Χριστουγεννιάτικο δώρο από τον «διαστημικό» Κολοσσό

Κάποια στιγμή θα γινόταν, και τέσσερις μέρες πριν τα Χριστούγεννα ο Κολοσσός έκανε το καλύτερο δώρο στον κόσμο του με την άνετη νίκη, μετά από εκπληκτική εμφάνιση προχθές στο κλειστό της Καλλιθέας, επί του Περιστερίου με 101-84.

Από την αρχή ως το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ με επίδειξη δύναμης κόντρα στο Περιστέρι που κέρδισε την περασμένη αγωνιστική εντός με τον Παναθηναϊκό και έχει καλές παρουσίες στην Ευρώπη φέτος. Έτσι, ο Κολοσσός, αφού πέρασε πολύς καιρός, «χαμογέλασε» στην έδρα του, για να… διαγράψει τις συνεχόμενες ήττες από Λάρισα και Ηρακλή.

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός φάνηκε πως πάει να δημιουργήσει κάτι εξαιρετικό στο συγκεκριμένο παιχνίδι, έχοντας θέληση και περίσσια ψυχραιμία όταν χρειαζόταν, με το 16-20 στο τέλος του να είναι πλασματικό βάσει της γενικότερης εικόνας του αγώνα.

Στη συνέχεια, οι «θαλασσί», εκμεταλλευόμενοι και τα χαμηλά ποσοστά του Περιστερίου, κατάφεραν, όχι μόνο να καλύψουν τη μικρή αυτή διαφορά αλλά να περάσουν μπροστά και να δημιουργήσουν μια απόσταση από τον αντίπαλο ως θεμέλιο της νίκης. Χαρακτηριστικό είναι πως το Περιστέρι είχε 5/13 σουτ δυο πόντων σ’ εκείνο το σημείο, κάτι που ίσως στοίχισε, αφού απέναντί του βρήκε έναν ψυχωμένο Κολοσσό.

Το 48-35 με το κάρφωμα του Τσαλμπούρη ήταν ουσιαστικά το …κερασάκι στην τούρτα για το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου κι έδειξε τι θ’ ακολουθούσε στη συνέχεια.

Ο Κολοσσός ουσιαστικά ήταν ο οδηγός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να τον αμφισβητήσει, πίεσε σ’ όλο το γήπεδο, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με «παγίδες» σε συγκεκριμένα σημεία χρονικά κατάφερε να … εγκλωβίσει το Περιστέρι. Το εκπληκτικό βεβαίως έγινε στην τρίτη περίοδο με τους «θαλασσί» να κάνουν πια ό, τι θέλουν και να μεγαλώνουν συνεχώς τη διαφορά.

Η φάση, που θα χαρακτηρίσει όλο τον πρώτο γύρο του φετινού πρωταθλήματος, σημειώθηκε με τη λήξη, όταν στο ένα δευτερόλεπτο ο Λασάν Κρόμαν σούταρε πολύ πίσω από το κέντρο και σκόραρε για το 76-56 σ’ ένα εκπληκτικό μπάζερ μπίτερ. Στην τέταρτη περίοδο το Περιστέρι προσπάθησε ν’ αντιδράσει και να διασκεδάσει περισσότερο τις εντυπώσεις, όμως ο Κολοσσός έκανε συντήρηση για να φτάσει ο αγώνας στο τέλος του για το 101-84. Κορυφαίοι για την ομάδα του νησιού μας ήταν ο Ντόνοβαν Τζάκσον και ο Λασάν Κρόμαν, που δίνουν έναυσμα για μια ανάλογη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 48-35, 76-56, 101-84

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 5, Μπρέιζελτον 9, Τζάκσον 20 (1), Ντάνιελς 6, Κρομάν 17 (2), Τσαλμπούρης 14 (3), Γκρίφιν 6 (1), Πουλιανίτης 1, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 12 (2), Τουντζιαράκης 8, Παύλος 3 (1)
Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 4, Σακολυστρος (2), Βασιλόπουλος 7 (1), Μόρισον 9, Γκρέι 14 (3), Μπλέικ 6 (2)μ Ξανθόπουλος 5 (1), Σκορδίλης 3, Αγραβάνης 5 (1), Μορέιρα 6, Καράμπελας 7 (2), Χάτσερ 16 (2).