανά κατηγορία, με τον βραβευθέντα να αποκαλύπτεται πια κατά τη διάρκεια της βραδιάς. Ανάμεσα σ’ αυτούς που διεκδικούν βράβευση είναι και ο Μιχάλης Σεΐτης, ο Ρόδιος παραολυμπιονίκης,  για τον τίτλο του καλύτερου αθλητή ΑμεΑ. Ο Μιχάλης Σεΐτης πριν κάποιες μέρες είχε κατακτήσει ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου ΑμεΑ στο Ντουμπάι, συνεχίζοντας έτσι την εκπληκτική του πορεία σε διεθνές επίπεδο τα τελευταία χρόνια.

Ο αθλητής των Αετών Αθηνών μάλιστα βραβεύτηκε και στην ετήσια εκδήλωση για τους κορυφαίους από την ΕΑΟΜ-ΑμεΑ την περασμένη Δευτέρα στο Μέγαρο Μουσικής μαζί με τον προπονητή του, Γιώργο Παναγιωτόπουλο για τις επιτυχίες του μέσα στο 2019. Την τριάδα των υποψηφίων στη συγκεκριμένη κατηγορία συμπληρώνουν ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (κολύμβηση) και ο Αλέξανδρος Παπαδάτος (πάλη κωφών). Υποψήφια και για τον τίτλο της αθλήτριας της χρονιάς ήταν η Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) αλλά δεν κατάφερε να αναδειχθεί στην πρώτη τριάδα. Η πρωταθλήτριά μας στο επί κοντώ πήρε την 9η θέση στη σχετική ψηφοφορία και τον τίτλο της κορυφαίας θα διεκδικήσουν οι Άννα Κορακάκη (σκοποβολή), Μαρία Σάκκαρη (τένις) και Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ). Να σημειωθεί πως η εκδήλωση για τις βραβεύσεις θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από την ΕΡΤ.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, η πρώτη τριάδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά Κατηγορία, έχει ως εξής:
 
ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2019: 
ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ), ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2019: 
ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2019: 
Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΙΤΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΠΑΟΚ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2019: 
ΙΤΟΥΔΗΣ Δημήτρης (Μπάσκετ), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: 
ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης  (Κολύμβηση), ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Πάλη Κωφών), ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: 
ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: 
Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, εκτός των τριών πρώτων:

ΑΘΛΗΤΕΣ:
 4. Βολικάκης Χρήστος (ποδηλασία), 5. Τεντόγλου Μίλτος (στίβος), 6. Γκαϊτατζής Πέτρος – Παπακωνσταντίνου Αντώνης (κωπηλασία), 7. Πετρούνιας Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική), 8. Τεληκωστόγλου Απόστολος (ταεκβοντό), 9. Βιερίνια (ποδόσφαιρο), 10. Καλανδαρίδης Γιάννης-Παλαιοπάνος Θανάσης (κωπηλασία), 11. Κορωνάκης Βασίλης (μηχανοκίνητος αθλητισμός), 12. Μαυρομμάτης Νίκος (σκοποβολή), 13. Ντούσκος Στέφανος (κωπηλασία), 14. Φουντούλης Γιάννης (πόλο).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:
 4. Κωνσταντινίδου Ελένη (άρση βαρών), 5. Γκουντούρα Θεοδώρα (ξιφασκία), 6. Κυρίδου Μαρία-Μπούρμπου Χριστίνα (κωπηλασία), 7. Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος), 8. Χατζηλιάδου Ελένη (Καράτε), 9. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος), 10. Κυρίδου Ανέτα-Τσαμοπούλου Δήμητρα (κωπηλασία), 11. Μάλτση Εβίνα (μπάσκετ), 12. Κτενά Σοφία (τεχνική κολύμβηση), 13. Παπαχρήστου Παρασκευή (στίβος).
 
ΟΜΑΔΕΣ: 
4. Ολυμπιακός Γυναίκες Πόλο, 5. Τετράκωπος άνευ πηδ. Εφήβων κωπηλασία, 6. Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Νέων Γυναικών Κ23 Κωπηλασία, 7. Ν.Ο. Βουλιαγμένης Γυναίκες Πόλο, 8. Εθνική Ομάδα Ανδρών Μπιτς Χάντμπολ , 9. Εθνική Ομάδα Εφήβων Μπάσκετ, 10. Εθνική Ομάδα Κορασίδων Πόλο, 11. Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο, 12. Ολυμπιακός Άνδρες Βόλεϊ, 13. Θιναλιακός Κέρκυρα Ποδόσφαιρο.
 
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: 
4. Οικονόμου Άκης (κολύμβηση), 5. Βασιλόπουλος Λάμπρος (ποδηλασία), 6. Βλάχος Θεόδωρος (πόλο), 7. Κριερ Μίτσελ (στίβος), 8. Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή), 9. Δήμας Οδυσσέας (άρση βαρών), 10. Λουτσέσκου Ραζβάν (ποδόσφαιρο), 11. Αλμασίδης Χρήστος (ταεκβοντό), 12. Γιατράς Μάκης (μπάσκετ), 13. Δελενήκας Θανάσης (ξιφασκία), 14. Παυλίδης Χάρης (πόλο), 15. Ζαλμάς Νίκος (βόλεϊ), 16. Ριγανάς Νίκος (χάντμπολ).
 
ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ: 
4. Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος), 5. Κωστάκης Γιάννης (κολύμβηση), 6. Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια), 7. Τριανταφύλλου Πάνος (ξιφασκία), 8. Βαγενάς Μάριος Αθανάσιος (άρση βαρών σε πάγκο), 9. Ιωσηφίδης Νίκος (πάλη κωφών), 10. Μπακοχρήστος Δημήτρης (άρση βαρών σε πάγκο), 11. Νικολαΐδης Στράτος (στίβος), 12. Χατζηκυριάκος Μάριος (πιγκ πογκ).
 
ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ: 
4. Μπούσιου Φωτεινή (πινγκ πονγκ), 5. Λουφάκη Κέλλη (ξιφασκία).
 
ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ: 
Εθνική Ομάδα Πινγκ Πονγκ.