Πρωταθλητής χειμώνα ο Ηρακλής Μαριτσών

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα κατέκτησε ο Ηρακλής Μαριτσών ο οποίος πέρασε νικηφόρα χθες από το Βάτι κερδίζοντας τον τοπικό Διαγόρα με 2 - 1, μένοντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α' Κατηγορίας Δωδεκανήσου.

Η αναμέτρηση δεν ήταν εύκολη για την ομάδα του Κώστα Πάττα καθώς για μια ακόμα φορά οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους και έβαλαν δύσκολα στους φιλόδοξους φέτος αντιπάλους τους. Όμως, οι παίκτες του Ηρακλή κατάφεραν να έχουν το απαιτούμενο καθαρό μυαλό και έχοντας σε καλή ημέρα τον Βαγγέλη Λερογιάννη πανηγύρισαν το πολύτιμο "τρίπονο" και ασφαλώς θα μπορέσουν να κάνουν καλές γιορτές. Το σκορ άνοιξε λοιπόν ο Λερογιάννης στο 6' αλλά στο 63′ ο Χουτεσιώτης έκανε το 1 – 1. Ο Λερογιάννης όμως και πάλι (στο 74′), διαμόρφωσε το τελικό 1 – 2.

Νίκη και για τον ΑΟ Πυλίου
Τους τρεις βαθμούς της νίκης πανηγύρισε όμως και ο ΑΟ Πυλίου ο οποίος νίκησε εντός έδρας τον Αστέρα Παστίδας με 3 - 1 και έτσι παρέμεινε κοντά στο ...κυνήγι του πρωτοπόρου Ηρακλή. Οι Κώοι έβαλαν τις βάσεις για να πάρουν το "τρίποντο" από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο σημείωσαν και τα τρία τους τέρματα και έτσι πήραν το ξεκάθαρο προβάδισμα. Άνοιξαν το σκορ στο 25’ με τον Χατζηβασίλη, έκανε το 2 – 0 με τον Δρόσο στο 33’ και πέτυχαν άλλο ένα τέρμα πριν την ανάπαυλα, με τον Γεωργιάδη στο 40’ ο οποίος έκανε το 3 – 0.

Στη φάση πάντως αυτή η ομάδα του Χρυσόστομου Χάσταλη υποστήριξε ότι στο ξεκίνημα της υπήρχε περίπτωση οφσάιντ. Ο Αστέρας κατάφερε στην επανάληψη να ανεβάσει την απόδοσή του και να παρουσιάσει ένα διαφορετικό πρόσωπο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με εύστοχο χτύπημα του Αποστολάτου στο 50’ (3 – 1). Σημειώνεται πως οι Κώοι τελείωσαν τον αγώνα δέκα ποδοσφαιριστές λόγω του ότι αποβλήθηκε στο 90’ ο Μικκιού. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Παστίδας ζήτησε στο δεύτερο ημίχρονο δυο πέναλτι. Ένα στο 75′ σε μαρκάρισμα του Νικήτα στον Χατζηβαλσάμη και ένα στο 83′ για χτύπημα του Χατζηβασίλη στον Κυρίτση.

Εύκολα ο Φοίβος Κρεμαστής
Σε μια εύκολη υπόθεση εξελίχθηκε το παιχνίδι του Φοίβου με την ΑΕ Κατταβιάς καθώς οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το επιβλητικό 5 - 1. Η ομάδα του Μιχάλη Πολιά άνοιξε το σκορ στο 8′ με απευθείας φάουλ του Παντελή Αθανασίου (1 – 0) ενώ στο 35′ ο Κιοσέογλου πέτυχε με πέναλτι το 2 – 0. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Κούτσι ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή αφήνοντας έτσι την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές. Στην επανάληψη οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν το σκορ στο 62′ με τον Μαριετάκη, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό δεδομένου ότι ο Φοίβος έχοντας και την αριθμητική υπεροχή πέτυχε άλλα δυο τέρματα με τον Ορφανίδη (στο 64′ και στο 68′) και “καθάρισε” τον αγώνα. Στο 88′ ο Δαφερέρας διαμόρφωσε το τελικό 5 – 1.

Έμεινε χαμηλά ο Διγενής
Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας έμεινε ο Διγενής ο οποίος δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα από το παιχνίδι κόντρα στον Άρη Αρχαγγέλου το οποίο πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Κοσκινού. Οι «κιτρινόμαυροι» με ένα τέρμα του Μάλλιου στο 45’ και ένα του Χατζηλιόντα στο 84’ πήραν τη νίκη και τους βαθμούς με σκορ 2 – 0.

Ένα παιχνίδι για τη Β’ Κατηγορία
Σε ό,τι έχει να κάνει με το πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας, πραγματοποιείται σήμερα μόνο ένα παιχνίδι και αυτό εξ αναβολής της 7ης αγωνιστικής. Πρόκειται για την αναμέτρηση του Αγίου Γεωργίου Μαλώνας και του Εθνικού Αρχίπολης που θα γίνει στο γήπεδο του πρώτου και θα ξεκινήσει στις 2 μ.μ. Σε περίπτωση νίκης, οι φιλοξενούμενοι θα επανέλθουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Το παιχνίδι θα διευθύνει ο Λάζαρος Δουλγέρης και «βοηθοί» του θα είναι οι Γιώργος Μαυρουδής και Αλέξανδρος Αυγενικού. Παρατηρητής τους ορίστηκε ο Νίκος Σακελλαρίδης.