Εκκωφαντικός ο Απόλλων Καλυθιών στη Λίνδο!

Εκκωφαντική νίκη σε βάρος του Κλεόβουλου σημείωσε ο Απόλλων Καλυθιών ο οποίος πέρασε …αέρας από τη Λίνδο με το εντυπωσιακό 7 – 1! Οι φιλοξενούμενοι έκαναν …πάρτι στον αγωνιστικό χώρο στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου όπου έφθασαν σε έναν πραγματικό θρίαμβο. Αν και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4’ με τον Ταγκάεφ, οι παίκτες του Παναγιώτη Ζούνη ανέβασαν στη συνέχεια «στροφές» και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 6’ ο Διακουράκης έκανε το 1 – 1 και στο 25’ ο Πλακίδας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 1 – 2. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι απολλωνιστές …αφηνίασαν και εκμεταλλεύτηκαν κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο το γεγονός ότι η ομάδα της Λίνδου έπαιζε αρκετά ψηλά σε μια προσπάθεια της να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 58’ ο Αρφαράς έκανε το 1 – 3 και στο 63’ ο Πλακίδας έκανε το 1 – 4. Ο Μαγιόγλου στο 68’ πέτυχε το 1 – 5 και ο Στελλάς στο 82’ έκανε το 1 – 6, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το τελικό 1 – 7 διαμόρφωσε ο Καστρινάκης στο 90’.
Πειστική η ΑΕ Κατταβιάς

Κάνοντας ίσως την καλύτερή της φετινή εμφάνιση μέχρι τώρα, η ΑΕ Κατταβιάς πέτυχε σημαντική νίκη επί του Ποσειδώνα Καρπάθου με 3 – 0 σε παιχνίδι που έγινε στο Ενωσιακό γήπεδο στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο «Καλλιπάτειρα». Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιξαν με μεγάλο πάθος και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και στα δυο ημίχρονα, άσχετα αν πέτυχαν και τα τρία τους τέρματα στην επανάληψη. Και στο πρώτο μισό του παιχνιδιού ήταν πολύ καλοί και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ. Τελικά, το 1 – 0 πέτυχε ο Πάπα στο 56’ ενώ στο 77’ ο Στεργιόπουλος έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του (2 – 0). Στο 90’ ο Ζαγκότσης πέτυχε το τελικό 3 – 0.
Νέα νίκη για τον Άρη Αρχαγγέλου

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Άρης. Μετά το «διπλό» της περασμένης αγωνιστικής στη Λίνδο, επικράτησε στο γήπεδό  του με 2- 1 επί του αξιόμαχου Κλεάνθη Παραδεισίου. Το αξιοσημείωτο της αναμέτρησης είναι ότι και τα τρία συνολικά τέρματα επιτεύχθηκαν στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Το σκορ άνοιξε ο Πομπού μόλις στο 5’ (1 – 0). Ο Μαγιόγλου στο 41’ έκανε το 2 – 0 και ο Χότζα στο 44’ διαμόρφωσε το τελικό 2 – 1.
«Χ» που δεν αρέσει σε κανέναν

Ισοπαλία που δεν συμφέρει κανέναν σημειώθηκε στην Καρδάμαινα ανάμεσα στην τοπική Δόξα και την Αθλητική Ένωση της Κω. Το τελικό 1 – 1, ήρθε για να πιστοποιήσει ότι και οι δυο ομάδες βρίσκονται σε …μεγάλες περιπέτειες σε ό,τι έχει να κάνει με την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία και θα πρέπει να κοπιάσουν πολύ ενόψει της συνέχειας που αναμένεται πάρα πολύ δύσκολη. Οι «βυσσινί» του Λεωνίδα Κούτσικα κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους μετά το γκολ του Φονσέκα στο 58’, όμως οι γηπεδούχοι τους …πήραν την μπουκιά μέσα από το στόμα ακριβώς στο 90’ καθώς ο Κάρλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1 – 1.

Η Β’ Κατηγορία
Δυο παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν χθες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας. Οι γηπεδούχες ομάδες πέτυχαν εύκολες νίκες. Στον 1ο όμιλο ο Ευκλής Σορωνής νίκησε την ΑΕ Κύπρου με 4 – 0. Σκόραραν οι Μπερτετούλης (30’), Καμπούρης (43’, 51’) και Πάττας (88’). Για τον 2ο όμιλο ο Ορφέας νίκησε δίκαια με 3 – 0 το Νηρέα στους Αγίους Αποστόλους. Τα γκολ πέτυχαν οι Νίκας (14’), Σβέρκος (58’) και Αυγουστάκης (79’).