Αρφαράς ο λυτρωτής!

«Έσπασαν καρδιές» στις Καλυθιές!

Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα του τοπικού Απόλλωνα με τη Δόξα Καρδάμαινας και ενώ το σκορ ήταν 1 – 1, ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων Αρφαράς είχε την έμπνευση να κάνει ένα μακρινό σουτ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τη νίκη με 2 – 1 και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Ο αγώνας είχε μια άγρια ομορφιά για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ήταν πολύ καλά στημένοι σε όλη την διάρκεια και έφθασαν πολύ κοντά στο να πάρουν έναν πολύ σημαντικό βαθμό αλλά δεν άντεξαν ως το τέλος. Η ομάδα της Δόξας «έκλεψε» τις εντυπώσεις από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση καθώς οι παίκτες της έπαιξαν πολύ καλά και έξυπνα με τις αντεπιθέσεις, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους.

Στο πρώτο μάλιστα ημίχρονο η ομάδα του Στάθη Γκουντελίτσα πήγε πολύ καλά και θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ καθώς δημιούργησε ευκαιρίες. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερο τα πατήματα τους ξεκινώντας κακά και φθάνοντας τελικά στο 1 – 0 με τον Χοχλαστό στο 58’. Όμως ήταν φανερό πως η Δόξα δεν ήταν διατεθειμένη να παρατήσει το παιχνίδι και συνέχισε να μάχεται για την ισοφάριση. Δικαιώθηκε στο 64’ όταν κέρδισε πέναλτι και ο Χατζηαντωνίου με εύστοχη εκτέλεση έφερε τον αγώνα στα ίσα και έδωσε νέο χρώμα ενόψει της συνέχειας.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα ήταν αρκετά ανοιχτό με τους γηπεδούχους να έχουν μεν μια υπεροχή η οποία όμως ήταν ανούσια. Τελικά, ο Αρφαράς λύτρωσε την ομάδα του στο φινάλε και της χάρισε τους βαθμούς που σίγουρα είναι αναγκαίοι ενόψει της συνέχειας.

Άνετα ο Φοίβος Κρεμαστής
Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο Φοίβος Κρεμαστής επικράτησε εύκολα χθες στο γήπεδο του της Αθλητικής Ένωσης Λέρου με το επιβλητικό 6 – 0. Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας και μετά από αυτή τη νίκη η ομάδα της Κρεμαστής ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Κατηγορίας. Όπως μαρτυράει και το τελικό σκορ, το παιχνίδι δεν αντέχει σε καμία ιδιαίτερη κριτική μιας και υπήρχε διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δυο ομάδων.

Οι παίκτες του Μιχάλη Πολιά άνοιξαν το σκορ στο 15’ με τον Λευτέρη Δράκο (1 – 0), ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε άλλα δυο τέρματα μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου. Σκόραρε στο 35’ και το 45’ κάνοντας το 3 – 0. Στην επανάληψη ο Φοίβος πέτυχε άλλα τρία τέρματα και έτσι «καθάρισε» εύκολα τον αγώνα. Στο 70’ ο Κιοσέογλου με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 4 – 0 και ακολούθησαν δυο τέρματα του νεαρού Δαφερέρα (82’ και 85’) με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 6 – 0.