Το πάλεψε ο Κολοσσός αλλά…

Ένας Τουντζιαράκης κι ένας Γκρίφιν δεν μπόρεσαν να φέρουν την… άνοιξη για τον Κολοσσό χθες στο κλειστό «Νίκος Σαμαράς» της Λήμνου, όπου αντιμετώπισε τον Ήφαιστο και ηττήθηκε με 72-64.

Γι’ άλλο ένα παιχνίδι οι «θαλασσί» προβλημάτισαν κι έχασαν κι άλλο… έδαφος πριν την αναμέτρηση της ερχόμενης αγωνιστικής στην Καλλιθέα με το Περιστέρι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ήταν ανταγωνιστικός και με σωστές επιλογές, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τουτζιαράκη, ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, καταφέρνοντας μάλιστα να μπει μπροστά με τη λήξη του στο 17-18. Σαφώς καλύτερη στη συνέχεια, η ομάδα της Λήμνου έφτασε στο σημείο να πάρει ακόμα και μια διαφορά εφτά πόντων, όμως ο Κολοσσός με καλή απόδοση κατά διαστήματα δεν την άφησε να ξεφύγει περισσότερο.

Οι «θαλασσί» θα ήταν πιο κοντά μάλιστα, αν δεν έκαναν κάποια… φτηνά λάθη με επιπόλαιες επιλογές, όπως επίσης αν ήταν πιο εύστοχοι στις βολές, ένα φαινόμενο που στοίχισε τη νίκη και σε άλλες αναμετρήσεις, κυρίως εντός έδρας. Να σημειωθεί πως στο πρώτο ημίχρονο ο Κολοσσός είχε 0/4 τρίποντα, κάτι που δεν τον βοήθησε με αποτέλεσμα και λαμβάνοντας υπόψη όλα τα προηγούμενα, το παιχνίδι να φτάσει στο 37-33.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη στην τρίτη περίοδο, όταν ο Ήφαιστος έδινε τις ευκαιρίες στον Κολοσσό, όχι μόνο να φτάσει στο σκορ, αλλά και να μπει μπροστά, όμως η ομάδα του νησιού μας δεν ήταν σε θέση να τις αξιοποιήσει. Οι δύο ομάδες πάντως είχαν άθλια ποσοστά γενικώς και ειδικά στα τρίποντα, αν αναλογιστεί κανείς πως στο μέσον αυτής της περιόδου ήταν 3/16 για τον Ήφαιστο και 1/8 για τον Κολοσσό.

Η διαφορά έφτασε στους δώδεκα πόντους (54-42) στα 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της, όμως ένα εκπληκτικό μπάσιμο του Μπρέιζελτον και η αποτυχημένη τελευταία επίθεση των γηπεδούχων είχαν ως αποτέλεσμα στον φωτεινό πίνακα να σημειωθεί το 54-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πια ο Κολοσσός έκανε τη μεγάλη προσπάθεια να διεκδικήσει ό, τι μπορούσε κι έφτασε στα 48 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του να βρίσκεται πίσω έξι πόντους (68-62). Τότε ο Κρομάν πήρε φάουλ, ευστοχώντας στη μία από τις δύο βολές. Από κείνο το σημείο και μετά άρχισε ο… χορός των φάουλ για το «στοπ» στον χρόνο, κατά τον οποίο οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι, κυρίως με τον Μολντοβεάνου και διαχειρίστηκαν έτσι το παιχνίδι, ώστε τελικώς να το πάρουν με το 72-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-33, 54-44, 72-64
Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Έβανς 14, Σμιθ 6 (1), Πελεκάνος 6 (1), Τσαϊρέλης 6, Χάμοντς 6, Μολντοβεάνου 5, Σταμάτης, Διαμαντάκος, Γκίλμπερτ 3 (1), Χαριτόπουλος 8, Μούρτος 10, Λιτλ 3.
Κολοσσός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 8, Μπρέιζελτον 5, Τζάκσον 4, Ντάνιελς 5 (1), Παύλος, Τσαλμπούρης 9 (1), Γκρίφιν 12, Μωραΐτης 3, Κρομάν 7, Τουντζιαράκης 11.