«Κάλπασαν» τα «ελάφια»

Με μια πολύ πειστική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Ρόδος κέρδισε εύκολα την Κόρινθο 2006 με 6 – 0 χθες στο Δημοτικό Στάδιο και πρόσθεσε τρεις ακόμα βαθμούς στο  ενεργητικό της, κατακτώντας παράλληλα και τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα.

Οι παίκτες του Κώστα Βελιτζέλου ήταν οι απόλυτα κυρίαρχοι της αναμέτρησης και έδειξαν μεγάλη αγωνιστική σοβαρότητα, χωρίς παράλληλα να υποτιμήσουν τον αντίπαλό τους.

Οι φιλοξενούμενοι ήρθαν με πολλές ελλείψεις στο νησί μας και έπαιξαν με αρκετούς ποδοσφαιριστές από την Ακαδημία τους με αποτέλεσμα η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων να είναι αισθητή από το ξεκίνημα κιόλας του παιχνιδιού.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» ακολούθησαν πιστά το πλάνο τους, πίεσαν πολύ ψηλά, δημιούργησαν προβλήματα στους Κορίνθιους οι οποίοι δεν μπορούσαν να κρατήσουν καθόλου την μπάλα στα πόδια τους και θα μπορούσαν εκτός από τα τέσσερα γκολ να βάλουν και πολύ περισσότερα.

Απλώς στην επανάληψη, ήταν φανερό που οι γηπεδούχοι…φρέναραν όπως για να μην ξεφύγει άσχημα το σκορ. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να «καθαρίσουν» από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο πέτυχαν τα τρία από τα τέσσερα τους τέρματα.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 8’ ο Δελαπόρτας έκανε ωραία κομπίνα στο φάουλ, στρώνοντας στον Μπουντόπουλο (ενώ όλοι περίμεναν σέντρα) στο ύψος της περιοχής. Αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Αθανασόπουλος απόκρουσε σε κόρνερ.
Στο 11’ μετά από εξαιρετικό συνδυασμό Δελασπόρτα και Χατζησάββα ο δεύτερος με πλασέ από θέση τετ α τετ έκανε το 1 – 0.
Στο 19’ ο Μπίσα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά το πλασέ του εξουδετερώθηκε σε κόρνερ καθώς η μπάλα χτύπησε σε αμυνόμενο.
Στο 24’ ο Χατζησάββας επωφελήθηκε από λάθος διώξιμο της άμυνας και έμεινε μόνος του μέσα στη μικρή περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο, χάνοντας μια πολύ σημαντική ευκαιρία.
Στο 31’ ο Χατζησάββας και πάλι έκανε το σουτ αλλά ο Αθανασόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.

Ο Τριχάκης έχει αποφύγει και τον τερματοφύλακα και με πλασέ κάνει το 3 – 0 στο τελείωμα του ημιχρόνου

Στο 32’ ο Χατζησάββας με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 2–0.
Στο 43’ ο Χατζησάββας συνδυάστηκε με τον Τριχάκη και αυτός με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3–0.
Στο 46’ ο Βουργουτζής έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπίσα πήρε την κεφαλιά από καλό σημείο αλλά έστειλε τη μπάλα να περάσει άουτ.
Στο 63’ ο Μπουντόπουλος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αγγελίδης πήρε την κεφαλιά επίσης από καλό σημείο αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 68’ από κάθετη πάσα του Σουλάι, ο Μπίσα μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4–0.

Οι συνθέσεις των ομάδων είναι οι ακόλουθες:
ΡΟΔΟΣ: Κάμπας, Βουργουτζής, Σταυλάς, Κανταρτζής, Σούλης, Μπίσα, Τριχάκης (80’ Αλιμερκάι), Χατζησάββας (73’ Παπαθανασίου), Δελαπόρτας (58’ Αγγελίδης), Μπουντόπουλος
ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006: Αθανασόπουλος, Κωστόπουλος, Φύλης, Ντερτιλής, Δημητρόου, Μαγγίνας, Παπανικολάου, Κουϊμελής, Κόκκινος (75΄Κεβάνι), Ράπτης, Λέσσι (55’ Ντόκα).